Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými

18.08.2024 -
Norský fenomén Kristian Blummenfelt opět triumfuje, tentokrát ve velkém stylu ovládl IRONMAN Frankfurt. Drtivým výkonem v běžecké části nedal soupeřům sebemenší šanci, a to i přes silnou konkurenci.

Blummenfelt, který v roce 2021 získal zlato na Olympijských hrách v Tokiu, se krátce poté přeorientoval na dlouhé distance. Stal se mistrem světa v IRONMANu a šokoval oznámením, že chce vyhrát i v Paříži, což ho přimělo znovu se zaměřit na olympijskou distanci. Mise v Paříži však nebyla úspěšná, a zlatou medaili si odvezl Alex Yee, zatímco Blummenfelt doběhl na 12. místě. Netrvalo dlouho a norský fenomén se objevil na startovní listině německého monumentu IRONMAN Frankfurt, kde ho čekala silná konkurence, včetně Patrika Langeho.

Startovní pole čítalo přes 80 profesionálních závodníků se jmény jako Lange, Bradley Weiss, Dán Hogenhaug, Američan Hanson, Australan Currie a mnoho dalších. Plaveckou část ovládl domácí závodník Wilhelm Hirsh, avšak Blummenfelt byl těsně za ním a vytvořil si dobrou pozici pro cyklistickou část. Ta tradičně zamíchala průběžným pořadím, kdy se na čele usadil dánský „motor“ Kristian Hogenhaug, který náročnou trať zvládl za neuvěřitelných 3:57:09! Blummenfelt dorazil do druhého depa o 4 minuty později, což slibovalo zajímavý souboj mezi seveřany. Hned na začátku maratonu však Blummenfelt ukázal své karty a nasadil tempo 3:20 min/km. Brzy se dostal do čela a vyvstala řada otázek: Prolomí Nor hranici 2:30 v maratonu? Stanoví nové světové maximum? Je vůbec možné udržet takový výkon bez specializovaného tréninku? Odpovědi přišly záhy. Ani 2:30 maraton, ani světové maximum ve Frankfurtu nepadly, přesto však Blummenfelt běžel maraton za 2:32:29 a cílovou pásku protnul po 7 hodinách a 27 minutách. Jeho výkon byl suverénní a vyslal jasný signál soupeřům před blížícím se mistrovstvím světa v Koně, kdo je hlavním favoritem na zisk titulu.

O 5 minut později dorazil do cíle druhý Brit Lindars a o další 2 minuty později Ital Barnaby. Patrik Lange skončil osmý a také se mu nepodařilo prolomit magickou hranici 2:30 v maratonu. Celkem 19 mužů prolomilo hranici 8 hodin, což jasně dokládá, jak kvalitní pole závodníků se ve Frankfurtu sešlo!