Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl

19.02.2024 -
Pavel Wohl, přední postava českého triatlonu, poskytl exkluzivní rozhovor o svém nedávném soustředění a o tom, na jaké aspekty výkonu se zaměřil. Se sezónou za dveřmi se české želízko pilně připravuje a dostává se do špičkové formy.

Pavle, po soustředění ve Španělsku bys nám mohl popsat podmínky, které panují na jihu Evropy. Jaké byly?


Na jihu Evropy, respektive ve španělské Andalusii, kde jsem 14 dní trénoval. panují naprosto diametrální podmínky, nejen co se týče triatlonu. Únorové teploty se pohybují v rozmezí cca 17-25 stupňů celsia. Když je “ošklivý den”, tak si člověk vezme na kolo návleky a když je hezky, což je většinou, tak se dá jezdit kombinace krátké-krátké. Oproti tradiční lednové až březnové destinaci, Kanárským ostrovům je zde podstatně levněji a jsou zde celkově hezčí silnice i příroda.


Je tu vidět, že tu na denní bázi úřadují sluneční paprsky. Lidé jsou to velmi vstřícní a klidní a nikdo ve Španělsku moc nespěchá. Přijde mi, že tu populaci vesměs víc baví život jako takový a to je vidět i při sportu. U nás se začíná spěchem v brzkých ranních hodinách, kdy všichni nervózně sjíždí do metropolí za prací, způsobem “brzda-plyn”. U nás je mezi lidmi mnohem víc cítit ego a často i závist. Jako cyklista se ve Španělsku cítím na stejné úrovni jako řidič auta. Všichni se tu vzájemně mnohem víc respektují. Těch situací plných respektu za ty dva týdny je plno… V Andalusii je v ranních hodinách plná promenáda podél moře aktivně hýbajících se lidí. Někteří si jdou zaběhat a ti, co třeba nemohou, tak jdou chodit. Je tu mnoho venkovních “posiloven”, kde vidíte jak mladé lidi, tak i důchodce, kteří pečují o své tělo. Člověka ten sport najednou i víc baví, protože vidí, že sport je přirozenou součástí velkého počtu lidí. Když jsem ráno chodil plavat na místní bazén v Torre del Mar, tak současně ve vedlejším “rekreačním bazénu” byly desítky nadšených důchodců co cvičili aqua aerobic. U nás jsem se zatím s takovou vášní k pohybu nesetkal… 



Na jaké aspekty se soustředění zaměřovalo v rámci jednotlivých disciplín?


Zcela logicky jsem se zaměřoval zejména na cyklistiku, která je v našich zimních podmínkách nejobtížnější. V prvním týdnu jsem najezdil přes 24 hodin a v tom druhém kolem 18. Neotálel jsem ani ale v běhu, kde jsem naběhal v prvním týdnu 60km a druhém 90km. Ve vodě jsem držel “standardních” 16km týdně, spíš s cílem udržovat plaveckou výkonnost. 


Cílem bylo budovat aerobní základ. Intenzita zde také byla, ale spíš v menším zastoupení vzhledem k větším objemům, které jsem odtrénoval. Troufám si říci, že jsem vše zvládl s přehledem odtrénovat.


Jako profesionální sportovec čelíš silné konkurenci, která často tráví zimu mimo domov. Jak se ti daří trénovat v České republice během zimních měsíců a plánuješ ještě nějaké další tréninkové cesty?


Ano, světová výkonnostní úroveň se neustále zvyšuje. Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu na jihu Španělska. Již několik let mám hlavě myšlenku se sem minimálně na celou zimu přestěhovat a plnohodnotně trénovat. To zkrátka u nás není možné i když si to snažím namlouvat. V životě musíme dělat činy a já se nebojím dělat rozhodnutí. Proto jsem si zde už rezervoval pronájem bytu na příští zimu. U nás se mi daří trénovat i v průběhu zimy na velmi vysoké úrovni v porovnání s minulými lety, nicméně kdybych trénoval v teple a “ideálních podmínkách”, jsem schopný trénovat víc, což přinese i vyšší výkonnost. Za těch osm let v triatlonu jsem u sebe zjistil, že má výkonnost je odvozena od odtrénovaných hodin. U mě cesta jednoznačně vede přes velký aerobní základ, ze kterého mám velmi vysokou výkonnost. Je rozdíl trénovat 20 a 30 hodin týdně.


Minulý víkend jsi desítku zaběhl pod 33 minut, což ukazuje na tvůj slibný výkonnostní trend. Jak spokojený jsi s tímto výsledkem a s jakými očekáváními jsi do závodu šel?


10 kilometrový závod jsem bral jako test aktuální výkonnosti. Zkrátka jsem chtěl zkusit, co mi trénink v teple dal. A ten zisk byl nad očekávání. Byl jsem schopný v taktickém závodě skoro atakovat mé osobní maximum na 10km a mé tělo mi dalo jasný signál, že mám velmi dobrou výkonnost. Do závodu jsem šel s tím, že chci soupeřit o vítězství s českým elitním běžcem, Dominikem Chlupáčem, který je tabulkově lepší. Právě velký aerobní základ mi umožnil na devátém kilometru zrychlit a vybudovat si náskok, který jsem udržel až do cíle. 




Jaké máš ambice pro nadcházející půlmaraton v Praze?


Ambice jsou takové, že bych chtěl podat výkon přímo úměrný mé aktuální formě. Loni jsem v tomto závodě kvůli zdravotní komplikaci odstoupil. Letos bych si chtěl spravit chuť a rád bych překonal svůj osobní rekord z roku 2022, který je 1:11:49. 



Zdá se, že jsi zaznamenal výkonnostní posun i v plavání. Na kterých aspektech výkonu v plavání jsi pracoval?


Zlepšil jsem se hlavně v tempové vytrvalosti. Po loňské sezóně jsem začal víc plavat a přináší to své ovoce. Pokud chci patřit do světové špičky v dlouhém triatlonu, musím vyplavat maximálně 3-4 minuty za čelem závodu… Samozřejmě v ideálním závodě se držet v kontaktu, nicméně pevně věřím, že se ve vodě mohu ještě posouvat. Nesmí to být ale na úkor cyklistiky a běhu, které koneckonců rozhodují. 



Sezóna se rychle blíží, jaké tréninky tě ještě čekají, než budeš cítit, že jsi plně připraven? Mohl bys čtenářům prozradit, jak vypadá tvůj typický tréninkový týden, včetně objemů?


Sezóna se blíží tak rychle, až mě to děsí :-) Krom svého tréninku mám i dost jiných povinností a někdy je složité vše skloubit. Trénink je pro mě ale prioritou číslo 1. Nyní se snažím těžit z toho, co jsem natrénoval v teple. Cílem je zvýšení objemů, kde bych se na jaře chtěl pohybovat, tedy v průměru kolem cca 25h tréninku týdně. Dalo by se říci, že mám dva typy “typických dnů”. Tím prvním je tzv. “Threshold day”, kdy mám těžké tréninky co se intenzity týče. Například těžké plavání, těžké kolo i běh. Druhým typem dne je “objemový den - standardní den”. To trénuji všechny tréninky v nižších intenzitách, ale za to jsou delší. Například 60 minut plavání, 5 hodin kolo a 75 minut běh. Nedá se vesměs říci, co přesně je typický den, protože se tréninky dost mění… 


Cílem je nyní přiblížit se těm 25h týdně co se týče konzistentnosti. 

Postupně začnu zařazovat i delší přechodové tréninky, které budou delší, než jsem v minulosti chodil. 


Hodnocení:
Přečteno 2221x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima