Doping zvaný EPO

6.01.2004 -
Už v době prvních Olympijských her se tehdejší profesionálové snažili zlepšit svůj výkon pomocí speciální stravy. Dopink je zřejmě tak starý jako sport sám. Bohužel zhruba od 2. světové války se dopingové látky, vytvořené na základě vědeckých poznatků, šíří jako černé stíny do všech sportovních odvětví. Přes prokázané závažné vedlejší účinky se před nimi ve své touze po vítězství řada sportovců a trenérů nezastaví. Autor: Iva Skorocká

Občas je slyšet: „bez dopinku už dnes nikdo nezvítězí, dopink ke sportu patří.“ Není to pravda! Základem sportu je stejná možnost zvítězit pro každého. Nikoho nelze nutit, aby si získáním stejných podmínek zničil zdraví! Proto vznikají antidopingové výbory a jejich komisaři se snaží bojovat proti dopinku ve sportu pomocí antidopingových kontrol a vyžadováním tvrdých postihů provinilců. Je to lítý boj vědy proti vědě. Někdy to trvá, ale „ti dobří“ vítězí. Pojďte se s námi podívat na jeden z „vítězných bojů“ posledních let. Jde o aféru zvanou erytropoetin – Epo.

 

EPO

Erytropoetin je přirozeně se vyskytující hormon, který reguluje produkci červených krvinek.

 

Aplikace jeho uměle vyvinutého rekombinantu způsobuje dramatické zlepšení kapacity přenosu kyslíku a tím zlepšení vytrvalostního výkonu. Epo totiž způsobí produkci vyššího množství červených krvinek, které jsou pak schopné přepravit k pracujícím svalům více kyslíku.

 

Epo je produkován v ledvinách a jeho množství v krvi je normálně velmi nízké. Když se jeho hladina v krvi zvýší, začne ovlivňovat kostní dřeň a zvyšovat „životnost“ prekurzorů červených krvinek, které jsou jakýmisi továrnami na jejich výrobu. Tak dojde k uvolňování zvýšeného počtu červených krvinek z kostní dřeně do krevního oběhu.

 

Když byl v roce 1987 lékaři vyvinut postup pro produkci umělého erytropoetinu (r-HuEpo), znamenalo to zlepšení léčby pacientů s poruchami ledvin, ale i prohloubení vrásek na čele dopinkových komisařů.

 

Účinky

Při injekční aplikaci r-HuEpo zdravým jedincům po dobu 5-7 dnů se významně zvyšuje počet nově vytvořených červených krvinek v krevním oběhu. Studie zabývající se podáváním Epo fyzicky aktivním jedincům ukázaly 8-9% zvýšení schopnosti transportu a využití kyslíku během zátěže.

 

Staré testy

Dříve některé sportovní svazy vylučovaly ze závodů ty sportovce, u nichž přesáhl hematokryt nebo koncentrace hemoglobinu danou bezpečnou hladinu. Tyto testy jsou však relativně nepřesné a lze je oklamat (například infúzí solného roztoku pro rozředění krve). Zvýšené množství červených krvinek může být také výsledkem vysokohorského tréninku a individuálních odlišností (i když v nižší míře).

 

Nové testy

Nový test na identifikaci zneužití Epo sportovci je vyvíjen na základě mezinárodní spolupráce, pod vedením Australian Sports Drug Testing Laboratory, přibližně od roku 1999.

 

Při klinickém testování r-HuEpo se poprvé ukázalo, že kostní dřeň není během zrychlené produkce schopná vytvářet normální červené krvinky. Takovéto krvinky jsou nezralé a obsahují např. menší množství hemoglobinu (proteinu, na který se kyslík v krevní buňce váže). Pravděpodobně je to způsobeno tím, že kostní dřeň není schopna při zrychlené produkci buněk dodat dostatečné množství železa, jež je součástí hemoglobinu. Přesto, že zvýšené dávky železa (podávané orálně nebo injekcemi) tento nedostatek nepatrně snižují, zůstávají „uměle“ vyprodukované krvinky rozpoznatelné.

 

Kvůli vyloučení možnosti falešně pozitivních testů se určují ještě další charakteristiky „nedovyvinutých“ krvinek, testují se známky zvýšeného užívání železa a hladiny Epo v séru.

 

Tento postup je schopen určit 94% „uživatelů“ když Epo právě berou a 70% „bývalých uživatelů“ i po 4 týdnech.

 

Zbývající otázky

Podle výsledků výzkumů je možnost falešně pozitivního testu velmi malá, pozornost musí být věnována pouze jedincům po mnohočetných poraněních. Probíhají také studie, které mají dokázat, že test je platný pro všechny etnické skupiny.

 

Výhody

Výhoda nového způsobu testování je zřejmá: dopující sportovci nemají možnost manipulovat s charakteristikami červených krvinek po tom, co už jednou byly kostní dření vyprodukovány.

 

Tento nepřímý způsob testování, který se zaměřuje na příznaky zneužívání nějaké dopinkové látky, spíše než na její přítomnost v těle, je navíc velmi slibným přístupem pro identifikaci zneužívání i dalších látek.

Doufejme, že tento nový způsob testování  bude schopen zarazit hrozivé množství případů zneužívání Epo mezi vytrvalostními sportovci a my budeme opět moci věřit těm nejlepším z nás.

 

Literatura: Ashenden, M. A blood test to detect athletes abusing „EPO“. New Studies in Athletics, no.1, 2000, str.55-57

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Vše o dopingu 1: Historie.
Přečteno 6326x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně
27.9.21Drsná trať Čechy nezlomila. Dva jsou na ME v terénním triatlonu v elitní desítce
19.9.21Na žamberském duatlonu se stali mistry Soukup a Mitisková
16.9.21Potvrdil jsem si, že moje výkonnost stále stoupá, říká Tomáš Řenč po MS v dlouhém triatlonu
7.9.21Mám teď motivaci to nezabalit a trénovat dál, říká vítěz Pilmana
2.9.21Je super být mezi lidmi, co jsou stejní blázni, říká Jiří Prášek
1.9.21Česká a švýcarská radost zn.: Giagathlon. A co bude dál?