7.11.2007 -
Jan Kolanda každý rok tráví zimu u australských klokanů. A ani letošek není výjimkou. Jeho kariéra je jeden velký příběh a výčet všech sportů, který okusil na vlastní kůži je neuvěřitelný. Honza Kolanda je opravdový multisportovec se vším všudy, posuďte sami...
Představíš nám svoji sportovní kariéru?
Moje sportovní začátky se datuji kolem roku 1980 kdy mě rodiče přihlásili do pražského Edenu.Tam moje kariéra mladého Slávisty asi po roce skončila vyhazovem pro topornost při plavání :-)

Nevzdával jsem se a přihlásil jsem se do KVaSu to je zkratka klubu vodních sportů v Podolí kde pádluji na rychlostním kajaku již přes dvacet let. Zde jsem prožil svoji úspěšnou kajakářskou kariéru.Samozřejmě kanoistika není jen o pádlování, ale o komplexní přípravě, která zahrnuje další doplňkové sporty jako je posilování, plavání ,jízda na kole a běh.
Když jsem právě nezávodil na kajaku tak jsem s bráchou Martinem začali zkoušet na naší chatě triatlon.To byly opravdu začátky.Já měl favorita po dědovi a to sem byl mezi kluky za náčelníka:-)

Kolem revoluce se k nám do Čech dostalo několik nových sportů a těm jsem samozřejmě propadnul . Jde o snowboard a horské kolo. V 18letech jsem vyhrál na kajaku juniorské mistrovství republiky na 30km a tímto úspěchem jsem se nominoval do seniorské kanoistické reprezentace. Ten rok jsem zkusil odjet Diamantového muže v Sedlčanech a hned z toho bylo vítězství v kategorii.  A kvadriatlonista byl na světě.

Když jsem se rozhodoval jakému sportu dám přednost tak multisport byla velikánská výzva a dobrodružství. 1994 jsem začal závodit po Evropě a evropský pohár byla další výzva a cílem každé sezony bylo mistrovství světa na Ibize. Pro Ironmany je Hawaii, tak pro Diamondmany byla Ibiza. Vzdálenosti na MS Ibize byly časově hodně podobné těm na Ironmanu 5km plavání, 20km pádlování na surf ski na, kole 100km kolem ostrova a závěrečný půlmaratón v běh a vytoužený cíl u přístavu na hlavní třídě v Ibize. Těhle dlouhejch Ibiz jsem dokončil 5 a pak se závod přesunul do Německa, ale to už ztrácelo tu atmosféru ostrova a navíc se u Němců jede kolo, a pak kajak , takže úplně mrtvý nohy si po 100Km na kole přesedíš hodinku a půl před během v kajaku! Fakt super pocit když dostaneš na vratké lodi křeč do lejtka:-)

Taky jsem se několik let věnoval maratonům na horském kole. Když můj dobrej kamarád Michal Piloušek po ukončení své Ironmanské kariéry přitáhnul do Evropy seriál závodů Xterra, tak to pro mě byla další motivace. Objel jsem zase několik závodů evropského poháru a nominoval se v roce 2004 na MS světa na Maui, kde jsem při závodě přetrhnul řetěz ,ale přesto dokončil za 3h11min na 117.místě Mezi tím se moje sportovní aktivity měnily jak ponožky. Jezdím snad na všem co si dokážeš představit od motorky přes surfski (to jsou závody na specialním kajaku na moři ), skialpiny až po závody na Inline speed skating bruslích, kterým se již tři roky věnuji také jako pořadatel. Taky sem trošičku hrál inline hockey za Sydney Carinbah Maverick -to je něco jako STS Chvojkovice brod Taky sem se nechal párkrát ukecat na Adventure race tzv SURVIVAL. To je několikadenní závod v teamu, kde jsou důležité dvě věci hlavně perfektní navigace a neusnout za jízdy na kole :-) Byl jsem také na několika sea kayak expedicích , kde jsme prozkoumávali oblasti kam se normální člověk nedostane. Jako poslední třešničku jsem si udělal potapěčský kurz open water diver, abych mohl pozorovat žraloky a plavající holčičky v bikynkááách :-)

A jakého úspěchu si z tohoto výčtu nejvíce ceníš?
To se nedá takhle jednoznačně říct . Každý sport má svoje, a tak se bude těžko porovnávat Survival race, kde jsi součástí teamu a po dvou dnech máš halucinace třeba s úspěchem z individuálního závodu v kvadriatlonu. Kdybych vzal jenom jeden úspěch z každého odvětví tak tu jsme do zítra :-) Jak se zpívá v jedné mojí oblíbený písni "bejval sem dobrej dost dobrej"...

Jak dlouho již žiješ v Austrálii? jaký byl důvod k odcestování?
V Austrálii nežiji jen tam trávím zimu, po prvé v roce 1997 a vracím se celkem pravidelně, když v Čechách začne opadávat listí a končí sezona podzimních přespolních běhů, tak je čas vyrazit ke klokanům

Co se ti líbí na Austrálii?
Teplo a velké vlny... hlavně když jsou závody na surfski to je pak mazec, když tě příbojová vlna 5x převrhne než ji přejedeš. To máš tu slanou vodu v očích v uších a hlavně v břiše.

Jaká je tvoje oblíbená australská pochoutka?
Nejradši mám přechlazené australské pivo a velký steak z klokana:-)

Prozradíš jaký jsi zažil ten nejhustější zážitek u klokanů?
Těch kde mi šlo o kejhák bylo několik ... třeba když jsme letěli v buši autem třikrát pana orel (přes střechu),jsme trefili klokana. Viz.foto Pak na moři, na surfski sem se málem několikrát utopil ale žádná Pamela Anderson nebyla na blízku

Jak reagovali australská média na havajské vítěztví McCormaka?
Nevím byl jsem doma v Čechách, ale loni jsme k němu do obchodu na Cronalle v Sydney přišli s Jirkou Hampejzem A to byl vicemistr na Ironmanu a choval se úplně normálně . Poradil nám, kdy mají ráno cyklisti trénink .Trénuji už od 5h na kole, aby pak mohli jit na 9h do práce. Ten model tady v Čechách fakt nejde.

Kolik hodin týdně vlastně odtrénuješ?
Hele já už jen závodím . Závody si spíš vybírám v atraktivních lokalitách, protože jsem se nadřel, už myslím dost a hlavně jak říká maminka, nic se nemá přehánět . Ambice jsou pobavit se na dobře připraveném závodě, a když potrápím soupeře, tak z toho mám taky radost. Dělám občas sparinga v ČR Lukášovi Chocholemu, který jezdí Xterru a v Austrálii Hampejsovi ten jezdí slušně triatlony a tvrdí o mém běhu ,že za mnou praská asfalt

Kdy máš v plánu vrátit se na starý kontinent?
Vracím se pravidelně jako vlaštovka ,když v Čechách roztaje sníh. Příští rok myslím někdy v květnu:-)

Jan Kolanda si zimní pobyty v Austrálii úžívá na plný plyn...