Vrobel má mimořádnou motivaci. Čeká ho souboj s Vabrouškem

7.04.2007 -
Lukáš Vrobel završil své tréninkové soustředění na Floridě a nyní ho čeká finální vyladění na Ironmana v Arizoně. Z českého pohledu bude závod atraktivní tím, že na trati se utká s ostřílený Petrem Vabroušek. Kdo bude v cíli dřív? To se dozvíme příští víkend.
Máš za sebou převážnou část soustředění v USA... Můžeš zhodnotil jeho průběh? Podařilo se ti odtrénovat to co jsi si naplánoval?
Co se týče soustředění mam ho za sebou celé, teď už bude následovat odpočinek a ladění pro samotný závod v Arizoně. Až na to že jsem dva cyklistické tréninky absolvoval na spiningovém kole pro nepřízeň počasí, tak jsem nemusel od plánu ustoupit ani o milimetr jak objemu, tak i intenzity.

Můžeš představit své odtrénované tréninkové dávky během pobytu v USA?
Trénuji malinko nezvykle v šestidenním rytmu. To obnášelo (3+1)x6dni na úrovni obecné vytrvalosti, to samé platí pro zatížení intenzity aerobního prahu + 2x6dni pro ANP. Celkem 60 dni obnášelo 185km ve vodě, 3700 na kole a cca 650 běžeckých.

15.4. zakončíš soustředění Ironmanem v Arizoně... Už cítíš předstartovní nervozitu?
Na to jsem nikdy netrpěl. Ovšem před závodem se vše může otočit o 180 stupňů. Malinko mám jen obavy z toho, že mé tělo nemá zkušenost závodit už v půli dubna a navíc bez rozzávodění na kratších tratích.

Jak vypadá trénink před závodem ve tvém podání?
7dní s velmi minimalizovaným tréninkem možná i téměř bez něj, kdy jde o to odpočinout si a hlavně doplnit maximum toho co si tělo vzalo na dluh při dvou měsících tvrdého tréninku. Pak přijde 6 dní stupňovaného objemu kde začnu na minimu a v závěru se propracuji k 160km dlouhému cyklo tréninku a  35km dlouhému běhu vše ovšem v nízké intenzitě. Následně opět šest dní s minimem tréninku, hlavně budou plné cestováni a také přijdou  v pondělí a úterý na řadu dva důležité  kratší cyklo a běžecké tréninky s krátkými úseky kolem ANP. Vše se ovšem může rapidně změnit podle aktuálního stavu organismu.

Plánuješ i superkompenzační dietu před závodem?
Mám ji v plánu, ale malinko zkrácenou protože do ní budu nastupovat již s mírně vyčerpanými zásobami jak cukru, tak nitroslvalového tuku (ten totiž potřebuje na superkompenzační minimálně pět dní, proto ten stupňovaný objem mezi dvěmi odpočinky).  6. a 5. den před závodem trénink s úseky kolem ANP na vyčerpání cukru se stravou s jejich sníženým podílem. To prakticky znamená hodně zeleniny, losos, olivový olej. Pak dva dny minimálního tréninku se stravou s vysokým obsahem komplexních cukru to je v mém případě především rýže a ovoce ze kterého preferuji ananas. Poslední dva dny jsou v běžném režimu na rozhýbaní a srovnání strávení v případě, že by jej superkompenzační dieta malinko rozhodila.Vše si rozmyslím dle podmínek jaké tam budu mít k vaření, a jak se budu cítit po tom závěrečném objemovém tréninku. V posledních dnech už lze získat pouze minimu a ztratit lze vše.

Závodit s tebou bude i Petr Vabroušek. Věříš si, že jej porazíš?
Kdybych dopředu nastupoval s tím, že mě porazí, byl bych špatný závodník. Důležitých soupeřů tam ale bude pěkná řádka. Přesto přiznávám že Petr je vždy mimořádná motivace, zvlášť když je to náš první souboj na tratích kvalifikačního Ironmana. Petr je mimořádný závodník na ironmanských tratích bezesporu nejlepší u nás, navíc v jeho prospěch bude hovořit to že už je rozzávoděný a má opakované zkušenosti s tímto závodem. To vše ovšem neznamená že není k poražení.

Jaké jsou arizonské tratě?
Znám je pouze z plánku a videa. U plavání mně malinko vadí, že tam je kalná voda. Já si rád vidím na ruce co při tom koupaní dělají. Na kole 3x60km tam mírné táhlé stoupání a zpětných 30km pravý opak. Takže každých sudých 30km pro mě naprostý ideál no a to ostatních budu muset nějak překonat. Běh neznám jsou tam nějaké brdky hlavně před cílem už asi budou hodně bolet a mohly přinést i nějakou křeč, ale to uvidíme až na tratí. Třeba je přeběhnu a ani si neuvědomím že nějaké byly :-)

V Arizoně je velmi zrádná vlhkost vzduchu…
Ano, je tam hodně suchý vzduch a velké vedro což urychluje dehydrataci, ale na druhou stranu nutí člověka dostatečně pít a s tím doplňovat i dostatek cukrů v nápojích. Tudíž těžko hodnotit, uvidíme až na trati. Já osobně preferuji hodně teplé počasí s nižší vlhkosti, tak tohle by mi mohlo spíše vyhovovat. Vše ovšem ukáže až realita. Bude to má premiéra v těchto podmínkách a časovém pásmu, tak se nechám překvapit. (doufám že mile)


Lukáš Vrobel

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Lukáš Vrobel: „ Zranění mi hodně vzala, ale také dala“
L.Vrobel: „V den D jsem byl zcela mimo“
L.Vrobel: „Teplo s místní vlhkostí = smrtící zbraň“
Lukáš Vrobel fandil na Floridě Jágrovi

Galerie

  

Přečteno 631x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland