Jak nejlépe užívat doplňky kloubní výživy?

18.02.2009 -
Klouby a kosti jsou zatěžovány nejen sportovní aktivitou, ale i degenerativními změnami způsobenými věkem nebo životním stylem. Je třeba mít na vědomí, že sportovní výkon je ovlivňován i kvalitou pasivních složek pohybového aparátu (kosti, klouby, šlachy).
článek převzat ze serveru  www.nutri-exact.cz

Podobně je tomu i v případě pohyblivosti nesportujících starších osob. Jak sport, tak věk způsobuje zvýšenou zátěž pohybového aparátu a pro jeho ochranu je důležitá jak prevence, tak i včasné řešení potíží co nejdříve po jejich zjištění.

Nejčastější dotazy, jak nejlépe používat doplňky kloubní výživy by se daly rozdělit do tří skupin tazatelů:
A/ s počínající bolestí
B/ zájemci o předcházení potížím
C/ osoby s odvápněním kostí

A/ Osoby s počínajícími bolestmi kloubů.
Obvykle se jedná o poškození tkáně v různém stupni rozvoje (vyšší věk), nebo poškození kloubů extrémní zátěží nebo úrazem (i mladé osoby a sportovci). Pokud kloub není opravdu nevratně poškozený, doporučujeme opravit tkáň tímto postupem:
 

První fáze, trvá asi jeden měsíc:

1/ chondroitin, glukosamin a MSM (doplňky stravy) jsou jako stavební látky pro obnovu tkáně poměrně málo účinné, a vyšší dávky se špatně snášejí. Ale mají účinky protizánětlivé a protibolestivé, což pro počátek je výhodné, ale nesmíte se tím nechat ukolébat. Takže v první fázi je vhodné přijímat 3 x denně 1 kapsli Chondroitinu (důsledně po jídle, ne na lačno), dále 3 x denně 1-2 kapsle Glukosaminu (nemusí být nutně po jídle), a 3 x denně 1 kapsli MSM. Uváděné dávky můžete zvýšit až dvojnásobně, ale tyto doplňky pokud jsou ve větších dávkách přijímejte vždy po jídle, aby nepůsobily žaludeční problémy. Tyto vysoké dávky se berou přibližně dva týdny. Potom stačí snížit jejich příjem na 2 x denně 1 tobolku po dobu přibližně dalších 2-4 týdnů. Obecně k výše uváděným třem doplňkům stravy platí, že nejsou bezpodmínečně nutné, ale mohou urychlit snížení bolesti způsobené aseptickým zánětem tkáně. Protizánětlivé účinky může podpořit ještě příjem vysokých dávek vitamínu E. Oficiálně by se nemělo překračovat 270 až 970 mg denně, takže pokud budete 2 až 4 týdny přijímat dávky kolem 300 až 500 mg, nehrozí riziko předávkování.
Dlouhodobě je vhodné zvýšit příjem vitamínu C na dávku 200 až 600 mg denně (podporuje tvorbu kolagenu, kteří tvoří hmotu chrupavky a vaziva).

2/ hydrolyzát kolagenu je zatím nejúčinnější složkou, která se přímo zapojuje do stavby vazivové tkáně kloubů a šlach a je klíčovým doplňkem stravy k řešení vašeho problému. Jeho minimální denní dávka by měla činit 10 g, ale v první fázi, čili první měsíc je vhodný příjem nejméně kolem 20 až 30 g čistého hydrolyzátu kolagenu denně. Tady potom máte několik možností, jak jej doplňovat:

Výrobky v tabletách:
Collagen Tabs (kolagenové tablety). Tablety z čistého hydrolyzátu kolagenu. Snadněji se přijímají a dávkují, někomu může nutná denní dávka 30 až 40 tablet dělat potíže s polykáním takového vysokého počtu.
Gelamax GF Tablety. Kombinace hydrolyzátu kolagenu a syrovátkového proteinu s růstovými faktory. Růstové faktory podporují novotvorbu vazivové tkáně a mají protizánětlivé účinky, ovšem oproti čistým kolagenovým tabletám by se mělo brát asi dvojnásobné množství. Mají také příznivější složení aminokyselin jako zdroj proteinů.

Práškové výrobky:
Amino Collagen
Směs hydrolyzátu kolagenu a volných aminokyselin, ochucená, rozmíchává se s vodou jako nápoj. Přibližně polovina směsi je hydrolyzát kolagenu a druhá polovina směsi jsou volné aminokyseliny v poměrech zastoupení jako v kolagenu. Principem je stimulace novotvorby kolagenu volnými aminokyselinami při současném přívodu hydrolyzátu kolagenu, který je přednostně využíván jako stavební složka hmoty. U výrobku je nutno počítat s typickou pachutí volných aminokyselin. Ovšem na druhou stranu je to v celé nabídce nejúčinnější výrobek, denní dávka zejména v počátku by měla činit alespoň 30 g (lépe 50 g, lze i více). Přijímá se tak, že ranní „startovací“ dávka nalačno činí nejméně 10 g (lépe 20 až 40 g), a potom se zbytek denní dávky popíjí během dne, nebo se rozdělí do 3-5 dávek, které se přijímají pokud možno půl hodiny před jídlem.
Želatinový (kolagenový) hydrolyzát (čistý práškový hydrolyzovaný kolagen). Není zrovna chutný, ale je nejlevnější. Dá se přijímat rozmixovaný v rajčatové šťávě, ochuceném mléce, nejlépe se chuť zakryje v polévce. Pokud jej chcete doplnit růstovými faktory, smíchejte jej se Syrovátkovým proteinem GF, například 1:1 nebo v jiném poměru podle vlastního uvážení.
Gelamax (nápoj). Ochucený práškový nápoj s hydrolyzátem kolagenu a dalšími složkami, zlepšujícími zastoupení aminokyselin a chuť výrobku. Ten je k dostání i v lékárnách.
Whey Plus AbsoRapid GF nebo Whey Plus AbsoRetard GF. Jsou to původně proteinové nápoje v kvalitě GF, ale oba obsahují vyhovující dávku hydrolyzátu kolagenu. Tyto dva výrobky jsou velmi dobré při zvýšené tělesné zátěži, zatímco Gelamax byly vyvíjen původně pro nesportující populaci.
AMG Pro. Speciální aminokyselinový nápoj s volnými aminokyselinami a hydrolyzátem kolagenu. Zastoupení aminokyselin je přednostně upraveno pro podporu růstu svalů. U výrobku je nutno počítat s typickou pachutí volných aminokyselin.

Velmi důležitý pro konzumaci hydrolyzátu kolagenu je jeho příjem pouze v krátkých pauzách. Tedy ne vzít si celou dávku najednou ráno nebo večer, ale přijmout malé množství například každé dvě hodiny, je jedno, jestli v nápoji nebo v tabletách. Nápoj si připravte ráno a popíjejte jej během dne, a pokud upřednostňujete tablety, tak pokaždé, když se něčeho napijete, tak zapíjejte tablety.

 

Druhá fáze (dlouhodobá)

V této druhé fázi je příjem chondroitinu, glukosaminu a MSM za účelem výživy kloubů již poměrně zbytečným luxusem, je však nutno dlouhodobě pokračovat v příjmu hydrolyzátu kolagenu. Při dlouhodobém sledování příjmu výrobků u našich zákazníků obecně vycházejí výsledky tak, že účinnější jsou hydrolyzáty kolagenu než glukosamin, chondroitin a MSM. Pokud je i přesto chcete používat, stačí přijímat 1 kapsli jednou nebo dvakrát denně.

Příjem hydrolyzátu kolagenu v druhé fázi se upravuje podle pocitu bolesti v kloubech. Pokud bolest přetrvává, je vhodné setrvat na původních vysokých častých dávkách. Pokud bolest odezněla, není vhodné zastavit příjem kolagenu, ale můžete snížit dávku na 10-15 g denně a příjem nemusí být tak často, stačí 3 – 4 x denně. Ovšem kolagen přijímejte dlouhodobě, nejlépe trvale, protože vazivová tkáň roste pomalu a pokud byla poškozena, je riziko jejího opětovného poškození. Zastavení bolesti neznamená, že je již zcela opravena. Klouby si poškozujete dlouhá léta a pak byste je chtěli opravit za týden?

 

B/ Osoby, které chtějí předejít potížím s klouby (zatím nebolí).

Nepodléhejte reklamě na „chemii“ a používejte hlavně nějakou formu hydrolyzátu kolagenu. Stačí dávkovat kolem 10 – 15 g denně, rozdělit do 3 – 4 dávek (častější menší dávky jsou lepší). Samozřejmě můžete kombinovat nápoje a tablety. Je zbytečným luxusem utrácet za chondroitin a glukosamin, MSM má ale smysl jako látka podporující prokrvení.
Pokud používáte výrobkovou řadu AMG (výrobky AMG Tonic, AMG Max, AMG Gainer, AMG Caps, AMG Tabs), počítejte s tím, že u ní může dojít k poměrně rychlému růstu svalové hmoty a síly, což může způsobit, že některé vazivové tkáně se nerozvíjejí tak rychle jako svalová hmota. Svaly vyvinou velkou sílu, ale vazivo to nevydrží a může se poškodit (kýla, natržené šlachy, poškozené klouby). Proto je vhodné kombinovat výrobky AMG s výrobkem Amino Collagen. Nejlépe se střídají tak, že krátce před výkonem a v prvních šesti hodinách po jeho skončení se používají výrobky AMG, a Amino Collagen se používá jako doplněk během dne (hlavně ráno a dopoledne, případně 1-3 hodiny před výkonem), nebo výrobky AMG se používají v tréninkových dnech a Amino Collagen ve dnech volna.


C/ Odvápnění kostí

Představuje podobný problém, dochází ke ztrátám vápníku a současně se rozpadá bílkovinná složka kosti – kolagen. Vápník se do tkání zabudovává pouze tehdy, pokud probíhá novotvorba kolagenu. Čili musíte kombinovat vápník s hydrolyzátem kolagenu. Jako zdroj vápníku nabízíme GelaCalcium. Jsou to tablety s hlavní složkou 100 mg vápníku ve formě fosforečnanu trojvápenatého (hydroxyapatitu), což je přesně složení, odpovídající minerálním látkám v kostní hmotě, s vysokou využitelností. Tablety kromě toho obsahují hydrolyzát kolagenu. Denní dávka může být až 25 tablet, nejlépe je zapíjet výrobkem Amino Collagen.

Závěr

Pro výživu kloubů nabízíme všechny výše uváděné produkty. Takže pokud uvádíme některý výrobek jako více či naopak méně vhodný, je to dáno pouze snahou doporučit nejlepší postup. Další informace lze získat na www.nutri-exact.cz

Hodnocení:
Přečteno 20738x

Komentáře

dotaz - po operacni vyziva Reagovat
Kloubní výživa s Aloe vera Reagovat
Colavital Reagovat
RE Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka