V mužské kategorii se odehraje atraktivní boj o letenky na ME

9.04.2008 -
V neděli se v Pardubicích uskuteční nominační závod, který určí konečnou nominaci na ME do Lisabonu. Šampionát se uskuteční již 10. května. Čeští reprezentanti poprvé poměří síly poněkud netradičně. Čeká je 1500m v bazéně a 10 km v běžeckých tretrách.
U žen se bude bojovat o pouhou jednu divokou kartu, neboť za loňské výkony si již nominaci vybojovaly Vodičková s Jirouškovou. Ty do Portugalska doprovodí členky “A“ družstva Frintová se Zemanovou.

V mužích je situace poněkud jiná a atraktivní. Jistotu má pouze Filip Ospalý a v boji jsou čtyři divoké karty. Největší papírový favorit bude Martin Krňávek. Vysoko pomýšlí i mladíci Švarc, Kumstát, Jaňour, Čelůstka, Dvořák. Do boje budou chtít zasáhnout i ostřílený Petr Bureš či Martin Pejsar. Nebo překvapí někdo úplně jiný, kterému tento model může vyhovovat? Co třeba junior Franta Kubínek?

Ve stanovách se píše. „Všichni nominovaní = 100% úhrada ze strany ČSTT.“ Je to čin chvályhodný a nebudou se již opakovat oprávněné nářky reprezentantů, že se na účasti musí podílet spolufinančně.

U juniorů a juniorek jsou v sázce 3 divoké karty pro každou kategorii.

A jak bude probíhat samotný závod? Na to nám odpověděl hlavní pořadatel Tomáš Petr. „Závod je rozdělen do dvou částí , první plavecká, která bude probíhat formou klasických  plaveckých rozplaveb. Start do druhé části, která je běžecká  bude probíhat tzv. Gundersenovou metodou,  první z plavecké části startuje první do běhu, ostatní za ním se ztrátou z plavecké části,“ říká o průběhu aquatlonu a pokračuje.

„Pauza mezi první a druhou částí je nutností, protože do bazénu nechceme najednou „nahnat“  cca 80 lidí- to by nebylo dobré, plavaní by se tak stalo bojem o život. Najednou bude v bazéně maximálně 16 plavců. Přičemž každý bude mít svoji polovinu plavecké dráhy. „Plavecký drafting“ je tedy zakázán. Chceme tím docílit relativně stejných podmínek pro všechny.“

Závod se uskuteční v 50-ti metrovém bazénu a 10km běhu se odehraje v blízkém parku a okolí.

A jaký profil má běžecká část? „ Oproti rozpisu jsme byli nuceni mírně upravit trať a to ze 4x2,5km na 5x2km!( 2x2,5km na 2x 2km+zkrácený okruh). Trať je rovinatá 2/3 asfalt a dlažba 1/3 zpevněné parkové cesty.“

Závod je otevřen i pro veřejnost, základní startovné pro přihlášené do 10.4. je 200,- Kč a po tomto datu 300,-Kč.Filip Ospalý má již nominaci jistou 


O novince v nominaci na ME jsme se na konci roku 2007 velmi zajímali. Přinášíme vám pohled magazínu etriatlon.cz a navíc si můžete připomenout jaký názor měli na tento způsob sami reprezentanti. část.I část II.


Netradiční nominace na ME – Jak to vidí eTriatlon.cz

21.12.2007 - Lukáš Slatinský

O nominaci na ME 2008 se letos rozhodne poněkud netradičně, ale zato to bude velmi zajímavé srovnání a veřejnost se dozví, jak je to se skutečnou výkonností našich reprezentantů.

Květnový termín ME způsobil, že naši nejlepší závodníci věnující se olympijskému triatlonu, okusí na české poměry novinku, která však u našich západních sousedů běžnou praxí.

Nápad to není vůbec špatný. Veřejnost, trenéři, koordinátoři a potažmo samotní závodníci zjistí, jak je to skutečně s jejich výkonností. Dostaneme porovnání doposud nevídané. Jen je otázkou kolik reprezentantů, kteří budou mít nominaci jistou se kontrolního testu zúčastní?

Troufáme si tvrdit, že tento model je ve své podstatě spravedlivější  než nominační závod a eTriatlon.cz jej plně podporuje. Ptáte se co nás k tomu vede? Vzpomínáte na rok 2006, kdy v Brně velká favoritka Jana Jiroušková měla defekt a v cíli svoji smůlu obrečela. Bylo to pro ni spravedlivé?

A jestli někdo namítá, že triatlon se skládá ze tří disciplín, a že samotný závod je něco úplně jiného a výkonnost v cyklistice nebude při nominaci brána v potaz, ať se zkusí zamyslet nad následujícími řádky, popřípadě ať svůj názor sdělí v diskuzi pod článkem.

Přepokládáme, že motivací reprezentantů není jen touha odcestovat na šampionát, ale hlavně to jaký výsledek si po závodě odvezou domů. A co se týče cyklistické výkonnosti, je v jejich vlastním zájmu, aby ji měly na odpovídající úrovni.

Navíc zkušenosti z českých rovinatých závodů hovoří za vše. Na kole se závodí pouze prvních deset až dvacet kilometrů, než se sjede jeden velkých balík. Poté si jeden favorit hlídá druhého a čeká na běžeckou porci. Na závodníky nezabírá ani hlasitý pokřik z úst Filipa Ospalého: „Pánové, takhle se venku nejezdí!!!“

Pokud by se ale ME konalo na kopcovitém profilu, bylo by na místě uspořádat nominační závod, ale s odpovídající náročností.

Nominační klíč je vždy ošemetný, a jak ve svém názoru naznačil Filip Ospalý, je opravdu těžké zavděčit se všem.


velký favorit závodu Martin Krňávek


Přemek Švarc 


Jan Čelůstka


Jan Jaňour


Kumstát Michal


Bureš Petr


Martin Pejsar


Dvořák Láďa

Hodnocení:
Přečteno 913x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně