Jak je to s chlorem v bazénu?

25.04.2006 -
V časopisu Swimming Science Journal se objevil přehled několika studií, které se týkají zdravotních aspektů plavání v chlórovaných bazénech. Všichni, kteří plavou pravidelně, cítí, že chlórovaná voda nebude asi pro život to nejlepší, ale toto jsou vědecké studie, které problém přesně pojmenovávají.

Absorpce produktů chlóru nejvýznamněji probíhá přes kůži
V průběhu této studie byly v průběhu typického dvouhodinového tréninku odebírány vzorky vydechovaného vzduchu a vzorky vody pro zhodnocení expozice vůči chlóru. Vzorky byly analyzovány na přítomnost látek zvaných trihalometany, zkráceně THM. Pod tímto názvem se schovávají například následující sloučeniny: chloroform, bromodichlorometan, dibromochlorometan, bromoform. Koncentrace chloroformu překročily hladinu v atmosféře kolem bazénu za osm minut od začátku měření. Jeho hladina se dále zvyšovala až na dvojnásobek. Tato studie dokázala, že dermální expozice měla z 80% vliv na hladinu chloroformu v těle. Účinnost transdermální difúze z vody do krve byla 2%. Hladiny bromdichlormetanu byly nízké, ale měřitelné. Dopady na zdraví vyžadují ještě další výzkum, ale již z této studie je jasné, že ani účinná ventilace vnitřní atmosféry bazénu nepomůže.

Intenzivní trénink zvyšuje toxicitu atmosféry "bezpečného" bazénu
Během studie se měřila koncentrace chlóru v zóně dýchání (tj níže než 10 cm nad hladinou). Prahová hodnota pro pracoviště s chlórem je 1,45 mg/m3 na osmihodinovou pracovní dobu. Průměrná hodnota naměřená v bazénu byla mnohem nižší, než je tato přípustná hodnota. Za dvě hodiny tréninku však plavec "nadýchá" 4-6 gramů chlóru, zatímco dělník pracující 8 hodin vystaven prahové hodnotě absorbuje 4-7 gramů tohoto plynu. Závěr: přestože hladina chlóru v ovzduší bazénu je pod limitem, může být díky námaze toxicita prostředí výrazně vyšší.

Další studie ukázaly následující závěry:
Trénuje-li plavec dvakrát denně, není jeho tělo schopno zcela vyplavit toxiny, které se za dobu tréninku vytvoří.
Děti a mládež absorbují relativně vyšší množství toxinů než starší plavci, pročež jim hrozí větší riziko.
V příliš chlórovaných bazénech může být důsledkem delší expozice eroze zubní skloviny, způsobená zvýšenou aciditou trénujících plavců.
U závodních plavců zvyšuje koncentrace toxinů intenzita tréninku a počet tréninkových jednotek.

Přestože se chlór vstřebává zejména přes kůži, i malá část, která připadá na dýchání, způsobuje přecitlivělost a respirační potíže astmatického charakteru.

Ozonizované bazény všechny zjištěné potíže odstraňují či výrazně zmírňují.

Je zajímavé přečíst si příběh o závodní plavkyni, která měla tak silné astma, že musela používat inhalátor. Poté se její rodiče přestěhovali do města, kde byl bazén ozonizován. A jako kouzelným proutkem dýchací potíže zmizely. Tyto poznatky patrně stojí za úvahu. Kolik může být plavců s problémy s dýchacími cestami, které jsou způsobeny pouze nevhodnou úpravou vody?

Hodnocení:
Přečteno 5235x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.12.24Jelle Geens drtivým tempem ukradnul světový titul Wildemu
14.12.24Taylor Knibb slaví hattrick na mistrovství světa IRONMAN 70.3
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!