Vůbec jsem neměl představu, zda to půjde zvládnout, říká Petr Vabroušek

24.08.2023 -
Během jednoho víkendu absolvoval Petr Vabroušek hned dva závody IRONMAN. Svou výjimečnou sportovní výzvu zahájil na IRONMANu v Kalmaru a hned následující den se postavil na startovní čáru IRONMANu v Kodani. V následujícím článku se dozvíte více o této výzvě.

Petře, ti, co tě znají dlouhá léta, už nejsou snadno překvapeni. Ale to, co jsi předvedl o uplynulém víkendu, zaskočilo i ty nejzasvěcenější znalce tvé sportovní kariéry. Absolvovat dva oficiální IRONMANy během jediného víkendu je neuvěřitelný výkon. Mohl bys našim čtenářům prozradit, kdy a jak vznikla myšlenka se do toho pustit?

Celé to vzniklo tak, že jsem se dozvěděl, že tato možnost existuje a každý rok tento dvojboj absolvuje zhruba 5-10 lidí. To úplně stačilo k tomu, abych se rozhodl to také vyzkoušet a hned se na oba závody přihlásil. Až s odstupem několika týdnů jsem se ale začal zabývat logistikou a tím jak na tom asi druhý den budu a začalo mě to trochu děsit...

Ten, kdo se alespoň jednou zúčastnil IRONMANA, ví, jak logisticky náročné může být uspořádat věci do depa, zvládnout registraci, bike check-in a podobně. Jak sis vše naplánoval, aby jsi to zvládl v souladu s přísnými pravidly?

Pořadatelé vycházejí tomuto dvojboji vstříc tím, že nám umožnili dát kolo do depa ráno před závodem. Museli jsme tam však být už ve 4:45, takže ve spojení s příjezdem do Kodaně po půlnoci to znamená mimimální spánek (podařilo se mi usnout na 3 hodiny). Jinak jsem se v Kodani zaregistroval ve čtvrtek dopoledne hned po příletu a v Kalmaru ve čtvrtek odpoledne po přejezdu do Švédska. V Kalmaru jsem ale přišel o vyhlášení a musel jsem tam nechat i vyjetý slot na Havaj. Ten mi pak v Kodani unikl asi o 2 minuty.


S jakou strategií jsi se pustil do tohoto dvojzávodu? Mohl bys nám popsat svou výživovou taktiku, očekávaný výkon a nakonec jaká byla realita? 

Vůbec jsem neměl představu, co půjde zvládnout a tajný sen byl dát oba závody pod 10 hodin. Nakonec jsem se rozhodl v Kalmaru vyrazit do závodu zhruba úsilím, jako by šlo o double Ironman v kuse. Ten jsem si úspěšně vyzkoušel vloni při MS v USA. Takže jsem v sobotu závodil s velkou rezervou a snažil se nenechat se strhnout soupeři. V Kalmaru jsem ještě jel tepově výš a tak jsem se snažil doplňovat zhruba 100g sacharidů/hod (Carbodrinx, Endurosnacky, banány, meloun). V Kodani už jsem musel jít téměř čistě do tuků, takže nižší tepy a stačilo cca 90g sacharidů/hod.Realita obou dnů nakonec vysoce předčila má očekávání. 

V Kalmaru jsi skončil na skvělém 3. místě ve své věkové kategorii s časem pod 10 hodin. Jak ses po závodě cítil a jak tvá mysl zpracovávala myšlenku "zítra to bude zase?

Po Kalmaru jsem se cítil hodně rozbitý. Přispěla tomu určitě i vytrvalá mlha a vítr na kole. Hlavně ale hodně kamenné dlažby na maratonu. Další Ironman jsem si moc představit nedovedl, ale dal jsem se na to a tak jsem se jen snažil připravit co nejlépe (pití, strava, automasáž,). Rozbitý jsem byl i ráno. Plaváním a kolem jsem to ale nakonec naštěstí rozhýbal. 


Jak jsi se přesouval do Kodaně? Jak sis odpočinul během noci před závodem a jaké emoce jsi prožíval těsně před samotným startem?

Jel jsem s kamarádem Dušanem Horákem, kterému patří velký díl za zvládnutí tohoto dvojboje. Sám v Kalmaru závodil a hned po doběhnutí do cíle a vyzvednutí kol a tašek z dep sednul za volant a přes noc řídil do Kodaně. A ráno byl se mnou před pátou v depu a ještě mi na trati při maratonu hlásil průběžné výsledky! Spali jsme jen 3 hodiny, takže glykogen se moc neovnovil. Co se týká ranních emocí, tak jsem se i k vlastnímu překvapení vlastně jen moc těšil. Byl jsem zvědavý, zda a jak to vůbec půjde. Celý víkend jsem byl naladěný velice pozitivně a strašně jsem si to užil.

V Kodani jsi obsadil 8. místo ve své věkové kategorii s časem znovu pod 10 hodin. Jak hodnotíš tento víkend a co ti tento zážitek prozradil o tvém těle?

Byl to skvělý (byť trochu bolestivý) zážitek! Opět jsem poodkryl netušené možnosti svého těla a vůle Konkrétně jsem zjistil, že je možné běžet maraton ve stavu vyčerpání čistě v tucích při 108 tepech v tempu kolem 5:20/km.

Mohl bys nám sdělit, jaké další výzvy máš v plánu? A je nějaký závod nebo výzva, která tě obzvlášť přitahuje?

Teď je to Czech 515 Ultra (Ultraman formát v Račicích). A 12 dní poté už MS Ironman v Nice. Na ten určitě vyladěno na top výsledek nebude, ale zkusím z letní závodní nakládačky zregenerovat co nejlépe a užit si to tam. O týden později tradičně Doksy race a týden poté maraton v Berlíně. Hned pak možná půlka v Zadaru, v říjnu Winterman a v listopadu XTRI FORMOSA na Taiwanu.


Hodnocení:
Přečteno 1953x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl