Já zastávám názor, že Havaj je Havaj, říká Petr Lukosz

17.12.2023 -
Petr se po svém nedávném třetím místě v IRONMAN Arizona kvalifikoval na Mistrovství světa v triatlonu na Havaji. V rozhovoru reflektuje své pocity, rozdíly v triatlonu mezi Evropou a Asií, a sdílí plány na závodní sezónu 2024.

Petře, je to pár dní co ses opět kvalifikoval na MS, které bude pro mužskou kategorii Havaj. Jaký jsi měl první bezprostřední pocity z tvého třetího místa v rámci IRONMAN Arizona?

První pocit obrovská úleva - běh v Arizoně je po betonu s pár seběhy, takže nohy dostaly pořádně zabrat. Pak přišla spokojenost - zajel jsem osobák, bedna se vždy počítá. A pak začalo čekání - bylo pouze 20 slotů, tak jsem měl obavy, že třetí místo nebude stačit. Ale vyšlo to!  

Na Havaji to bude tvá 5. účast. Jak jsi vnímal rozdělení MS na Havaj pro ženy a Nice pro muže?

Já zastávám názor, že Havaj je Havaj. V Nice jsem byl na MS 70.3 v roce 2019 a stačilo. Navíc to mám do Kony blíže, ně do Nice. Možná názor přehodnotím v budoucnu, ale teď se těším do Kony.  


Co pro tebe havajský závod znamená? A jaký zde držíš nejlepší výsledek (výkon)?

Havaj je mistrovství světa, takže asi závod s nejlepší kvalitou startovního pole a je to příležitost porovnat se s nejlepšima na světě. Můj nejlepší výsledek je 53. místo v roce 2019. Nejlepší čas pak 9:24 z roku 2018, kdy ale byly ideální podmínky.  

Dlouhodobě žiješ v Asii. Jaký je rozdíl mezi Evropany a Asiaty co se týká vztahu k triatlonu? Jaké jsou vůbec podmínky na triatlonový trénink?

Triatlon zažívá, aspoň na Filipínách, dlouhodobý boom. Máme tady 4 závody IM 70.3 a jeden celý Ironman ročně. K tomu pak spoustu lokálních závodů. Na rozdíl od Evropy se dá celoročně trénovat venku, i když v létě je to díky teplu a vlhkosti hodně náročné. Taky provoz v Manile a okolí nepřeje kolu venku. Takže já trávím většinu času na Zwiftu ať už na kole, nebo na běhu. Bazén mám 28 pater výtahem, je to padesátka, takže ideál.  

Jaké sporty jsou typické sporty pro Filipíny?

Na Filipínách je překvapivě největší sport basketbal - hraje ho drtivá většina lidí a koše jsou skoro všude.

Jak vypadá tvůj závodní kalendář pro rok 2024?  

Začnu v dubnu na Cebu polovičním IM. Pak v červnu celý IM v Subicu. A pak už bude vše směřovat k Havaji - v září si dám na rozjetí zřejmě IM 70.3 Western Sydney, předtím než vyrazíme do Kony.

Hodnocení:
Přečteno 1151x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami