Výsledkový servis

26.04.2024 -
V Port Elisabeth se uskutečnil závod IRONMAN, kde se po 22 letech vrátil Petr Vabroušek a znovu zvítězil, tentokrát ve věkové kategorii 50-54. Následně ve Valencii proběhl IRONMAN 70.3, kde mezi více než stovkou profesionálních triatlonistů dominovali Francouz Leo Bergére a Dánka Madsen.

IRONMAN South Africa

Port Elisabeth je po celý rok relativně klidné přímořské průmyslové město, avšak ke konci dubna se zde schází triatleti z celého světa, aby si otestovali svou formu a zajistili první sloty pro mistrovství světa. Letošní ročník nebyl výjimkou a mezi účastníky nechyběla ani početná česká výprava vedená Petrem Vabrouškem. Petr si na Jižní Afriku jistě rád vzpomíná, neboť zde vybojoval své jediné vítězství v profesionální kategorii pod hlavičkou IRONMAN, ačkoli se tenkrát závodilo v Kapském městě. O neuvěřitelných 22 let později se Petr Vabroušek znovu objevil na startu, tentokrát v kategorii 50-54, a po necelých deseti hodinách si opět užíval pocit vítězství. V profesionální kategorii bylo startovní pole tradičně silné. Plaveckou část dominoval Australan Josh Amberger, následovaný Petersenem, Arnoldem a Wurfem. V cyklistické části se pole přeházelo, ale na 130. kilometru se do čela dostal pozdější vítěz Svenningsson. Cam Wurf potvrdil, že s ním musí počítat, když se na 27. kilometru vrátil do čela závodu, což znamenalo příslib dramatického závěru. Švéd však projevil pevné nervy, odvrátil útok a došel si pro cenné vítězství. Wurf v závěru běhu ustoupil dalšímu severanovi, Petersenovi, a obsadil třetí místo.

Mezi ženami byla hlavní favoritkou Daniela Ryf, která ohlásila svou „poslední sezónu“. Přestože startovní pole obsahovalo další významná jména, nečekaně se na vrchol vyšvihla Španělka Marta Sanchez, která si tímto závodem připsala dosud nejcennější vítězství své triatlonové kariéry. Ryf skončila na 8. místě. Na stupních vítězů se objevilo duo Diederiks z Nizozemska a Zimmermann z Německa. Mimochodem, nizozemský triatlon zažívá obrovský nárůst výkonnosti. Další Nizozemka, Boer, závod dokončila na 4. místě. V mužské kategorii obsadil 9. místo Nizozemec Milan Brons.

Nejlepší umístění v AG zaznamenali Petr Vabroušek 1. AG 50-54 a Tomáš Racek 9. AG 40-44. Lucie Zelenková bohužel závod nedokončila.

IRONMAN 70.3 Valencie

Valencie, která je ve vytrvalostních sportech známá především díky svým extrémně rychlým běžeckým tratím na desítku, půlmaraton i maraton, tentokrát přivítala i triatlonisty. Ačkoliv tratě v triatlonu neslibovaly světová maxima, především kvůli poměrně členité cyklistické části, bylo startovní pole působivé a čítalo 120 profesionálních závodníků, z nichž 90 bylo mužů a 30 žen. Mezi profesionály se představili Jan Šneberger a Barbora Besperát, kteří se však do celkového pořadí výrazněji nezasáhli. V mužské kategorii dominoval Francouz Leo Bergére, který suverénně porazil své soupeře a získal cenné vítězství na střední distanci. V ženském závodě triumfovala Dánka Madsen, která předčila německé trio včetně hlavní favoritky Philipp, jež skončila čtvrtá.Ve Valencii se sečlo i početné pole AG. Nejlepší výsledky zaznamenali:

5. AG 45-49 Radek Sušír (Etriatlon Team)

4. AG 50-54 Roman Procházka (Trimarni)

5. AG 50-54 Marek Svoboda (Trimarni)