V Rothu padala světová maxima

7.07.2024 -
V Rothu dominoval Dán Ditlev a domací hvězda Anne Haug. Oba zmínění předvedli suverénní výkony v nových světových maximech. Obzvlášť výkon Anne Haug je výkonem z jiné dimenze. Mezi Čechy byl nejrychlejší Jan Oppolzer, Pavel Wohl si připsal DNF.

Challenge Roth patří mezi ty nejprestižnější podniky v dlouhém triatlonu na světě a zároveň je to místo, kde pravidelně padají světová maxima a ani letošní ročník nebyl výjimkou. 

Startovní listina v mužské kategorii slibovala obrovské očekávání na několika frontách. 

Vyhraje do třetice Dán Magnus Ditlev? 

Zaběhne Patrik Lange maratón pod 2:30? 

Padne český rekord? 

V Rothu panovaly skvělé podmínky pro rychlé časy a závodnici tyto podmínky využili v plné míře. Plaveckou část opanoval Lukasz Wojt a i tento Rakušan se vydal jako první na cyklistickou část. Ale již na pátém kilometru se na čele usadil Magnus Ditlev a začal úřadovat! Brzy se odpoutal od konkurentů a jel si svůj vlastní závod. Na každém mezičase vzrostl jeho náskok a zbyl mu jeden soupeř – čas! Jedna otázka byla poměrně rychle zodpovězena. 

Zaběhne Patrik Lange maratón pod 2:30? Nezaběhne! 

Hned v úvodu plavecké části se dostal do kolize a poranil si žebra. Brzy tedy ze závodu odstoupil.

Ditlev do druhého depa přilétl po 4 hodinách a 47 minutách. Cyklistickou část zajel pod 4 hodiny! A vydal se vstříc maratónu. Jeho dlouhý krok působil elegantně a ve tváři nebyla znát únava. Minulý rok zde stanovil nové světové maximum – 7:24:40 a mezičasy naznačovaly, že tento čas by mohl padnout. Ditlev vědom si svých kvalit na tempu neubíral a do cíle se dostal v novém traťovém rekordu 7:23:24 což je zároveň i nové světové maximum. Druhé místo obsadil Brit Bishop, třetí byl Von Berg.  Český profesionál Pavel Wohl ze závodu pro křeče odstoupil. Nejrychlejším Čechem byl Jan Oppolzer 8:12.

 

Den plný skvělých výkonů ale nekončil! Hned co Ditvel závod dokončil se pozornost upnula na Anne Haug. Ta, stejně jako Dán, si jela svůj vlastní závod. 

Cyklickou části prolétla za 4:27:58 a bylo o senzaci zaděláno. 

Padne traťový rekord a zároveň světové maximum, které zde minulý rok zajela Daniela Ryf (8:08,21). Haug po trati běžecké části doslova letěla a v jeden okamžik bylo otázkou, zda Haug dokončí pod 8 hodin. Tato magická hranice zatím nepadla, ale padl nový traťový rekord i světové maximim, které činí 8:02:38. Závěrečný maratón zaběhla za neskutečných 2:38:52, což také nikdy žádná žena zatím nedokázala. Haug ve 40 letech potvrdila svou extratřídu! Druhé místo vybojovala Laura Philipp a trio nejlepších na piedestalu doplnila Nizozemka Els Visser. 

13 žen zajelo pod 9 hodin a 11 mužů pod 8 hodin. 

Hodnocení:
Přečteno 1121x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.