Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner

Vystudovaný elektro-inženýr a technologický guru Robert Kleiner komentuje dění ve vytrvalostních sportech. Jakou roli ve sportu hrají technologie a kde vidí triatlon za 10 let. Více informací v článku.
30.08.2023 - Tomáš Mika
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Trochu inspirace - somatotypy šampiónů

Jakými tělesnými proporcemi disponují ti nejlepší triatlonisté z olympijského a dlouhého triatlonu? To se dočtete v článku.
22.01.2023 - Tomáš Mika
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Zásady sportovního tréninku.

Aby byl trénink učinný, je zapotřebí dodržovat obecně platné zásady a pravidla. Možná vypadají odborně, ve skutečnosti se za nimi skrývají logická a jednoduchá doporučení.
22.01.2023 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Běžecká analýza v SALMING RunLabu

Během tří let od otevření si v běžeckém centru švédské značky Salming na pražském Pankráci přišlo otestovat svoji techniku přes sedm stovek sportovců. Zkušený Michal Vítů vám v součinnosti s daty nejmodernější diagnostické technologie poradí, jak můžete zvýšit efektivitu a rychlost vašeho běhu. Více v článku
25.02.2021 - Josef Rendl
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Ironman dream

Vzpomínám na svůj první triatlon. Pamatuji si na ten strach. Všichni vypadali tak vážně a profesionálně. A pak jsem tam byl já. Cítil jsem jak vyčnívám.

Indoor cycling: co pít, co jíst a 3 tréninky od Tomáše Řenče (Skratch Labs)

Který cyklista by nemiloval jízdu na čerstvém vzduchu v příjemných teplotách a s okolní scenérií v zádech. Jenže jednou je tu mráz, po druhé pracovní shon. Správné domácí tréninkové prostředí tak může být klíčem pro konzistentní zápřah a udržení kondičky. Díky moderním technologiím si navíc ten pocit outdoorového zážitku můžete užít i indoor. Chcete pár tipů? Dáme.

Zvítězit nebo se zlepšit?

Vytyčit si cíl, to, čeho chceme dosáhnout, je ve sportu běžnou praxí. Příště chci vyhrát, chci porazit konkrétního soupeře, chci zlepšit svůj osobák, techniku... Pro plánování dosažení cíle existují psychologické principy a postupy převzaté pro oblast sportu z psychologie práce.

Plavecké tréninky pro inspiraci - 3 varianty

Podzimní a zimní období je pro zdokonalování plavání jako dělané. Pravidelně 1x za týden pro vás budeme, společně s Tréninkovým centrem Etriatlon Teamu, připravovat plavecké motivy pro inspiraci. V případě, že budete mít zájem nějakou část dovysvětlit nebo nebudete něčemu rozumět neváhejte nás kontaktovat ve formuláři pod článkem. Trénink je upraven do 3 variant.

Skutečná příčina svalových křečí

Tuto situaci určitě dobře znáte a pokud ne, tím lépe pro vás. Postihne vás zcela nečekaně. Sval se při tréninku nebo závodu nečekaně stáhne, a to natolik bolestivě, že o možnosti pokračovat v pohybu požadovaným směrem nelze uvažovat, dokud křeč nepovolí a vy se můžete pokusit opatrně a pomaličku vrátit do předchozího tempa.
23.03.2019 - Pavel Kopáček
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Odborné články

Co jsme se naučili od Létajícího Racka - KRAUL

Historie plaveckého sportu ve Spojených státech amerických Když Létající Racek překonal Tobaka (rozuměj jména Indiánů) v závodě na 130 stop s časem 30 sekund, Londýňané byli ohromeni.
17.03.2019 - Daniel Jurák
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Sebevědomí ve sportu

Sebevědomí je obrazem současné úrovně naší sebeúcty. Jsme sebevědomí, když se máme rádi, když jsme spokojení s tím, kým jsme, jací jsme, co dokážeme. Když jsme přesvědčení o tom, že jsme hodni uznání a lásky druhých. Stabilní vysoká úroveň sebevědomí je důležitá jak pro trénink, tak pro závod.
17.01.2019 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Odborné články>Sportovní psychologie

Trénink představivosti vyžaduje motivaci a odevzdání

Znáte pořekadlo „To se lehce řekne, ale hůř udělá.“? Nemusí ale platit vždycky. Četné studie prokázaly, že pokud sportovci umí využít schopnost představit si sami sebe při výkonu určitého sportu, mohou si tyto stereotypy doslova zarýt do paměti.

Je tradiční aerobní trénink v cyklistice odsouzen k zániku?

V moderním pojetí tréninku to tak vypadá. Dlouhé vyjížďky mírné intenzity jsou sice super zábava a pro zařazení do tréninku jsou vhodné, ale i když jste profíci, nemůžete si dovolit obětovat zimu kompletně nízké intenzitě a doufat, že tím budujete mocnou aerobní bázi. Pro amatérské závodníky a nadšence ve věčném časovém presu je tradiční budování vytrvalostní báze ztrátou času.
16.08.2018 - Pavel Kopáček
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Cyklistika

Plavecké tréninky pro inspiraci v 3 úrovních

inspirace k plaveckému tréninku

TŘI stádia triatlonové závislosti

Rozmohla se nám tady taková nepříjemná věc – lidé velice často používají jedno slovíčko. TRIATLON. Zdá se, že počet závislých i stupeň jejich návyku v posledních letech prudce stoupá. Jak jste na tom vy?
06.10.2017 - Barbora Topinková
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Osm důvodů proč trénovat s měřičem výkonu

Vytrvalostní sporty jsou v období bouřlivého rozvoje techniky. Technologie jsou tak fantastické, že je často obtížné se v neustálém přílivu nových informací zorientovat. Některé technologie můžete v klidu ignorovat, protože jsou tak drahé či složité, že je jejich praktické využití zatím jen sporné. Power meter, tedy měřič výkonu, je něco, co se hodí všem sportovcům. Pro ty, kteří dosud odolávali, přinášíme osm důvodů k okamžitému zakoupení.
09.02.2017 - Pavel Kopáček
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Cyklistika

PRAVIDLA TRIATLONU: Drafting

Prosincové číslo amerického triathlete se věnuje penalizacím na loňském Hawaiiském Ironmanu (2016). Sice bez uvedení za co přesně, ale informuje o tom, že se zhruba na třicátém kilometru sešli v penalty Boxu čtyři profíci s ambicí na pódiové umístění, kteří byli „staženi“ z čelní skupiny.

Plavecké tréninky 3 pro podzimní inspiraci - 3 varianty

Podzimní a zimní období je pro zdokonalování plavání jako dělané. Pravidelně 1x za týden pro vás budeme, společně s Tréninkovým centrem Etriatlon Teamu, připravovat plavecké motivy pro inspiraci. V případě, že budete mít zájem nějakou část dovysvětlit nebo nebudete něčemu rozumět neváhejte nás kontaktovat ve formuláři pod článkem. Trénink je upraven do 3 variant.

Plavecké tréninky 2 pro podzimní inspiraci - 3 varianty

Podzimní a zimní období je pro zdokonalování plavání jako dělané. Pravidelně 1x za týden pro vás budeme, společně s Tréninkovým centrem Etriatlon Teamu, připravovat plavecké motivy pro inspiraci. V případě, že budete mít zájem nějakou část dovysvětlit nebo nebudete něčemu rozumět neváhejte nás kontaktovat ve formuláři pod článkem. Trénink je upraven do 3 variant. Pro tento pátek připravila Katarina Gálová Bicanová. Její trénink bude vždy první pátek v měsíci

Jsem nejlepší, jak si zvýšit sebevědomí.

V nasledujícím článku představíme způsob, jakým si můžete zvýšit sebevědomí. Prohlášení „Jsem nejlepší!“ často opakované Mohammedem Alim jistě k jeho vysokému sebevědomí přispívalo. Pomáhalo mu však i k překonávání nejrůznějších překážek, nepříjemností, bolesti spojené s tréninkem, nepřízně osudu, stalo se mu výzvou, motivací a závazkem.

Náměty z našeho archivu k šlapání na trenažeru

Pokud máte to štěstí, že žijete v takovém místě, kde se dá s trochou sebezapření a větším počtem vrstev oblečení jezdit na kole celou sezónu, nemusí se vás tento článek příliš týkat.

Suchá příprava v plavání

Takzvaná „suchá příprava“ a její potřebnost či nadbytečnost je neustále diskutovaným tématem. Hlavní příčinu neshod lze spatřovat ve vlastním výkladu pojmu a v interpretaci obsahu. Jestliže přijmeme zkratkovitou asociaci, ve které voda znamená plavání a suchá příprava pouhé posilování, není daleko k tezi, že nejspecifičtějším a tedy nejlepším posilováním je vlastní plavání a jakékoliv jiné činnosti nad rámec tohoto jsou plýtváním času a energie. S tímto nelze souhlasit a v následujících řádcích se pokusíme formou odpovědí na nejčastější výhrady k suché přípravě její přínos obhájit.
22.10.2013 - Jaroslav Kryštofič
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Posilování Diskuze

Stárnutí a pohyb

Aerobní práce Maximální kyslíkový příjem klesá každých deset let od 25 do 65 léto 5 ml/kg/min. Je však obtížné určit nevyhnutelnost tohoto procesu, a do jaké míry jde o výsledek poklesu fyzické aktivity s nárůstem podílu sedavé práce. Mnoho prací však dokázalo, že u trénovaných jedinců k poklesu kyslíkového příjmu nemusí dojít. Za snížení aerobní síly jsou zodpovědné následující změny... Autor: MUDr. Aleš Hrubý
28.03.2013 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Námahová zlomenina, běžecká zlomenina, stres fraktura

Námahová zlomenina, zlomenina z přetížení, pochodová zlomenina, běžecká zlomenina, stres fraktura , únavová zlomenina to vše jsou synonyma obávané a tajemné diagnózy.

Vnitřní řeč - Myšlenky, které vám pomohou zvítězit, II. díl.

V minulém článku (Vnitřní řeč I.) jste si mohli přečíst o tom, kde se berou myšlenky, které vás porazí. Možná jste se zamysleli a nyní je chcete změnit. Změnit na myšlenky, které vám pomohou zvítězit.

Vnitřní řeč - Myšlenky, které vás porazí, I. díl

„V tomhle bazéně nikdy nezaplavu osobák!“ (po průměrném závodě). „Už to vidím, jak mi v depu spadne přilba, nikdy se mi to nedaří, klepou se mi ruce, když jsem takhle nervózní“ (triatlonista před závodem, ve kterém mu v depu dvakrát spadla přilba)… Jistě jste už něco takového mnohokrát slyšeli, možná se vám podobné myšlenky také někdy honí hlavou. Napadá vás, že „tohle“ není zrovna nejlepší a k dobrému výkonu to asi moc nepřispívá? Máte pravdu. Některé vaše myšlenky a pocity vás mohou porazit!

Patero tréninkových zásad

Pět základních pravidel, které spojují v zásadě veškeré sporty. Zda-li Váš trénink má být plnohodnotný, měl by splňovat všech pět tréninkových zásad.
08.01.2013 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Technika je základem

Emoce, prožitek, vnímání, sounáležitost, fandovství, uspokojení .... . Proč od nepaměti jsou jedni aktivními sportovci ti druzí pasivními diváky? Proč nás baví a přitahuje sledovat obecně sportovní výkon? V mnohém případě nejde ani o hodnotu zapsatelnou do tabulek, ale o přímé zúčastnění se tohoto výkonu. Při možnosti jít sledovat oblastního přeborníka nebo sportovce či družstvo evropské nebo světové špičky, dá většina z
04.01.2013 - Jitka Pokorná
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání

Přišel čas válců.

J. Cihlář: „O nějakém získání formy jízdou na válcích nemůže být vůbec řeči. Je to však cenný prostředek, jeden z té velké řady, které tvoří cestu za výkonem, cestu za formou. Válců můžeme použít po celý rok, jako doplňku tréninku a závodu."

Jak dobře využít čas věnovaný tréninku na Ironman

Mít nějaká ta kila navíc při Ironmanu vás může opravdu výrazně zpomalit. Nejen, že vyžadují energii navíc, ale nadbytečný tuk také snižuje schopnost „zápalu boje“, která je právě zde tak potřebná.
07.10.2012 - Eva Novotná
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Na čem se předešlé dva roky jezdilo na Havaji?

Která značka kol jasně dominuje trhu na Havaji? Tato značka podporuje například vítěze z IM Nice Frederika Van Lierdeho, či vítěze z letošního Rothu Jihoafričana Jamese Cunnamu. Podporu u této značky měla i Tereza Macel. Už víte?
02.10.2012 - Tomáš Mika
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Čeští olympionici plavali v Hyde parku v bazénu

Copak olympijský závod, ten zvládli v jezeře Serpentine všichni. Ale zaplavat si v Hyde parku v bazénu? Tím se mohou pochlubit jen čeští triatlonisté Jan Čelůstka a Přemysl Švarc. Regeneraci si zpestřili v protiproudu americké firmy Endless pools, partnera tuzemské ankety Triatlonista roku.
12.09.2012 - Tomáš Nohejl
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink Diskuze

Sport jako droga

V neděli jsem si při své obvyklé dvacítce zvrtnul kotník, bolelo to jako pes, ale ty tři kiláky domů jsem nějak doskákal. V pondělí jsem si v práci odpočinul a chtěl jsem to rozklusat, ale po pěti kilometrech jsem to musel vzdát, ta noha mi málem upadla. V úterý jsem to zkusil znovu, k doktorovi se mi nechtělo, zakázal by mi trénovat. A taky že jo, zakázal, ve středu. A ještě ke všemu mi dal na nohu dlahu. Belhám se nervózně po bytě, chybí mi denní dávka.

Předcházejte poranění ramene.

Plavání (triatlon) si zasloužilo pověst tvrdého ale zdravého sportu. Ale zdravý sport ještě neznamená, že v něm nedochází ke zraněním, zvláště když dojde na ramena. Důvod je jediný, ramenní kloub je sestaven tak, že se prakticky pořád dostává do problémů. Má celý lidský život nestabilní konstrukci, vypadá jako golfový míček (na horním konci kosti pažní) na podložce (zásuvka, do které kost zapadá),

Chronické bolesti v třísle sportovců

Bolesti v třísle jsou časté a vyskytnou se během sportovní kariéry, podle literárních pramenů, u dvou až pěti procent aktivně sportujících. Obtíže bývají necharakteristické, a tak vedou často k opoždění, ve stanovení správné diagnózy. Autor: MuDr. Tomáš Karas

Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí

Přednášková síň pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy určitě nezažila častokrát zcela obsazena všechna místa, navíc v době zkouškového období. Důvod k tomu byl 11. září 2001 prostý: o zkušenosti se přijel podělit člověk z nejpovolanějších - Jan Bidrman. Bývalý vynikající český reprezentant, po emigraci reprezentant Švédska a dnes trenér nejlepší světové prsařky Penny Heynsové z Jihoafrické republiky. Právě tato jeho svěřenka se v poslední době stará o to, aby statistiky světových rekordù a tabulek nepokryla pavučina, za
06.01.2012 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Trénink plavání, náměty k tréninku 2.

Cílem tréninků je zdokonalování techniky kraulu, kraulové nohy. Nohy při plaveckém způsobu kraul, udržují rytmus, vyrovnávají polohu plavání, ..., která je důležitým krokem zvládnutí techniky. Při nácviku a tréninku proto věnujeme kraulovým nohám pozornost. Pro začátečníky, kteří nejsou schopni plavat kraulové nohy, "couvají" doporučujeme např. krátké tréninkové ploutvičky.

Umíte být "streamlining"

Vodní prostředí má své zákonitosti, které je potřebné respektovat od období pouhého učení se plavat až po mistrovský výkon ve sportovním pojetí. Voda - vodní prostředí, které má přibližně asi 1000 krát větší hustotu než vzduch, klade plavci při plavání odpor, brzdí jej, ale zároveň mu tím umožňuje pohyb - tzn. plavání.

Náměty k plaveckému tréninku

SPort Training Center přináší další informace o tréninku pro Hobby sportovce, kteří chtějí řád a systém ve svojem sportování.

Trojdílný závod, filozofické zamyšlení.

TROJDÍLNÝ ZÁVOD, jak by řekli organizátoři antických her za panování Nerona,dnešní triatlon, je nádherná sportovní kombinace, oslavující dětské vzpomínky na naše první pohybové radosti. Téměř každé dítě chce dobře běhat a dlouho to vydržet, umět plavat a dnes i pochopitelně jezdit na kole.

5 věcí, které můžete změnit ještě dnes a zlepšit tak kvalitu svého tréninku

Existuje určitý optimální tréninkový objem, který můžete využít každý týden. Tréninkový objem by se měl odvíjet také od toho, jaký další stres v životě podstupujete. Více stresu=méně tréninku a naopak.

Trenéři...krátké zamyšlení nad tím, na co nám jsou

Trenér formálně vede sportovní skupinu, má na ni značný vliv. Ne každý trenér je však ideálním vůdcem. I když, co je to "ideální trenér?" Sportovci většinou vnímají trenéra jako "prostředek vedoucí k cíli" a jeho úspěšnost rovná se jejich neustálému zlepšování. Ale, přiznejme si, nebude to všechno. Trenér může ve skupině vykonávat i další funkce. Jejich výčet je docela zajímavý a nutí k zamyšlení.

Jak trénuje Jan Řehula v Austrálii?

Olympijský medailista ze Sydney Jan Řehula opět poodkrývá své tréninkové metody, které aplikuje u korejské reprezentace a zároveň se svými svěřenci trénuje. Serveru etriatlon.cz zaslal ukázkový týden.
20.02.2011 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Cvičení pro rozvoj pocitu vody

Používání cvičení pro pocit vody v plaveckém tréninku má za úkol zvýšit vnímání senzomotorických nervových zakončení v oblasti prstů, dlaní a předloktí. Rovněž můžeme dráždit ty části těla, která se bezprostředně podílí na plaveckém pohybu. Některá cvičení přiměřeně rozvíjí i koordinaci svalových skupin předloktí a prstů a optimalizují tak dráhy záběrů jednotlivých plaveckých způsobů

Trénink v bílé stopě + video

Velmi účinným tréninkovým prostředkem je právě běh na lyžích, ať už běh klasickým způsobem, nebo bruslení, které je pro triatlonisty vhodnější, neboť bruslařská technika nohou zatěžuje podobné svalové skupiny, které jsou zatěžovány při jízdě na kole a práce paží je naopak výborným prostředkem posilování horních končetin a trupu pro plavání. Lyžování nám umožňuje v zimním období absolvovat dlouhé
06.12.2010 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běžky Diskuze

Hypoxický trénink v plavání..

Hypoxickým tréninkem v plavání rozumíme opakované plavání určité trati za podmínek nedostatečného přísunu kyslíku tkáním. Původním účelem této tréninkové metody byla simulace tréninku ve vysokých nadmořských výškách.

Ospalý poodkrývá detailní informace ze soustředění

Filip Ospalý strávil se slovenským Realiz Sport týmem tři týdny na Mallorce. Tréninkově se velmi vydařilo a triatlonu.cz poskytl informace o jeho průběhu.
09.04.2010 - Lukáš Slatinský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Jak na chřipku?

Oslovili jsem odborníka na výživu Petra Nováka, který sportovcům radí, jak předcházet virovým onemocněním. V rozhovoru přináší řadu praktických rad a informací a háj očkování proti chřipce.

