V Rothu padala světová maxima

7.07.2024 -
V Rothu dominoval Dán Ditlev a domací hvězda Anne Haug. Oba zmínění předvedli suverénní výkony v nových světových maximech. Obzvlášť výkon Anne Haug je výkonem z jiné dimenze. Mezi Čechy byl nejrychlejší Jan Oppolzer, Pavel Wohl si připsal DNF.

Challenge Roth patří mezi ty nejprestižnější podniky v dlouhém triatlonu na světě a zároveň je to místo, kde pravidelně padají světová maxima a ani letošní ročník nebyl výjimkou.

Startovní listina v mužské kategorii slibovala obrovské očekávání na několika frontách.

Vyhraje do třetice Dán Magnus Ditlev?

Zaběhne Patrik Lange maratón pod 2:30?

Padne český rekord?

V Rothu panovaly skvělé podmínky pro rychlé časy a závodnici tyto podmínky využili v plné míře. Plaveckou část opanoval Lukasz Wojt a i tento Rakušan se vydal jako první na cyklistickou část. Ale již na pátém kilometru se na čele usadil Magnus Ditlev a začal úřadovat! Brzy se odpoutal od konkurentů a jel si svůj vlastní závod. Na každém mezičase vzrostl jeho náskok a zbyl mu jeden soupeř – čas! Jedna otázka byla poměrně rychle zodpovězena.

Zaběhne Patrik Lange maratón pod 2:30? Nezaběhne!

Hned v úvodu plavecké části se dostal do kolize a poranil si žebra. Brzy tedy ze závodu odstoupil.

Ditlev do druhého depa přilétl po 4 hodinách a 47 minutách. Cyklistickou část zajel pod 4 hodiny! A vydal se vstříc maratónu. Jeho dlouhý krok působil elegantně a ve tváři nebyla znát únava. Minulý rok zde stanovil nové světové maximum – 7:24:40 a mezičasy naznačovaly, že tento čas by mohl padnout. Ditlev vědom si svých kvalit na tempu neubíral a do cíle se dostal v novém traťovém rekordu 7:23:24 což je zároveň i nové světové maximum. Druhé místo obsadil Brit Bishop, třetí byl Von Berg.  Český profesionál Pavel Wohl ze závodu pro křeče odstoupil. Nejrychlejším Čechem byl Jan Oppolzer 8:12.

Den plný skvělých výkonů ale nekončil! Hned co Ditvel závod dokončil se pozornost upnula na Anne Haug. Ta, stejně jako Dán, si jela svůj vlastní závod.

Cyklickou části prolétla za 4:27:58 a bylo o senzaci zaděláno.

Padne traťový rekord a zároveň světové maximum, které zde minulý rok zajela Daniela Ryf (8:08,21). Haug po trati běžecké části doslova letěla a v jeden okamžik bylo otázkou, zda Haug dokončí pod 8 hodin. Tato magická hranice zatím nepadla, ale padl nový traťový rekord i světové maximim, které činí 8:02:38. Závěrečný maratón zaběhla za neskutečných 2:38:52, což také nikdy žádná žena zatím nedokázala. Haug ve 40 letech potvrdila svou extratřídu! Druhé místo vybojovala Laura Philipp a trio nejlepších na piedestalu doplnila Nizozemka Els Visser.

13 žen zajelo pod 9 hodin a 11 mužů pod 8 hodin.