Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup

27.01.2024 -
Petr Soukup patří mezi nejvýraznější postavy českého triatlonu. Nově bude asistovat jako trenér v mládežnických kategoriích. Stále má ale Petr i závodní ambice. Více informací v článku.

Petře, patříš mezi nejpopulárnější závodníky v Česku, jsi aktivní na sociálních sítích a také v závodění. Jak se ale vidíš ty sám?

Triatlonista, fyzioterapeut, trenér, bratr, syn, strýček, kamarád… Mám to štěstí, že mohu dělat práci, která mě baví a naplňuje.

V minulé sezóně jsi experimentoval s terénním triatlonem a vzdal se závodů IRONMAN. Mohl bys porovnat tyto dva světy z hlediska atmosféry, kvality organizace, konkurence a specifik v tréninku? Je pravda, že kratší triatlony vyžadují méně tréninkových hodin?

Porovnávej klasickou hudbu v opeře s punkovým koncertem v B-čkovém klubu. Je to hodně přehnané, ale vlastně jo. Ironman je více nóbl, závodníci perfektně vyladění co se týče kola, oblečení, výživy. Destinace jsou voleny ve známých dovolenkových lokalitách, a tomu často odpovídají i ceny. Samotný závod je pro sportovce svátkem. Několikaměsíční (roční) tréninkové úsilí chtějí zúročit v maximálně možný výkon a mnoho příležitostí za rok nemají (pokud vynecháme Petra Vabrouška). Xterra se pořádá ve více odlehlých místech, tratě jsou kratší a atmosféra rozhodně uvolněnější. Obojí má svoje a je dobré, že máme každý možnost volby… Atmosféra je na obou akcích super. Cílová rovinka při jakémkoliv závodě Ironman nepopsatelná, to samé ale platí o afterparty v případě Xterry. Organizačně je Ironman určitě dál, ale Xterra o moc nezaostává a každým rokem se posouvá kupředu. Konkurence je vyšší na dlouhých tratích, o tom žádná. Trénink na dlouhé tratě je především o vytrvalosti a celkově žere více času. Pro Xterru je důležitá i technika na MTB, síla a rychlost. Trénink je sice časově méně náročný, ale více bolavý. Obojí je však stále jedna z triatlonových variant, kde se plave, jezdí na kole a běhá. Nehledejme v tom vědu.

Nedávno jsi oznámil, že se stáváš asistentem trenéra dorostu a juniorů. Jaké očekávání máš od této pozice a co bude tvou hlavní pracovní náplní?

Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní. Rád bych naše prostředí více spojil. Všichni máme stejný cíl, tak pojďme zabrat za jedno lano.Náplní mojí práce bude maximální výpomoc hlavnímu trenérovi Honzovi Kubešovi. Především se bude jednat o komunikační složku se závodníky, trenéry, rodiči a kluby. Dále se budu účastnit reprezentačních soustředění a evropských pohárů. Zde opět organizační výpomoc s cílem maximálního zajištění servisu pro závodníky ať mohou podávat 100% výkony a nemusí řešit nic okolo. Považuji se za pozitivně naladěného člověka, takže zkusím i trochu toho úsměvu přenést na ostatní.  


Sport a mládež jsou široké téma, výkonnost ve vrcholovém sportu se neustále zvyšuje a čím dál častěji se prosazují velmi mladí sportovci, i ve vytrvalostních sportech jako maraton či cyklistika. K dosažení mistrovských výkonů je nutná dlouhodobá příprava, což může vést k brzké specializaci. Jaký máš názor na tento fenomén?

Specializace čistě na jeden sport od dětských kategorií dle mého není správnou cestou. Většina šampionů z žákovských kategorií nepřežije juniory a téměř nikdy se nedostane do chlapské/ženské repre. To by měl být náš cíl! Dítě se vystřílí v žákovských kategoriích a v pozdějším věku mu chybí vnitřní motor. Děti se mají hýbat, dělat, co je baví a užívat si radost z pohybu. Do toho jim trenér chytře podsouvá základy techniky a tvoří základní morálku pro následný trénink. Zásadní roli zde hraje trenér, kolektiv a rodiče. Právě přemotivovaný rodič, který chce mít doma dalšího Jardu Jágra, může udělat velkou paseku…

V kolika letech bys doporučil zájemcům o triatlon začít s touto sportovní disciplínou pro své děti?

Líbí se mi přístup severských zemí ke sportu. Do dorosteneckého věku se všichni pravidelně hýbou, ale výsledky nejsou podstatné. Základem je co nejvíce komplexní pohyb a radost z pohybu. Pokud se samozřejmě chceme věnovat triatlonu na vyšší úrovni, tak je nezbytné začít s plaveckou průpravou již od brzkého věku, ale není potřeba být ve vodě každý den 2x 2 hodiny. Do 16 let se tedy naučit řádně plavat, vytvořit tréninkovou morálku, odolnost těla vůči zátěži, umět se čelem postavit k různým sportům a zvládat základy běhu a cyklistiky. V žákovských kategoriích je sport zábava, od dorostu/juniorů již začíná systematický trénink v pravém slova smyslu. 

Triatlon je časově i finančně náročný sport a v Praze chybějí nekomerční kluby. Pro světovou konkurenceschopnost sportu je klíčová podpora mládeže a široká základna. Jaké vidíš řešení pro tyto problémy, které mohou rodiče odradit od vedení svých dětí k triatlonu?

Správně jsi hned v úvodu uvedl fakt, že triatlon je časově a finančně náročný sport. Tak to je! Pokud chcete trénovat jednou za dva dny a nemáte finanční prostředky na základní vybavení, zvolte jiný sport.

Pokud rodičům přijde komerční triatlonový sektor drahý, začal bych s plaváním. V Praze je mnoho plaveckých oddílů se špičkovým vedením, kde bych v dětském věku určitě začal. Do toho lze 1-2x týdně docházet na atletiku, která nebývá finančně tak náročná. O víkendu se táta (nebo i mamka) projede s prckem na kole a máte perfektní průpravu do budoucna. Početná základna je samozřejmě důležitá, ale větší svazovou podporu bych viděl až od dorosteneckého věku. Největší zajištění mají mít závodníci K23 a dospělá elita, která se rozhodně pro profesionální cestu.  

Co by podle tebe mělo tvořit základní stavební kámen pro dorostenecké a juniorské kategorie v triatlonu?

Stále je rozdíl mezi 16letým prvoročákem v dorostu nebo 19letým juniorem, který již pokukuje po kategorii K23. Dle mého však v tomto období musí perfektně zvládnout triatlonová specifika v podobě dep (rychlé svlečení neoprenu, cyklokrosařské naskočení na kolo, seskočení z kola v plné rychlostí, bleskové nandání bot, atd.). Trénink je celkově zaměřen na rozvoj maximální rychlosti a správnou techniku všech tří disciplín. Vytrvalosti si ještě užijí dost v budoucnu. Zvládat techniku základních posilovacích cviků v posilovně (dřep, výpad, mrtvý tah, trh, přemístění, atd.). V plavání již musí být na 90 % svého maxima a rychlostně sokují těm nejlepším v elitní kategorii. Pravidelně zařazovat plavecké, cyklistické i běžecké závody.

Co ty sezóna 2024 z pohledu závodníka?

Mám celkem 3 vrcholy:

1.6. Extreme Triathlon Pirene

MEGATLON (termín ještě není určen)

6.9. Icon Livigno Extreme Triathlon

 

Hodnocení:
Přečteno 2274x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima