Lukáš Vrobel: „ Zranění mi hodně vzala, ale také dala“

3.10.2005 -
Poprvé v jeho kariéře se postaví na start v Koně a vydá se vstříc havajskému peklu. Nominační jistotu získal začátkem července v rakouském IM Klagenfurt. Kde 6.místem a konečným časem 8:27:29 mile překvapil. Má respekt z havajských klimatických podmínek i ze závodu samotného a skromně dodává: „jedu hlavně dokončit“. Přejme Lukášovi ať se mu jeho den D co nejlépe vydaří…..

Lukáši jaké máš materiálové vybavení se kterým absolvuješ havajského Ironmana???
Už třetí rok jezdím časovkářský rám fort, který mi udělali v kolekci pro zvvz wustenrot osazení dura ace časovkářská řidítka cinelli kola zipp 404 na tufech, běžecké vybavení mám saucony.

 

S jakými nadějemi a plány na umístění odjíždíš na Havaj??? S jakým výsledkem budeš spokojen???
Jedu to především dokončit, doufám že si kromě premiéry místního startu neodbudu taky nějakou jinou v podobě nedokončeného závodu. Nikdy jsem nezávodil v takovém klimatu ani tak pozdě, proto jen s těží dokáži odhadnout ambice rád bych dokončil v první padesátce, ale taky může přijít těžká krize a dobelhám se někde kolem pětistovky. Doufám že to vyjde mám rád spíše až extrémní vedro a zatím mi vždy  vyšla příprava a výsledek na vrcholech, které jsem si před sezónou stanovil,ale je to jen sport a stát se může cokoliv.

 Kdy přesně odlítáš směr tichomoří??? Volíš podobný aklimatizační pobyt jako např. Tomáš Petr v USA???
Momentálně s vámi komunikuji ji z Havaje a to bezprostředně po příletu. (pozn.red. Lukáš odlétal z České republiky 27.9. )Připravoval jsem se doma abych dořešil poslední povinnosti na FTVS.

 Jaké máš zkušenosti s aklimatizací v tropech??? Asi musíš hodně naslouchat tělu a trénink přizpůsobovat aktuálním pocitům???

Zkušenosti nemám žádné je to můj první start mimo Evropu. Věřím však, že to zvládnu bez vážnějších potíži, také proto jsem volil včasný odlet. Jsem přesvědčen, že týden pobytu v celkových nákladech na tento závod jíž nehraje příliš velkou roli, zatímco konečný výsledek může ovlivnit zcela zásadně. Zpětnou vazbu na aktuální pocity a následné změny v tréninku považuji za svou největší přednost spolu s houževnatostí a doufám že mi to pomůže i s aklimatizací tady na Havaji a neudělám nějaké zbytečné chyby, které by mohli vést k přetížení.


Lukáši jak je na tom tvoje zdraví v minulosti si měl vleklé patálie už je to lepší??? Plavecké manko je dohnáno??? Cítíš start v Koně jako zadostiučinění zato co sis protrpěl???
Zdravotní potíže bohužel stále přetrvávají navíc momentálně bojuji se zánětem šlach - snad jsem si to  letos vybral na několik let dopředu -Díky nedávné návštěvě doc. Koláře se to začíná obracet k lepšímu, ale  bude to běh na dlouhou trať. Přesto všechno  již nyní je znát určité zlepšení stavu a tak to plaváni nebude tak tragické jako po zbytek této sezóny, avšak stále daleko od optimálního stavu kdy jsem byl ironmanské distance schopen plavat za 48 minut. Start považují za určité završeni sbíraní zkušeností ve světové konkurenci a od příštího roku už snad začnu závodit ve větším stylu. Zranění mi sice hodně vzala ale také dala. Dokáži lépe překonávat nesnadné situace, díky nim jsem odhalil náročnost udrženi svalové a fyzické rovnováhy těla včetně její důležitosti, což notně obohatilo a upravilo můj trénink. Mnohem více nyní respektuji důležitost zdraví vůči sportu, jelikož jen stoprocentně zdravý můžete podat maximální výkon. Kdysi jsem mnohem více léčbu uspěchával ku neprospěchu věci atd. Zkrátka chybami i problémy se člověk pokud jim naslouchá může mnohému naučit a posunout se tak zase dál.

 

Můžeš čtenářům popsat jak bude vypadat tvoje stravování při závodě??? Na jaký ionťák pojedeš??? Jaké gely používáš či nějaké doplňky proti křečím apod.???

Vše budu ještě testovat přímo tady na Havaji. Jelikož se může stát ze místní klimatické podmínky zcela změní chováni mého trávení. Pokud to bude dle běžných zvyklosti pak hodinu před startem - metabol endurance, BCAA a carnitin, při závodě potom pití - na kole pouze iontový nápoj normálně penco ED zde mi zcela vyhovuje oficiální nápoj závodu gatorade cca 0.8l na hodinu při běhu pouze kolu nic jiného již nejsem schopen trávit. Minerály - solné tablety penco na kole 1tableta na hodinu zde potom každých 50 min. na běhu ještě trochu častěji či nutrend, které jsou slabší zde je proto nutné ovšem dávky zdvojnásobit nejlépe zkrácením intervalu. Co se týče občerstvení na kole max. 1 tyčinku power bar a to jen pro zalepení žaludku, jinak gely nejlépe složením vyhovují nutrend a aminostar který má výhodu nejlepší manipulace což při závode velmi oceňuji. Gely beru na kole jeden každých 45min při běhu potom každých 30minut.

 

S jakými trenéry konzultuješ svoje tréninky??? V sezóně trénuješ sólo nebo máš nějaké sparingpartnery???
Jak tréninky tak výživu si dělám zcela sám. Vyhovuje mi to díky maximální flexibilitě a reakci na případné změny v podmínkách či stavu organismu. Navíc je to jeden z hlavních důvodů proč se vůbec triatlonu věnuji. Tento systém mně totiž rozvijí po všech stránkách a ne pouze výkonnostně. Musím se vzdělávat a pracovat na své osobnosti jako celku a ne pouze na fyzičce a kondici. Jako student FTVS si tak navíc mohu okamžitě srovnávat teorii s praxí. Co se týče sparingpartneru tak mám doma jednoho na cyklistiku, ale v poslední době díky jeho práci málokdy sladíme čas na trénink. Pokud to vyjde tak se snažíme sladit nějaké soustředění s Honzou Wainerem - letos na jaře Malorca a před MS Tatry - což nám oběma vyhovuje. Pokud se chce člověk stále lepšit musí trénovat s lidmi podobné výkonnosti. Vzájemně si pak obohatíte trénink a navíc díky menší psychické náročnosti vydržíte více trénovat při stejném zatížení organismu, což je cesta ke zlepšeni.

Jak je vidno daří se ti skloubit práci s tréninkem??? V jakém oboru je tvé momentální zaměstnání???

V podstatě jsem již výše odpověděl jako student posledního ročníku na FTVS budu mít konečně poměrně dost času na trénink. V minulosti jsem podnikal, což bylo extremně náročné. Při studiu předchozích ročníků to bylo špatné zejména nutnosti věnovat se ostatním sportům a účastem na kurzech většinou v nevhodnou dobu což hodně komplikovalo mou přípravu ze dvou důvodu. Jedním byl čas a druhým rozvoj naprosto protichůdných schopností než potřebuji pro triatlon a taky to bralo síly na vlastní triatlonový trénink. Od května do záři si potom přivydělávám jako kondiční trenér jednoho hokejisty z NHL a poradenstvím přes výživu. Základem však stále zůstává podpora rodiny bez které by to nešlo.

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Na Floridě našel Vrobel ideální podmínky
Vrobel má mimořádnou motivaci. Čeká ho souboj s Vabrouškem
Přečteno 815x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.