Vytrvalostní trénink v plavání /vrcholová úroveň/.

Neustálé zlepšování australských plavců dlouhých tratí nebude zřejmě náhodné. Stojí za ním jak obrovské tréninkové úsilí, tak vědecké poznatky a racionální přístup trenérů. Jedním z vědců zabývajících se touto problematikou je David Pyme, Ph.D, sportovní fyziolog na australském institutu sportů. Následující návrhy nabízí pro maximalizaci výhod, které plynou z vytrvalostního tréninku.
17.10.2009 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání>Trénink, kondice ... Diskuze

Pivo a sportovní výkon

V denním tisku nebo v hovorech sportovců se občas objeví názor, že pivo je pro sportovce nejlepší iontový nebo regenerační nápoj. Základem pro zjištění vhodnosti piva pro sportovce je porovnat obsahy nejdůležitějších živin, minerálních látek a vitamínů s doporučeními pro sportovní výživu.

Řízená výživa před a při vytrvalostním závodu

Článek je psán pro zátěže, kde z hlediska fyziologického a biochemického nastává typický vytrvalostní výkon po 45 až 60 minutách výkonu i bez ohledu na to, v jakém režimu probíhá svalová činnost, ale výkon probíhá nepřetržitě.

Čtvrtá disciplína triatlonu?!

Podstatou vytrvalostního trojboje je fakt, že se všechny tři disciplíny jedou bez přerušení, z čehož je jasné, že neméně důležité než plavání, kolo a běh je také depo, respektive převlékání. Dobrý čas v depu vám sice asi triatlon či duatlon nevyhraje, může vám ho ale prohrát. Význam rychlého převlékání ještě vzrostl po povolení draftingu. Za "starých dobrých časů" byly vteřiny delší a zejména v prvním depu vás pomalejší obouvání neodsunulo z dosahu vítězství či jiného neméně vznešeného cíle.

Voda – nejdůležitější složka výživy

Odpornou kombinaci slov „Pitný režim“ nemám rád. Termín „Stravovací režim“ by měl být v podstatě používán více a také se nepoužívá. I když na druhou stranu to dobře vyjadřuje situaci, že člověk musí být do pití někdy nucen.

Pálení tuku u vytrvalců – základ výkonnosti

Častým problémem vytrvalců je situace, kdy si stěžují na špatnou výkonnost a při zátěžovém testu je zjištěno, že jsou mimo oblast spalování tuku. Tedy že jejich organismus se přeladil při výkonu ze spalování tuku na spalování glykogenu.

Ovoce a zelenina – značný problém ve výživě sportovců

Drtivá většina jídelníčků, které mi prošly rukama měly jednu zásadní chybu. Ta chyba ve výživě se stále opakuje, a to se jídelníčky zabývám již od konce 60. let, což je dávno před tím, než se většině matek současných čtenářů webu povedlo zapomenout vzít antikoncepční tabletu.

Jak nejlépe užívat doplňky kloubní výživy?

Klouby a kosti jsou zatěžovány nejen sportovní aktivitou, ale i degenerativními změnami způsobenými věkem nebo životním stylem. Je třeba mít na vědomí, že sportovní výkon je ovlivňován i kvalitou pasivních složek pohybového aparátu (kosti, klouby, šlachy).

Rozhovor s odborníkem na výživu a sportovními suplementy

S Petrem Novákem, uznávaným odborníkem na výživu, navázal etrialon.cz spolupráci. Budeme pravidelně přinášet články a rozhovory na téma sportovní výživové doplňky.

Rozplavání a vyplavání

Dnes jsme pro vás připravili několik informací o tom, co plavečtí odborníci doporučují pro rozplavání ve vodě. Rozplavání z vědeckých výzkumů vyplývá, že hlavním důvodem pro rozplavání (nebo jakékoliv jiné rozcvičení) je zvýšení teploty svalů.
08.01.2009 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Jak se lyžaři na “Klíňáku“ otáčeli a čuměli

Petr Pasev si dal na příští sezónu jasný cíl, stát se nejlepším cyklistou v dlouhém triatlonu. Chce porážet i profíky a spokojí se pouze s jedničkou u své kolonky čas kola. Tréninkově nezahálí ani zimě.
01.12.2008 - Lukáš Slatinský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Cyklistika Diskuze

Maximalizace výhod, plýnoucí z vytrvalostního tréninku

Neustálé zlepšování australských plavců dlouhých tratí nebude zřejmě náhodné. Stojí za ním jak obrovské tréninkové úsilí, tak vědecké poznatky a racionální přístup trenérů. Jedním z vědců zabývajících se touto problematikou je David Pyme, Ph.D, sportovní fyziolog na australském institutu sportů.
06.10.2008 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání>Trénink, kondice ... Diskuze

A máme po sezóně další je před námi

A máme po sezóně. Alespoň většina z nás, která je v moci střídání čtyř ročních období, má po triatlonové i duatlonové sezóně. Co ale dál? Následuje přechodné období a úvodní fáze období přípravy na sezónu následující.
27.09.2008 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Rozvičení, zahrátí při vytrvalostních sportech

Chcete být rychlejší? Naučte se správně zahřát své tělo. “Máloco bývá tak často opomíjeno jako správné rozcvičení, možná jen s výjimkou státního dluhu.“(Scott Tinley)
01.07.2008 - Eva Novotná
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Chyby vytrvalostních sportovců

Tým lékařů působících na Ironman World Championship, sepsal několik chyb, kterých se závodníci dopouštejí při dlouhém triatlonu.

Cesta k triatlonovému výslunní - 6let až 23let a více

Velmi často je nám kladena otázka, jak začít trénink triatlonu s dětmi a jak postupovat. Není na to krátká a jednoduchá odpověě. Záleží nejen na věku dítěte, ale i na větším množství dalších faktorů.
24.04.2008 - Jaroslav Formánek
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Jak rozvíjet vytrvalostní schopnosti v plavání.

Základní trénink je v plavání typický pro sportovní přípravu mládeže v konci plavecké přípravky a z velké části pro sportovní plavecké třídy, věk zhruba 9 až 13 let. Pro triatlonistu, který nemá za sebou “dětskou” plaveckou kariéru, je při budování výkonu v plavecké části nutné projít etapou základního tréninku i pozdějším věku.

Blíží se zima a s ní i nejrůznější nachlazení a virózy. Co s tím? Trénovat, nebo ne?

„Trenére mám horečku, není mi dobře, mám trénovat?“, to jsou otázky, které slýcháváme v podzimním období poměrně často. Odpovědět není vždy snadné. Bezpochyby známe spoustu borců s přístupem, že pokud mohou jdou do toho a trénink pouze přizpůsobí. Nedodat tělu pravidelnou dávku endorfinů by pro ně pravděpodobně bylo horší a celkově jim neprospělo.

Kolečkové lyže III

Ve třetím a závěrečném příspěvku, který se týká tématu použití kolečkových lyží ke zpestření přípravy triatlonisty, si uvedeme několik konkrétních tréninkových motivů, vhodných pro toto přípravné období. Ještě před tím ale několik důležitých poznámek k bezpečnosti.
24.10.2007 - Petr Jandera
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běžky Diskuze

Kolečkové lyže v přípravě triatlonisty

V minulém článku jsme nabídli novou možnost zpestření přípravy triatlonisty prostřednictvím využití kolečkových lyží (když se teď všude prohánějí bruslaři na in-linech, proč nevzít do ruky i hůlky ). Dnes bychom si měli říct několik praktických, konkrétních rad, jak na to.
09.10.2007 - Petr Jandera
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běžky Diskuze

Tip na zpestření podzimní přípravy: KOLEČKOVÉ LYŽE !

Je tu (pro většinu z nás, kteří nepojedeme závěrečné závody Světového poháruJ) konec triatlonové sezóny! S ním úleva od závodních stressů, možnost (nebo spíše potřeba) fyzického odpočinku a regenerace po náročném závodním programu, ale také postupně se vtírající otázka : co teď ?!? Plavání, kola i běhání máme za celý rok dost a přeci se nebudeme celý týden jen válet, tolik jsme se v sezóně zase nezničili !
02.10.2007 - Petr Jandera
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běžky Diskuze

Poranění hlezenního kloubu při triatlonu

Zranění a z nich vyplývající zdravotní problémy jsou bohužel průvodním jevem všech lidských aktivit, tedy i součástí sportovní přípravy a sportovních výkonů v triatlonu. Trenér, ale i sportovec, by měl být dostatečně seznámen s nejčastějšími zdravotními riziky, které se mohou v jeho sportu vyskytnout.
09.04.2007 - MUDr. Mgr. Robert Válka
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Odborné články>Zdraví, nemoc Diskuze

Posilovací cvičení 2 – cvičte s eTriatlonem.cz

Jan Kovalovský, trenér Sport Training Centre, uveřejnil pro tento týden další čtyři posilovací cviky na over ballu. Přidejte se a cvičte s eTriatlonem.cz
03.04.2007 - Jan Kovalovský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Posilování Diskuze

Posilovací cvičení 1 – cvičte s eTriatlonem

Jan Kovalovský, který je trenérem Sport Training Center, bude na stránkách eTriatlon.cz pravidelně zveřejňovat seriál posilovacích cvičení s vlastním tělem. Posílíte posturální svaly a zlepšíte koordinaci. První díl jsou posilovací cvičení na over ballu.
27.03.2007 - Jan Kovalovský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Posilování Diskuze

Jak na Ironmana?

Dokončit IRONMANa je jedna věc, ale dokázat to ve zdraví a přiměřeně "svěží" je věc druhá. Seznamte se s postřehy dlouholetého ředitele zdravotnické služby havajského IRONMANa a možná, že příště protnete cílovou čáru jako homo erectus - ve vzpřímené poloze.
23.03.2007 - Milan Řípa
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Léto začíná v zimě

Autor je absolventem FTVS UK, bývalý závodník, trenér juniorských reprezentantů Jana a Michala Franckeových, trenér plavání, atletiky a učitel na sportovní ZŠ. O tom jak trénovat bylo napsáno již spoustu článků a knih. Každý, kdo někdy trénoval nějakého sportovce, má jistě svůj systém, který vychází z jeho zkušeností a znalostí.
09.02.2007 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Co mi pomůže kromě tréninku?

Průvodce po poli legálních doplňků výživy
Vážení přátelé tréninku, závodů a “sypání“, tento článek a následující vás seznámí s některými dovolenými podpůrnými prostředky, s jejich vstřebáváním v těle a se zamýšleným efektem. Ke komplexnímu pochopení těchto informací bude náležet i zjednodušený funkční popis tkání, které se metabolismu účastní.

Bojíte se chřipky? Reprezentanti radí jak na ni vyzrát

Jistě to znáte také. Forma se skvěle vyvíjí, tréninkové kilometry přibývají jak na běžícím páse, avšak když onemocníte obyčejnou chřipkou, tak nezbývá než se z bazénu přesunout rovnou pod peřinu. Proto jsme oslovili naše reprezentanty a požádali je o zveřejnění jejich zkušeností, jak chřipce předcházet.

Předzávodní výživa, aneb co přesně jíst před závodem

Co a jak by jste měli jíst asi týden před závodem? To je jedna z otázek na kterou bychom rádi znali odpověď. V následujícím článku přinášíme námět, pro výživovou strategii před Vašim závodem, pomůže Vám stát se lepším.

Zjištování sportovní výkonnosti

ySF, VO2max, ATH, anaerobní práh, aerobní kapacita, W170, vitální kapacita, Conconiho test,...... To jsou zaklínadla objevující se stále častěji nejen v lékařských zprávách, ale i v sportovní literatuře, tréninkových plánech a populárních článcích. Pokud patříte mezi ty, kteří význam těchto a dalších názvů a zkratek pouze tuší, pak je tato rubrika určena právě pro vás.

Trénujete se sporttesterem?

Pravidelně trénujete a vaše sportovní výkonnost nebo kondice se už nějakou dobu příliš nelepší? Může za to genetika nebo trénink? Zkuste se zamyslet nad efektivností svého trénování z hlediska správné volby intenzit zatížení prostřednictvím srdeční frekvence.

Jaký je rozdíl mezi startem z bloku a z vody?

Vědce z Counsilmanova Centra pro vědecký výzkum v plavání zajímalo, jaký je rozdíl, tedy o kolik jsme pomalejší, pokud místo z bloku startujeme pouze z okraje bazénu nebo dokonce až z vody. Výsledky by mohly zajímat hlavně veterány startující z vody, plavce, kteří na menších závodech plavou na dlouhých tratích dva na dráze a startují z okraje bazénu, i všechny ostatní při měření tréninkových časů s pouhým odrazem.
31.07.2006 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání>Starty obrátky Diskuze

Triatlonový trénink pro každého

Triatlon (TT) je velmi rozporuplný. Pro začátečníky a borce, kteří ho provozují rekreačně, je kombinace plavání (P), kola (K) a běhu (B) ideální, je-li cílem dobrá fyzická kondice, pobyt v přírodě a zdravý a vyvážený rozvoj fyzické schránky. Všechny tři části TT se na rekreační úrovni výborně doplňují:
20.07.2006 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Rozplavání bez vody /plavání/

Půl roku se připravujete na důležitý závod, máte před sebou cíl a pro jeho dosažení jste v přípravě udělali nemožné. Teď je třeba vše, co ve vás je, co nejlépe prodat. Víte, že je nutné se rozplavat, ale: přijeli jste pozdě díky dopravním komplikacím, na rozplavání máte sotva 20 minut, bazén je tak plný, že není možné plavat bez neustálého zastavování, na otevřeném bazéně prší…, nebo víte, že závodíte až za 3 hodiny po skončení rozplavání. Zkrátka bude nutné „rozplavat se bez vody.“
18.07.2006 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Jak správně jezdit v balíku při triatlonu?

