Vítězství v anketě Král triatlonu mě překvapilo, říká Lukáš Kočař
Získal jsi druhou korunu pro Krále českého triatlonu. Jak toto ocenění vnímáš? Bylo to pro tebe překvapení?
„Asi můj největší letošní úspěch!..Ne vážně, jsem hrozně rád, že jsem svými letošními výsledky, především v terénním triatlonu, dokázal znovu upoutat pozornost a možná přesvědčit lidi, kteří v této anketě hlasují, že jsem zajel kvalitní výsledky. Toho si moc cením! Na druhou stranu jsem s letošní sezónou jako celkem rozhodně nebyl 100 % spokojený, i proto mě vítězství v anketě překvapilo.“
V čem je tato koruna pro tebe jiná než ta předchozí?
„Mé první vítězství z roku 2020 bylo, alespoň z mého pohledu, poznamenáno pandemií, kvůli které neproběhly žádné velké mezinárodní závody. Navíc pomyslné vyhlášení proběhlo prakticky "jen" u nás doma v obýváku, což se se slavnostním vyhlášením v brněnském Besedním domě těžko srovnává.“
Koho bys zvolil ty?
„Stále velmi dobře vidím rozdíl v úrovni terénního a olympijského triatlonu. Jsem moc rád, že se Terce po vší smůle z první poloviny sezóny povedly zajet dva super výsledky na Světových pohárech a prakticky si tím zajistila účast na OH v Paříži 2024. Já bych korunu předal Terce Zimovjanové.“
Slavnostní ceremoniál se konal letos v Brně. jak se ti líbil?
„Rozhodně jedno z nejslavnostnějších vyhlášení, jaké jsem kdy absolvoval. Celým večerem znovu excelentně provázel Tomáš Budka. Následná after party v centru města stála za to, a nebýt drobné chyby v nutriční strategii v průběhu večera, mohl jsem si celý tento zážitek pamatovat podstatně průhledněji.“
Pojďme se ohlédnout za uplynulou sezonou 2023. Které závody jsi letos absolvoval a s jakými výsledky?
„Objel jsem celý seriál Xterra Světového poháru (celkem 9 závodů - 5 x dlouhá Xterra + 4 x Short track), ve kterém jsem v celkovém hodnocení skončil na 5. místě. Nejlepší výsledky z tohoto seriálu jsem zajel na Xterra Czech, kde jsem skončil třetí a při mistrovství světa v Molvenu, kde jsem doběhl na šestém místě. Dále jsem absolvoval MS i ME v terénním triatlonu (2. a 2. místo) a MS v dlouhém triatlonu (12. místo).“
Co byl pro tebe highlight letošní sezony?
„Jednoznačně stříbro z MS v terénním triatlonu na Ibize. Závod, při kterém jsem cítil, že mám vše pod kontrolou, byl jsem výborně připravený a kdybych jen o něco lépe zaplaval, možná jsem mohl vymýšlet, jak decentně zařadit duhové pruhy na nový design dresu od Atexu.“
Který závod bys naopak nejraději vymazal?
„Asi oba letošní dokončené, ale zároveň velmi nepovedené závody v 1/2 Ironmanu. Konkrétně IM 70.3 Luxembourg a můj letošní poslední závod Challenge Mallorca. V obou závodech jsem své šance spálil již v prvních kilometrech cyklistiky a ve velmi nepříjemném horku doslova vytrpěl běžecko/chodecký půlmaraton.“
Kromě Xterra Prachatice jsi startoval výhradně v cizině. Co bylo důvodem pro toto rozhodnutí?
„S počtem závodů, které jsem letos absolvoval, je hrozně složité zařadit ještě další, i když třeba jen přípravné, u nás v Česku. Sice bych se občas moc rád viděl a pozdravil se známými tvářemi na kultovních českých závodech, ale moje aktuální ambice jsou nyní zaměřené na úspěch při závodech mezinárodních.“
Stejně jako předešlé roky jsi kloubil silniční a terénní formu triatlonu. Ve světové špičce to skoro nikdo nedělá. Jak se ti daří se kvalitně připravit na obě odvětví?
„Myslím si, že jsem letos přeci jen upřednostnil terénní triatlon a ten dlouhý šel na druhou kolej. To se pochopitelně na výsledcích v dlouhém silničním podepsalo. Nedávno jsem slyšel rozhovor s Bradley Weissem (z JAR) - 2 x mistr světa Xterra (2017, 2019), letos 7. na MS Ironman v Nice, který přesně o tomto mluvil a po jeho letošní zkušenosti z MS Xterra v Molvenu, které absolvoval dva týdnu po IM v Nice říkal, že jak terénní, tak i dlouhý triatlon se za poslední 2-3 roky tak výkonnostně posunuly a především v širší špičce vyrovnaly, že je doslova nutné se na jednotlivé disciplíny specializovat. Já s tím po letošní sezóně musím souhlasit!“
Trenérskou spolupráci s Lubošem Bílkem jsi předloni ukončil. V čem ti vyhovuje se připravovat sám? Má to pro tebe i nějaké nevýhody?
„Věřím, že svoje tělo znám přece jenom nejlépe já sám, na druhou stranu se tahle výhoda občas po třech týdnech kvalitního těžkého tréninku začíná postupně ztrácet v myšlenkové mlze a není úplně problém udělat zásadní chyby. Trénink, adaptace na něj a další aspekty s tím spojené jsou v posledních letech nedílnou součástí mého života a prakticky největším studijním koníčkem. Proto mě hrozně baví následně zkoušet různé přístupy a aplikovat je do tréninku. Určitě bych neřekl, že nemám jasno v tom, co obecně funguje, ale zkoušet nové věci je pro mě vlastně zábava. A co je pro dlouhodobý úspěch víc, než když vás trénink baví a naplňuje?!“
Jaké technologie v přípravě využíváš?
„V tomto jsem relativně konzervativní a vlastně bych všechny měřiče z tréninku mohl vyřadit. Pro určitý kontext trénuji s hrudním pásem a na silničním kole s powermetrem. Další pomůcku, kterou si pořídím, bude kontinuální laktátoměr, jen nevím, jestli to bude za dva roky, nebo naopak za 10-15 let...“
Časté závodění v cizině spojené s cestováním a logistikou vyžaduje nemalé finanční výdaje. Jak to máš s podporou ze stran sponzorů a jaké jsou tvé zdroje?
„Já se obecně moc prodat neumím. Český triatlonový rybníček je navíc tak malý, že vytáhnout z těchto vod zajímavé finanční prostředky, je prakticky nemožné. V tomto ohledu je nutné vyrazit do mezinárodních oceánů. Jenže míra zájmu o sportovce, podobně jako prize money z jednotlivých závodů, rostou exponenciálně s ohledem na dosažené výsledky. Top10 závodníků v dlouhém triatlonu získá od sponzorů násobně více finančních prostředků než zbylých cca 1000 pro triatlonistů, kteří bodují v žebříčku PTO. To není kritika ani poplakání, nýbrž holé konstatování faktu a je vlastně logické, že to takto funguje. Pokud nedokážu oslovit sponzory svými výsledky, musím se umět prezentovat a zviditelnit jinak. Měl jsem v hlavě dokonalý youtuberský projekt k propagaci triatlonu a vytrvalostního sportu obecně, jen nevím, jestli by do toho Souky a Ruda šli :-D.“
Bývalí i současní borci si často přivydělávají trénováním svěřenců z řad hobby závodníků. Nezvažuješ to také?
„Ano, do konce listopadu bych chtěl spustit malý web, kde bych tyhle (prozatím především online) služby nabízel. Jednak věřím, že snad již mám co předat a pokud bych tím komukoliv pomohl k dosažení výsledků, které si vytyčil, nebo jen nastolil tréninkově udržitelný rytmus, budu za to moc rád!“
Jak pojmeš zimní přípravu před další sezonou? Zařadíš i nějaké inovace?
„Postupně jsem se již do přípravy na další sezónu pustil a znovu (po dvou letech) jsem do přípravy zařadil 2 x týdně posilovnu. Chci se také podstatně více zaměřit na plavání. A s ohledem na mé předběžné závodní plány na příští sezónu bych potřeboval ještě mnohem lépe doladit můj posed na triatlonovém TT speciálu.
Už máš načrtnutý závodní harmonogram na sezonu 2024? Kam budeš směřovat svoje priority a vrcholy?
„Předběžně ano. Prakticky chci úplně otočit poměr terénního a dlouhého triatlonu, láká mě nová světová "série" od Ironmana, kde se do celkového hodnocení počítají tři plné Ironmany a dva poloviční (IM 70.3). Pro mě to znamená úplně novou výzvu v přípravě. Věřím, že největší potenciál ke zlepšení mám aktuálně právě v dlouhém triatlonu. Na druhou stranu absolvovat 3-4 Ironmany, několik polovičních a případně i pár závodů v terénu (předběžně Xterra Czech, ME cross triatlon) bude extrémně náročné a sám si nejsem jistý, jestli to bude fungovat. O těchto výzvách ale triatlon často je!“