Jak trénoval Servít s Ospalým uprostřed Indického oceánu?
K běžeckým tréninkům jsme měli k dispozici cca
V tomhle období je na Mauritiu léto. Počasí je tam takřka neměnné. Teploty přes den se pohybovaly kolem 30 stup. ve stínu a večer teplota pod 25 stup neklesla, takže jsme se potili i celou noc :-)! Únor a březen je nejdeštivějším obdobím na ostrově v roce. Až na dva dny bylo většinou slunečno. Je výhodou, že když prší, tak téměř vždy jen přes noc a hlavně ve vnitrozemí.. Právě proto je zde bohatá flóra a na ostrově je i přes vysoké teploty až obdivuhodně zeleno. Ostrov je hodně členitý, nebyl problém jezdit roviny třeba podél pobřeží nebo vyrazit do kopců, kde jsme marně hledali další větší pastorky na našich kazetách :-)! Vzhledem k tomu, že je Mauritius ostrov, tak jsme ani jediný den nepotkali s bezvětřím.
Byl Filip Ospalý s tvou prací sparinga spokojen?
S Filipem nějakou tu dobu už trénujeme, takže ví, co ode mě může čekat a myslím, že kdyby nám naše spolupráce nevyhovovala, tak ani na žádné soustředění nejedeme.. Škoda jen, že si nemůžeme vyhovět i ve vodě.. Ale určitě vím, že byl nadmíru spokojen s mou prací nákupního poradce :-)!!!
A byl Filip spokojen s tréninkem sám se sebou?
To se spíš zeptej jeho :-). Soustředění hodnotíme velice kladně. Podmínky k tréninky jsou zde pro nás vynikající a už jsme předběžně domluvení, že bychom soustředění mohli zopakovat i v příštím roce. Spokojeni jsme ovšem hlavně s kvalitou a objemem běžeckých tréninků.
Kolik jste toho stihli odtrénovat? Máte nějakou zajímavé zážitky? Prozradíš jaké motivy a časy měli některé vydařené tréninky?
Tréninkový plán jsme splnili nad naše očekávání. Co se týče „napolykaných“ kilometrů, tak rozhodně nejvydařenější soustředění. Prioritou byly všechny tři disciplíny, jediné co jsme vynechali byla posilovna. Jestli mám být konkrétní, tak náš celkový součet kilometráže zde je přibližně
Jak vypadal typický tréninkový den?
Každé ráno ve všední dny jsme vstávali v 5:15 hod, sedli do auta a jeli na plavecký trénink do nedalekého městečka ve vnitrozemí. Trénink trval 1,5 hod. Ještě dopoledne jsme obvykle vyjížděli na kolo, téměř vždy na jižní stranu ostrova. K večeru jsme chodili většinou delší souvislé běhy po pláži nebo jsme zaběhli mezi plantáže..
...a jak vypadal pro tebe ten nejnáročnější?
Asi nejnáročnější dva tréninky jsem zažil hned v prvních dnech soustředění. Hned po příletu na nás čekal jednak časový posun a daleko vyšší teploty než u nás. Bylo zajímavé sledovat naši postupnou aklimatizaci na tamní podmínky. V prvních dnech jsme se neuvěřitelně potili, hned po běhu jsme do sebe totálně vyprahlí vyklopili
Zážitky máme už od prvních dnů.. Hned po příletu jsme zjistili, že naše zavazadla zůstaly až na Filipův kufr v Paříži. Přijelo pro nás velké auto a mi do něj nastoupili v podstatě jen se svými batůžky jako turisti, kdybychom jeli na dovolenou :-)! Jinak jedním velkým zážitkem pro mě bylo tohle celé soustředění :-)! Byla to příjemná změna od starých okoukaných míst v Evropě. Samozřejmě nesmím opomenout, že na ostrově se jezdí vlevo a jízdní styl zdejších řidičů je poněkud odlišný než u nás, ale i na tohle jsme si za nedlouho zvykli..
Soustředění bylo zaměřené ještě spíše na objemovou přípravu. Například poslední běžecký trénink na dráze vypadal následovně: 2x (3000-2000-1000) tempo: 3000 – 3:20/km, 2000 – 3:15/km, 1000 – 3:05/km, pauzy mezi úseky 3 min a mezi sériemi 5 min. Co se týče souvislých výběhů, bylo zajímavé sledovat, jak v průběhu soustředění sil ubývalo, ale tempo se každým tréninkem zrychlovalo a nohy se čím dál více rozběhávaly. Koncem soustředění už nebyl problém jít
Tomáš Servít a Filip Ospalý na ostrově Mauritius - zelený ostrov uprostřed Indického oceánu
chvíle odpočinku na pláži...
Největší domácí triatlonová hvězda Filip Ospalý pózuje Tomášovi
trénink na dráze....
...tato lechtivá fotografie pro dámy dokresluje pohodu, která vládne na tomto ostrově...
Tomáš Servít, běžecký sparing Ospalého