Jak na chřipku?

5.12.2009 -
Oslovili jsem odborníka na výživu Petra Nováka, který sportovcům radí, jak předcházet virovým onemocněním. V rozhovoru přináší řadu praktických rad a informací a háj očkování proti chřipce.

Každoročně v našich klimatických podmínkách se sportovci snaží předcházet různým virovým onemocněním v zimních měsících, myslíte, že se dá přežít zima bez nemoci?
1/ V první řadě chřipka je virové onemocnění, kdežto ostatní NHCD (nemoci horních cest dýchacích) jsou obvykle bakteriálního původu, čili nejsou virové jako chřipka. Je v tom velký rozdíl, mimochodem i v reakci organismu na sportovní zátěž a současný průběh infekce. Zima se bez nemoci dá přežít. Je to otázka systémového přístupu k řešení problému. Čili řešit problém všemi dostupnými prostředky.
2/ Zvažte, jestli nutně musíte trénovat v zimě venku, zejména sporty patřící do kategorie letních. Naběhat nebo najezdit kilometry na Kanárech je o něčem jiném, než o jejich absolvování v ČR v nízkých teplotách. Trénink v nízké teplotě je silně stresující a může navodit stresové přetrénování i další zdravotní rizika. Pokud to jde, je vhodné trénovat uvnitř.
3/ Venku i mimo sport se pohybujte přiměřeně oblečení, ale hlavně v rukavicích, čepici a s teplými ponožkami. Je to zdánlivě zbytečné, ale velmi funkční.
4/ Když onemocníte, měli byste se doléčit, což jsou obecně asi dva týdny po skončení pracovní neschopnosti, kdy byste ještě neměli trénovat.
5/ Zásadně nemoci „nepřecházet“ nebo v nich netrénovat. Riziko trvalého zdravotního poškození.

Jaká je podle vašeho názoru nejlepší prevence proti chřipce?
Na konci letního období si ohlídejte, kdy začíná očkování proti chřipce (září až říjen) a nechte se co nejdříve očkovat v době, kdy jste zdravotně v pořádku (bez infekce z nachlazení apod.).

Jaké výživové doplňky je vhodné brát na posílení imunity? Je to kolostrum, echinacea, česnek nebo jiné...
1/ Doporučuji začít bakteriálními lyzáty. Nejdéle jsou známé pod původní značkou SEVAK, dělá je pod různými názvy více firem, jsou běžně v lékárně. Některé jsou na lékařský předpis, ty jsou účinnější, ale i ty volně prodejné jsou funkční. Berou se asi měsíc a efekt přetrvává další dva měsíce.
2/ Po jejich skončení je vhodné brát 1 – 2 měsíce kolostrum, déle ne. Potom je pauza asi 1 – 2 měsíce a opět brát 1 – 2 měsíce. Lepší jsou intenzivní kratší kúry s vyššími dávkami. Nesmí se brát společně s bakteriálními lyzáty (kolostrum blokuje jejich vstřebávání). Kolostrum je vhodné i při tréninku cucat tablety nebo je rozmixovat do tréninkového nápoje. Zajišťují okamžitou imunitu proti „nadýchaným“ bakteriím, můžete jej používat i během dne při pohybu v infekčním prostředí. Tablety se mohou nechat pomalu rozpouštět až několik hodin v ústech, například mezi dásní a tváří, funguje to, dá se s tím i spát.
3/ Celoročně je vhodné brát beta-glukany (typy 1-3 a 1-6, nezaměňovat s 1-4 beta glukany, ty jsou na snižování cholesterolu). Jsou velmi účinné. Zdroj beta-glukanů z hlívy nebo jiných hub musí být ve formě extraktu, nikoliv pouze sušených mletých hub (jsou nestravitelné a beta-glukany jsou špatně dostupné). Jestli je to extrakt nebo pouze mletá houba by mělo být uvedeno na etiketě výrobku.
4/ Echinacea je vhodná, je ve srovnání s beta-glukany přibližně 10 x méně účinná.
5/ Celoročně je vhodné brát Glutamin, ve dnech zátěže hlavně před a po tréninku, ve dnech volna hlavně před spaním.
6/ Celoročně jsou vhodné oligosacharidy, nejúčinnější z dostupných jsou galaktooligosacharidy (GOS), komerční výrobek v tabletách ImuniGOS, jsou přibližně 10 x účinnější než fruktooligosacharidy (FOS), komerční výrobek v prášku Bifi-Max.
7/ Rovněž se doporučuje zinek (ten je u sportovců všeobecně velmi vhodný i pro regeneraci).
8/ Cibule a česnek se sice doporučuje, ale účinnou složkou jsou allylsulfidy, což jsou ony typicky páchnoucí látky. V sušených cibulích, granulích nebo tabletách je jich méně. Požívání cibule a česneku si dohodněte s okolím, allylsulfidy se z organismu vylučují kůží a plícemi až 24 hodin po požití. Kdo jí cibuli, nechodí k němu lékař, kdo jí česnek, nechodí k němu nikdo.
9/ Berte denní dávku vitamínů v tabletách. Na přirozenou stravu se nespoléhejte, u sportovců se doplňují velmi obtížně přirozenou stravou.
10/ Můžete brát i další výrobky na imunitu z bylin. Obvykle jsou funkční s různou účinností.


Můžeme tělu vypomáhat v boji s viry i obyčejným jídlem? Co byste doporučil zařadit do jídelničku v zimních měsících?
1/ Spíše co nevynechávat. Nevynechávat maso a živočišné složky, jejich nedostatek snižuje imunitu. Zvýšit příjem ovocných a zeleninových šťáv.

Když už sportovec onemocní dejme tomu chřipkou, jak urychlit průběh léčby?

Kolostrum, beta-glukany, glutamin, vitamíny, na horní hranici dávek. Rozhodně neurychlovat dobu rekonvalescence bez zátěže.

Jaký je váš názor na prasečí chřipku?
Nejsem virolog ani epidemiolog. Podle informací to je lehčí typ chřipky s rizikem zmutování do horšího typu během doby. Pokud budete mít šanci se dát očkovat, neváhal bych. Koho zastihne chřipka oslabeného z jiných příčin, může mít potíže.

Chtěl by jste něco dodat závěrem?
Bohužel znám ve svém okolí několik lidí, kteří záměrně přechodili chřipku, angínu, bronchitidu a mají z toho celoživotní zdravotní následky. Typicky jedná obětavá osoba, která v placené funkci v TJ měla pocit, že bez ní se to ten týden neobejde a chodila s chřipkou do práce a vést oddíl. Celoživotní následek nepřetržité neodstranitelné hučení v uchu z ní udělalo psychickou trosku s invalidním důchodem. Častým následkem přechozené angíny jsou srdeční vady, u bronchitid zápaly plic se srůstem. Je to sice hezké nenechat se očkovat, jeden až dva týdny promarodit zejména před svátky a při tom si upéct na Vánoce a podobně. To mi nevadí. Ale že roznáší infekci dále a celoživotní následky a léčení mají za následek celkově vysoké odvody (i moje) na zdravotní a sociální pojištění, to mi na těchto jedincích vadí a rozhodně je potom nelituji. Pohled na čtyřicetiletého chlapa, který několik let seděl ve vedlejší kanceláři, a po přechozeném zápalu plic se pomalu plíží na poštu pro invalidní důchod a opírá se při tom o zeď není zrovna optimistický.

Hodnocení:
Přečteno 5788x

Komentáře

... naočkovat .. Reagovat
Samá chemie... Reagovat
raději přemýšlet Reagovat
Re: raději přemýšlet Reagovat
Chorý Reagovat
Re: Chorý Reagovat
Re: Re: Chorý Reagovat
na imunitu curenzym Reagovat
Wobenzym je hnus Reagovat
Re: Wobenzym je hnus Reagovat
ještě jednou Reagovat
astmatik tez muze curenzym Reagovat
Curenzym Reagovat
Dobrá zušenost Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.