Blíží se zima a s ní i nejrůznější nachlazení a virózy. Co s tím? Trénovat, nebo ne?

9.12.2007 -
„Trenére mám horečku, není mi dobře, mám trénovat?“, to jsou otázky, které slýcháváme v podzimním období poměrně často. Odpovědět není vždy snadné. Bezpochyby známe spoustu borců s přístupem, že pokud mohou jdou do toho a trénink pouze přizpůsobí. Nedodat tělu pravidelnou dávku endorfinů by pro ně pravděpodobně bylo horší a celkově jim neprospělo.

Začněme trochou teorie.
Lidské tělo je velice složitý mechanismus. Zjednodušeně řečeno, co se děje při napadení virózou, je že na vir začnou útočit bílé krvinky. Tento proces je řízen množstvím mechanismů, z nichž jeden z důležitějších je produkovaný hormón interkulin. Právě jeho snížená produkce bývá častou příčinou onemocnění několik dní po závodě, s kterým se setkáváme. Produkce interkulinu je totiž po velké zátěži snížena a to nejvíce v období 48 až 96 hodin.

Jedním z hlavních rizik při zvýšené tělesné teplotě, je že při fyzické záteži může dojít k přehřátí organismu. To je skutečně problém. Nebezpečí je pak obzvláště velké u vnitřních aktivit ve špatně větraných prostorech. Tam bychom ale s ohledem na ostatní s virozou vůbec chodit neměli.

Objektivně je také zjištěno, že při vyšší tělesné teplotě dochází k celkovému sníženi aerobní kapacity, zejména omezení výkonnosti srdce. Doporuční, na kterém se tedy shodnou prakticky všichni je, že závodit s horečkou skutečně nedává smysl.

Mnoho expertů se také domnívá, že cvičení pri  zvýšené teplotě snižuje schopnost organismu vypořádat se s infekcí. Na druhou stranu mnozí  renomovaní sportovní lékaři vám řeknou, že se nikdy nestkali se studií, která by předešlé tvrzení nějak dokazovala.

Rozhodnutí o lehčí formě tréninku je tak  asi opravdu jen na nás. Koneckonců jde o problém opakovaný, s kterým máme každý svou individuelní zkušenost umožňující nám se poučit. Překonat a vyrovnat se s infekcí je tak jen dalším pilířem úspěšného individuáního tréninku.

Mgr. Petr Hantych

V dalším článku jsme oslovili některé z českých reprezentantů, jak se s nachlazením vypořádávají oni.
(viz související články)

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Bojíte se chřipky? Reprezentanti radí jak na ni vyzrát
Přečteno 4133x

Komentáře

nechapem Reagovat
INTERKULIN ??? Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.3.23Ideme si tak trochu vlastnou cestou. Říká trenér a otec v jedné osobě Jozef Vrábel
27.3.23Tereza Zimovjanová vstoupila do nové sezony 39.místem ve Světovém poháru na Novém Zélandu
16.3.23Mirinda “Rinny“ Carfrae se loučí se profesionální kariérou
11.3.23Rozhodčí Petr Mužíček nominován na olympiádu do Paříže!
8.3.23Gwen Jorgensen je zpět!
7.3.23Chybí nám osobnost, ke které by ostatní vzhlíželi, říká Jan Čelůstka
6.3.23Výsledkový servis
6.3.23Aquatlonový pohár zahájili vítězstvím Koblížek a Miklišová
2.3.23Alistair Brownlee jde zpět do akce!
24.2.23"Bolest v triatlonu v krásném prostředí - to je můj životabudič," říká Tomáš Langhammer