Na toto téma jsme se zeptali jednoho z nejzkušenějších závodníků v triatlonu Jardy Bryndy. Mezi závodníky má respekt a důkazem budiž loňské MČR v Praze. Přímo na žádost Filipa Ospalého pro něj vytvářel v posledních stovkách metrů cyklistiky výhodnou pozici pro příjezd do depa. Jakých chyb by se měl závodník vyvarovat a jakými pravidly by se měl řídit? To vše se dozvíte v rozhovoru
14.06.2006 - Lukáš Slatinský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Cyklistika Diskuze

Vysokohorský trénink ano

Vysokohorský trénink je součástí četných odvětví sportu, obzvláště sportů vytrvalostních. Ve sportu to znamená trénink v prostředí o nadmořské výšce od 1500m n.m. do 4000m n.m.. Podnět k využívání vysokohorského tréninku daly Olympijské hry v Mexiko City 1968. U disciplín trvajících o délce 2min a více , byl zaznamenán pokles výkonnosti o 2,8%. Aby sportovci byli schopni podávat kvalitní výkony i v vyšších nadmořských výškách začali aplikovat preventivní vysokohorskou přípravu. Později se ukázalo, že vysokohorská příprava může do značné míry ovlivnit výkony ve vytrvalostních disciplínách.
25.04.2006 - Jan Kovalovský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Jak je to s chlorem v bazénu?

V časopisu Swimming Science Journal se objevil přehled několika studií, které se týkají zdravotních aspektů plavání v chlórovaných bazénech. Všichni, kteří plavou pravidelně, cítí, že chlórovaná voda nebude asi pro život to nejlepší, ale toto jsou vědecké studie, které problém přesně pojmenovávají.

Vabroušek poodkryl tréninkovou pokličku

Vracíme se k prosincovému semináři, ze kterého jsem pro vás připravili reportáž související s Petrem Vabrouškem. Dozvíte se jakým trendům podléhají závody série Ironman? Jakou změnu chystá ve svém tréninkovém programu? Jak aplikuje crash trénink? Ale i mnoho dalších zajímavostí z jeho tréninkové kuchařky
18.01.2006 - Lukáš Slatinský
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Trénink na lyžích? ... a proč ne!

Pomalu se nám rozběhla příprava na novou sezónu. …Triatlonoví hobbíci - studující nebo chodící do práce a často již živící rodinu budou muset volit podmínky o poznání skromnější. To ale neznamená, že by jejich příprava nemohla být kvalitní. Klimatické podmínky, ztěžující nám v zimním období především jízdu na kole, nám na druhou stranu umožňují uplatnit v přípravě mnohem více všestrannosti. Vedle plavání a běhu, které lze provozovat prakticky celý rok, můžeme v zimním období zařadit sjezdové či běžecké lyžování
18.01.2006 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běžky Diskuze

Některé klíčové momenty v technice znak

Nezáleží na tom, jak jste vysocí, snažte se "plavat dlouze". Vytahujte se, snažte se, aby jste cítili své tělo jako mimořádně dlouhé." (Swimming World, 6/98)
16.01.2006 - Jitka Pokorná
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání>Znak Diskuze

Jak se rodí šampioni /plavání/ - ohlednutí

Přednášková síň pražské Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy určitě nezažila častokrát zcela obsazena všechna místa, navíc v době zkouškového období. Důvod k tomu byl 11. září 2001 prostý: o zkušenosti se přijel podělit člověk z nejpovolanějších - Jan Bidrman. Bývalý vynikající český reprezentant, po emigraci reprezentant Švédska a dnes trenér nejlepší světové prsařky Penny Heynsové z Jihoafrické republiky. Právě tato jeho svěřenka se v poslední době stará o to, aby statistiky světových rekordù a tabulek nepokryla pavučina, za

Píchání v boku

Staré známé píchání v boku při běhu jsme si zvykli brát jako záhadu. Někdy přijde, někdy ne, někdy přejde, někdy ne. Faktem je, že se vyskytuje především u začátečníků, jejichž břišní svaly nejsou zvyklé na natřásání při běhu a dochází v nich k malým svalovým křečím. Jak se kondice zvyšuje, bolestivé pocity u většiny lidí vymizí. Přesto však i mezi zdatnými běžci zůstává skupina lidí, kteří se bolesti nezbaví, nebo se u nich čas od

WADA se drží sporného testu na EPO

I přes narůstající kritiku nezmění WADA způsob testování na EPO (Erytropoetyn – krevní doping), který přijala před pěti lety. „O spolehlivosti této metody není pochyb“, obhajuje prezident WADA Richard Pound stále častěji i z kruhů odborníků napadaný test. Rozdílné vlastnosti přírodního a uměle produkovaného EPA totiž často vedou ke klamným důkazům. V poslední době se častokrát stalo, že sportovci popřeli důkazy akreditovaných laboratoří o použití EPA a díky odborným posudkům dosáhli svého omilostnění.

Plánování a periodizace tréninku - úvod

Při systematickém řízení tréninkového procesu má své nezastupitelné místo plánování jako výchozí a přípravná etapa pro vedení a sestavování přípravy sportovce. Cílem je sestavit takovou strukturu přípravy, která by vedla ke zvyšování sportovní výkonnosti, k podání optimálního výkonu při hlavních soutěžích a ve své podstatě by byla perspektivou pro další období – na této úrovni pak hovoříme o perspektivních (víceletých) plánech.

Současné pojetí startovního skoku

V současné době se setkáváme vedle již klasického provedení startu („GRAB START“) s další formou nízkého startu – tzv. TRACK START neboli start atletický. Toto pojetí se především v základním postavení velmi podobá startovní pozici atletů na lehkoatletických oválech. Uplatnění a rozšíření této obměny nízkého startu mělo pravděpodobně v prvopočátku příčinu v pomalejším provedení startu u některých plavců, kteří se tímto snažili eliminovat své ztráty získané při startech.

Trénink J Kovalovský, týden před MS v dl. triatlonu

V tréninkovém plánu došlo k malé změně a o víkendu jsme absolvovali dva sprint-triatlony v M.Lázních 400-45-5 a CH.Plané 500-35-6. Na první závod jsme dorazili na kolech z K.Varů cca.50km abychom se s Petrem trochu rozjeli J. Závod se mi povedl, dojel jsem třetí. Vítěz byl Vladimír Malý z AC Start K.V. a druhý P.Kopřiva z Olympa (Jan Kovalovský)
01.08.2005 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Trénink Ironmana Honzy Kovalovského

Z Zurichu jsme se vrátili i s velkou únavou v pondělí večer. (Ironman Zurrich, minulý víkend)V úterý jsem na tři dny odjel s přítelkyní na Šumavu, kde jsme se proháněli na horských kolech. V malém penziónku s výbornou kuchyní jsme příjemně odpočívali. V pátek už jsem začal trochu trénovat, abych byl v pondělí připraven vlétnout do plného tréninku (Jan Kovalovský)
25.07.2005 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Boj s dopingem ještě rozhodně není u konce.

Předseda antidopingové agentury (WADA), Dick Pound, považuje prohlášení o tom, že MS v Montrealu proběhne bez požívání nepovolených látek, za přehnané. „Myslet si, že každý tady v Montrealu je ´čistý´, to by bylo opravdu naivní,“ řekl na tiskové konferenci Dick Pound. „Našim úkolem teď bude odhalit každého, kdo zakázané látky používá. A já doufám, že se nám to podaří.“

Jak Australané trénují - trénink plavání (vytrvalci)

Australané KIEREN PERKINS, GLEN HOUSMAN, DAN KOWALSKI a GRANT HACKET jsou všichni rychlejší než nejrychlejší americký plavec dlouhých tratí. A 14-ti letý IAN THORPE vypadá, že bude nejlepší. Co vědí o plavání dlouhých tratí více než my?
12.07.2005 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání>Trénink, kondice ... Diskuze

Baví mě běhat, nechci být žádný velký závodník

Tréninkový plán na běh/ Baví mě běhat, nechci být žádný velký závodník, ale mám své oblíbené závody. Nemám moc času ale chci se postupně zlepšovat. Chodím běhat tak 2x nebo třikrát. Uběhnu 10km za cca 45’- 50 minut.
27.06.2005 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání Diskuze

10 týdnů běžecký trénink pro výkonnostního sportovce

1: nejsem profík, ale závodím. Jsem schopen si udělat čas na 4-5 tréninků týdně. Myslím to docela vážně. 10km 33-35 min 3:20-3:30/km, maraton 2h45min – 2h50min Mám změřený ANP Technika běhu: kontrola trenérem, zkušeným sparingem Trénink konstruován podle principu: středně náročný týden – náročný týden – supernáročný týden – odpočinkový týden
23.06.2005 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání

Vše o dopingu 1: Historie.

Doping ( pochází z jazyka jihoafrických Kafrů „dope“-povzbuzující prostředek ) má již dlouhou historii. První zprávy o jeho používání pocházejí ze středověku. Již v antickém Řecku bylo zaznamenáno užití drog při sportovním zápolení, zejména mezi zápasníky. Jihoameričtí indiáni zase užívali koka-listy při dlouhých pochodech a válečných výpravách k zahánění pocitu hladu a žízně ke vzpružení organismu Autor: Václav Karas

Śpatná výkonnost v cyklistice a z toho vyplývající následky

Zúčastnil jsem se letos několika závodů, například Xterry v Liberci, kde byla pro většinu startovního pole včetně mne velice náročná trať cyklistiky, ale po závodě v Jablonci nad Nisou jsem zjistil, že je to mnohem bezpečnější na MTB kole v lese, než na kritériu v Jablonci. Důvodem je žalostná výkonnost cyklistiky mladších závodníků, kteří by neměli s touto výkonností se seniory startovat. (Jaroslav Brynda)
10.06.2005 - etriatlon.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Triatlon Diskuze

Hyperventilace před startem

Věříte tomu, že pokud se před startem dobře rozdýcháte, vydrží vám kyslík na delší dobu závodu a budete tím pádem plavat rychleji? Rozdýchání – hyperventilace určitou výhodu má, ale je způsobena něčím jiným, než se obecně předpokládá. Hyperventilace opravdu nezvýší výkon tím, že by zlepšila vaše zásobení kyslíkem před závodem. Kyslík si v těle do zásoby tímto způsobem uložit nejde.
08.06.2005 - Mgr. Eva Tomešová, PhD
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Tréninkový deník pocitů

Běžný tréninkový deník obsahuje převážně čísla – kilometry, kilogramy, časy, intenzita, umístění… Měli by jste z něj být schopni vyčíst, jestli jste se zlepšili nebo ne, o kolik a proč. Někdy ale počty jaksi nevychází – jak to, že když jsem uplaval skoro dvakrát víc než minulý rok – a kvalitněji, jsem se letos nezlepšil? Proč jsem totálně propadl v závodě, na který jsem byl perfektně připraven? Proč jsem při závodě udělal zase tu stejnou chybu? Proč?

Sportester rádce pomocník.

Sporttester, neboli monitor tepové frekvence (anglická zkratka HRM), lze považovat za tachometr lidského organismu. S jeho pomocí lze zajistit, aby kvalitní trénink byl opravdu kvalitní a trénink aerobní či odpočinkový na dostatečně nízké intenzitě. Se sporttesterem dnes trénuje kdekdo, ale ne každému je jasné, jak s ním závodit tak, aby byl vodítkem a nejen záznamníkem intenzity zátěže.

Vše o dopingu 3: Charakteristika a působení.

Od roku 2000 – 2004 platí tento seznam zakázaných skupin látek a metod dopingu: Autor: Václav Karas

Vše o dopingu 4: Doping a zdraví.

Je jisté,že anabolické látky jsou nejnebezpečnější částí drog vztahující se ke sportu. Anabolické androgenní steroidy mají poměrně závažné negativní důsledky vedoucí k poškození organismu. Patří k nim zejména: Autor: Václav Karas

Vše o dopingu 2: Důvody používání.

K obecně zjištěným základním důvodům, pro které jsou některými jedinci androgenní anabolické steroidy zneužívány patří: - předpokládané změny ve složení těla / nárůst svalové hmoty a redukce tuku /. Tyto účinky nejsou využívány pouze sportovci vrcholovými, ale zejména výkonnostními i svátečními. Autor: Václav Karas

Základní principy protahování - přehled

Je zřejmé, že výborný plavec musí disponovat silovými schopnostmi, technickými dovednostmi a být dostatečně uvolněný a pružný. Bezpochyby se každý z trenérů této stránce tréninku věnuje a ne vždy se setkává s nadšením svých svěřenců pro tohle „bolestivé mordování“. Tak dlouho jsou strečinkové metody prezentovány a přesto jsou obestřeny celou řadou fám a zkreslených informací. O tom, že strečink nebolí – dokonce bolet nesmí, o jeho různých Autor: Monika Ranglová

Plavcům kosti neřídnou.

Plavání se všeobecně doporučuje jako jedna z nejlepších forem fyzického cvičení pro zvýšení všeobecné kondice a zdravotního stavu. To každý ví. Výzkumy ale prokázaly, že další z civilizačních chorob, které lze plaváním předcházet či ji zmírnit je řídnutí kostí, neboli osteoporóza. Studie Masters swimmers (plaveckých veteránů) obejvily, že plavci si udržují velkou hustotu kostí i ve vyšším věku. Autor: Vít Machačka, Tomáš Kolář

Zimní příprava běžce na nadcházející sezonu

Do závodní sezóny je sice ještě "daleko", ale myslíme-li to se sportováním vážně, víme, že „vlézt za kamna“ a čekat, že na jaře stačí dva, tři týdny tréninku, je hodně mylný názor. Zkušenější sportovci vědí, že takzvané první přípravné období slouží k budování základny pyramidy, na jejímž vrcholu je jarní a letní sportovní forma. V této základně nesmí chybět několik hlavních „stavebních kamenů“.
03.03.2005 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání

Snídaně pro sportovce

Jsem pevně přesvědčen, že snídaně je nejdůležitější součástí sportovní výživy.Vynechat ji znamená dopustit se nejzávažnější stravovací chyby. Vysokoenergetická snídaně je základem pro vysokoenergetický den. Mnoho sportovců má dobře známě výmluvy pro vynechání snídaně: „ Já prostě na snídani nemám čas. Vstávám v půl šesté, jdu do bazénu, hodinu trénuji pak

Australské plavecké kempy věkových skupin

Systém organizace plavání v Austrálii se od roku 1909 do roku 1983 skoro vůbec nezměnil. Všechny snahy o provedení jakékoliv změny v byrokratickém vedení vyšly na prázdno. Svaz australského amatérského plavání nebyl schopen reorganizovat svou strukturu a dovoloval několika státním úředníkům, aby jej kontrolovala.
05.02.2004 - Daniel Jurák
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Plavání Diskuze

Doping zvaný EPO

Už v době prvních Olympijských her se tehdejší profesionálové snažili zlepšit svůj výkon pomocí speciální stravy. Dopink je zřejmě tak starý jako sport sám. Bohužel zhruba od 2. světové války se dopingové látky, vytvořené na základě vědeckých poznatků, šíří jako černé stíny do všech sportovních odvětví. Přes prokázané závažné vedlejší účinky se před nimi ve své touze po vítězství řada sportovců a trenérů nezastaví. Autor: Iva Skorocká
06.01.2004 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Odborné články>Doping

Zamyšlení nad pitným režimem

Ještě v čerstvé paměti máme všichni vlnu tropických veder, která postihla v letních měsících území naší republiky. Za sluncem nebylo třeba jezdit do jižních krajů, měli jsme ho doma tolik, až nám to bylo nepříjemné. Úsměv na tváři a vrcholnou spokojenost přinesla tato, snad jen přechodná změna klimatu, producentům a prodejcům nápojů všeho druhu, vždyť "kdo měl žízeň (a to byl každý z nás), tak ji hasil", abych použil slov známé písničky. Autor: MUDr. Jaroslav Novák

Pitný režim pro závod.

Pitný režim znamená určitou strategii přijímání tekutin za účelem zlepšení sportovního výkonu a zabránění případnému tepelnému poškození organismu. Každý sportovec ví, že by měl tekutiny doplňovat, protože je pocením ztrácí a existují dokonce velmi přesné návody a také spousta sportovních nápojů, které jim více či méně vyhovují. Proč se vlastně potíme? Pokud vykonáváme nějakou práci, potřebujeme na ni energii,

Výběr běžecké obuvi.

Boty jsou patrně nejdůležitější položkou pro každého běžce či běžkyni. Pokud vás tlačí nízký rozpočet, dá se běhat v lecjakém oblečení, ale obuv může znamenat rodzíl mezi příjemnou a úspěšnou běžeckou kariérou na jakékoliv úrovni, nebo také řadou nepříjemných a bolestivých zranění.
08.09.2003 - Pavel Kopáček
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání

V pití není problém - pitný režim.

Někdo ho podceňuje, jiný na něj nemá čas, dalšího to prostě nezajímá – pitný režim. Každý by nejraději pil pouze, když má žízeň. Málokdo nosí dříví do lesa, tedy vodu do bazénu, vždyť je tam vody dost. Jedna věc je ovšem jistá – pitný režim je jedním z faktorů ovlivňujících výkon. To potvrzuje i MuDr. Ladislav Pyšný z katedry tělovýchovného lékařství Fakulty tělesné výchovy a sportu UK. Autor: Tomáš Kolář

Trénink běhu pro výkonnostní běžce - triatlonisty.

Při četnosti běžeckého tréninku 4x týdně je možný například následující tréninkový plán na 3 týdny (pro výkonnostního běžce/triatlonistu
26.04.2003 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání Diskuze

Fáze dokroku v běhu na střední a dlouhé tratě.

V následujícím článku vám chceme podrobněji zprostředkovat pohled na anatomii dokroku při švihovém způsobu běhu. Fáze dokroku je důležitá vzhledem k tomu, že zde nastává moment, kdy by mohla být narušena harmonie pohybu a setrvačný pohyb zabržděn. Jak takovému brzdnému efektu čelit? Jak si vytvořit při běhu ideální podmínky pro odraz?
30.03.2003 - www.eplavani.cz
Rubrika: eTriatlon>Magazín>Technika a trénink>Běhání Diskuze

Kreatin

Kreatin je látka, která vyvolává v současné době bohatou diskusi a visí nad ní spousta otazníků. Ve Francii je její volný prodej zakázán, v Německu se uvažuje o omezení prodeje, Vědecká rada EU zabývající se otázkami výživy volá po jejím zařazení do kategorie dopingových látek, které podléhají určitým omezením, jako např. kofein. U nás, stejně jako ve většině evropských zemí nebo v Americe je běžně k dostání v prodejnách s doplňkovou výživou, lze ho koupit přes internet. Autor: Iva Skorocká
Počet položek: 120položek na stránku: 
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá