Matula plánuje start na Havaji mezi profesionály!

18.01.2006 -
Martin Matula, žijící legenda českého triatlonu, svému tělu pohov nedal a má jen ty nejvyšší cíle. Touha vítězit ho žene dál. Otevře říká, že plánuje start mezi elitou na Havaji. Letos to asi nevyjde, neboť ho skolila nepříjemná nemoc - zápal mozkových blan. Jak už jednou dokázal, návraty na závodní tratě umí vskutku prvotřídně

Datum 20.července 2001 se stalo pro Martina Matulu osudným. Při Akademickém mistrovství ČR vybíhal z depa na běžeckou část a srazilo ho auto. Ocitl se v bezvědomí a bojoval o život. Měl zlomenou stehenní kost a porušené křížové vazy v kolenou. Na jedné noze byly pouze poškozené na druhé úplně vytržené.  Rodina pro něj sehnala výborného chirurga a ten Martina dokázal dát dohromady nevídaným způsobem. Za rok poté se objevil na startu karlovarského závodu, doběhl na 2.místě rázně ukázal, že je zpět. Závod absolvoval s titanovou tyčí a se šrouby v noze. Dnes ho mrzí, že spousta lidí ho už odepsala, ale on chce znovu dokázat, že i v pokročilém věku patří mezi ty nejlepší. Má už jen jeden velký cíl start na Havaji mezi profesionály. Byla by to krásná tečka a velké zadostiučinění. Přejme Martinovi ať jeho plán se stane skutečností.

 

Na podzim jsi dostal od svazu odškodnění za tragickou událost, která se ti přihodila při závodě v Tálíně. Jak jsi spokojen s tímto vyrovnáním? Jestli mám správné informace financí ses nedočkal, ale odškodné bylo materiálové. Můžeš prozradit o co přesně se jednalo?

Samozřejmě, nemám co skrývat a za co se stydět, to by měli spíše organizátoři zmiňovaného závodu. Musím však začít trošku obšírněji, aby i nezasvěcení získali na celou tuto anabázi jasný pohled. Vše vlastně vychází z toho, že jsem byl jak policií, tak organizátory závodu (den poté co zavinění přiznali a bylo zaprotokolováno kompletně změnili výpověď) označen za jasného viníka nehody.To samozřejmě znamenalo zamezení nároku na jakékoliv odškodnění(dokonce po mně byla požadována úhrada poškozeného automobilu, který mně srazil) a mně nezbylo nic jiného, než se bránit soudní cestou. V této chvíli už nešlo ani tak o peníze (bylo jasné že půjde o běh na dlouhou trať), ale o morální zadostiučinění v situaci, do které jsem se dostal a to z mého pohledu určitě ne vlastní vinou. Jinak to bude posuzovat člověk, který čte tyto řádky, jinak člověk, který stráví půl roku v nemocnici a téměř nechápe, jak se lidé, kterých se kauza dotýká jen obracejí zády.

 

Podal jsem žalobu na zúčastněné subjekty-organizátory závodu, ČSTT a Vysokoškolský sport a vyčíslil a doložil škodu a ušlý zisk na cca. 2 miliony korun. K jejich obhajobě musím říct, že se po několikerém naléhání mého právníka alespoň sešli ke schůzce a dohodli se mi vyplatit jako podporu každý 20tis., což ovšem samozřejmě nebyla částka adekvátní dané situaci a nevedla ke stažení žaloby. Po proběhlém prvním soudním líčení došlo k návrhu na mimosoudní vyrovnání ze strany ČSTT  a to z rizikového fondu, který byl přesně pro tyto účely před několika lety na ČSTT zřízen. Vedení ČSTT navrhlo za stažení žaloby vyplacení částky 50tis. a materiálu Asics v téže hodnotě a to rozloženě do dvou let. Žaloba na zbývající dva subjekty stále běží. K tomu jak jsem s odškodněním spokojen je asi zbytečné se vyjadřovat, žádné peníze mi nenahradí zdraví, ztracený čas a pozici, ze které jsem díky nehodě zcela vypadnul. Potěšilo by mně alespoň uznání viny a „lidský“ přístup, kterého se ovšem bohužel nedočkám.

Tolik celá tato kauza, ke které jsem se nejprve nechtěl vyjadřovat vůbec, ale vzhledem k tomu co kolem sebe slyším i po letech za řeči, jak jsem se „zahojil“ na pojistkách apod. jsem se nakonec rozhodl o ní jasně a celkem podrobně informovat. Do podobné situace se totiž může dostat každý z Vás závodníků a v případě že budete jako já označeni za viníka nehody, žádnou pomoc nikde nečekejte. Je to velmi nepříjemná zkušenost a jsem rád, že ji mám alespoň ve své hlavě za sebou.

 

V minulosti jsi působil ve firmě Enervit. Zůstal si v podstatě věrný vytrvalostnímu sportu bavila tě ta práce? Jakou si měl funkce? a proč jsi právě u Enervitu skončil?

To je trošku špatně formulovaná otázka, ve firmě Enervit působím i nadále a jsem jejím spolumajitelem, nicméně vzhledem k pracovnímu vytížení mimo tuto firmu už nemůžu zastávat funkci marketingového ředitele jako v minulosti, ale věnuji se spíše propagaci produktů mezi závodníky. Jednoduše řečeno, nemohl jsem vysedávat v kanceláři od rána do večera, navíc moje strategie se ne zcela shodovala se strategií mého společníka a někdo musel ustoupit-byl jsem to já. Každopádně firma běží a rozvíjí se ke spokojenosti nás obou a je pro mě takovou malou radostí, když na závodech vidím, jak mí soupeři produkty Enervit používají.

 

Nedávno si se potýkal s velmi nepříjemnými zdravotními problémy. Trápil tě zápal mozkových blan. Co bylo příčinou nemoci a jak probíhala rekonvalescence? Jsi už relativně zdráv?

Bohužel ta smůla si na mně asi zasedla a opět mi totálně nabourala veškeré plány. Co bylo příčinou netuším a nevědí to ani doktoři, každopádně mi k mé velké radosti zakázali půl roku sportovat a několik měsíců televizi, počítač, řízení auta atd., takže vlastně vše co dělám, za což jim moc děkuji a samozřejmě vše beze zbytku dodržujiJ

Doufám že se z toho jako ze všeho před tím „vylížu“ a ještě stihnu zrealizovat část mých plánů.

 

Málokdo ví, že se věnuješ také trenérské činnosti.  Jak vypadá spolupráce s tvými klienty? Je trénink zaměřen na triatlon?  Jakých úspěchů si už v téhle branži dosáhl?

To je jedna z věcí která mně moc baví a také zabírá vedle sportování snad nejvíc času. Baví mně neustále sledovat nejnovější trendy v oblasti tréninku, výživy, regenerace, aplikovat je na sobě a později mých svěřencích. Snažím se, aby trénink byl co nejvíce efektivní za situace, že se mu nemůžete věnovat 12 hodin denně a je až neuvěřitelné, jaké pokroky se dají i s „minimem“ času dosahovat.To jak jsem v této oblasti úspěšný musí posoudit moji svěřenci, já mohu posuzovat jak se mi vše daří aplikovat u mě a jsem celkem spokojen, nicméně pořád se učím. Některé věci jsou jasně dány, v jiných je potřeba dost experimentovat, protože každý reaguje úplně jinak, ale hlavně je třeba vše dokonale provázat, výkonnost není jen o tréninku samotném.

 

Ač mně tato věc nesmírně baví a v budoucnu bych se této oblasti chtěl určitě věnovat, je taky jak už jsem psal velice časově náročná, proto se omlouvám všem, kteří by se mnou chtěli v současné době nějakým způsobem spolupracovat. Mám jen minimum klientů, kterým se snažím poskytnout kompletní servis a víc si v současné době nemůžu dovolit. Nechci se ubírat cestou trénování „masy“ lidí, kterým píšu prakticky stejný trénink a o kterých v podstatě nic nevím a zcela postrádám to nejdůležitější a tím je zpětná vazba.

Nevěnuji se jen triatlonu, ale vytrvalostním sportům obecně a v případě výživy i silovým.

 

Předpokládám, že stále se udržuješ v relativně slušné kondici. Máš v plánu i následující sezónu  představit se na pár triatlonových závodech? Můžeš prozradit na které máš zálusk?

Vzhledem k neplánovanému zánětu mozkových blan teď skutečně nevím jak to bude a co si budu moci dovolit.Měl jsem v plánu Havaj mezi profesionály, ale těžko říct zda tento plán nebudu muset o rok odložit. Každopádně ME a MS v dlouhém TT jsou až koncem roku, takže bych je mohl stihnout.Vždy je potřeba mít vysoké cíleJ

 

Větší problém než v dostatečné výkonnosti ale vidím v otázce nominace. Když není pro lidi jako Jarda Brynda místo v reprezentaci, těžko tam bude pro mě, i když si nepamatuji že by mně kromě Petra Vabrouška a Honzy Wainera někdo poráželJ Že by špatná kritéria? Nebo už jsem odepsaný hobbík a především podnikatel? Tohle si nikdo neberte osobně kluci, jsem rád že jsou v dlouhém TT mezi závodníky kamarádské vztahy a nic si nepřeji víc, než aby to tak zůstalo a na závodech byla i trocha srandy.

 

Jak vzpomínáš na svoji aktivní závodnickou éru kdy jsi se tréninku plně oddával? Nelituješ, že nejsi mladší? Přeci jenom se dnes mladým talentovaným závodníků dostává podpory o které se ti ani nezdálo?

Já ji stále ještě prožívámJ Mladší by chtěl být asi každý, ale já se relativně mladý pořád cítím a věk nahradím zkušeností (kéž by to šlo pořád). Co se týká podpory mojí generace a dnešní mládeže, v tom to není, podpora a dobré zázemí automaticky neznamená výsledky.Člověk to musí mít především v hlavě, musí chtít, jít za svým cílem a když tohle chybí, nepomůže ani 100 milionů pro centra mládeže. Kolikrát je vidět, jak je tato podpora vlastně kontraproduktivní. Když se dívám zpětně, byl jsem vlastně jakýmsi vizionářem a postupně se proplétal od vůbec prvního MEJ za éry komunismu, přes angažmá v zahraničním klubu až po vstup do seriálu světového poháru. Prostě cesta, která je dnes v podstatě samozřejmostí (jen to angažmá v cizích klubech tu nějak chybí a je to škoda).

 

Jakou průpravu ti triatlon do života dal?

Tak tady bych mohl mluvit o houževnatosti, vytrvalosti a kdo ví o čem, přitom vím, že jsem třeba dost líný a spoustu věcí dělám na poslední chvíli. Ale jedno mně asi naučil-jít za svým cílem. A v tom jsem dost nekompromisní, někdy možná až příliš a vaše okolí to často vnímá jako sobeckost, ale jinak to prostě nejde a svým přátelům, přítelkyni a mnohým dalším se za to omlouvám.

  

Dřív si prohlásil, že po skončení aktivního závodění trénuješ více hlavou. Jak tomu máme rozumět, to dříve nebylo? Poučil jsi se z chyb?

Pořád se učím z chyb, ale mnohem více nad tréninkem přemýšlím a snažím se ho co nejvíce zefektivnit. Je to stejné jako v životě. Ale jsou i věci, ve kterých si stojím za svým, neměním názor a jsem v nich asi nepoučitelnýJ

 

Můžeš uvést svůj tréninkový den se vším všudy? V jakých objemech se pohybuje tvůj týdenní trénink?

Tak o to se raději ani nepokusím, protože je to značně rozdílné.Pokud pominu současné období, kdy se kvůli nemoci jen tak „poflakuji“, jsou dny kdy nestihnu skoro nic a naopak zase dny, kdy by z toho tréninku mnohým čtenářům naběhla husí kůže a prohlásili, že jsem normální blázen.Takže se omlouvám a pro „kopírovače“ je to jen dobře, svůj trénink bych většině z vás rozhodně nedoporučil, ne kvůli náročnosti, ale specifičnosti-ta srážka s autem jde znát a ne vždy máte „svůj den“.

 

A co takový comeback na ironmanských tratích? Nepohráváš si s touto myšlenkou? Nebo už si své tělo nadobro odepsal do starého železa J ?

Na Havaji mně určitě uvidíte a nehodlám bojovat sám se sebou v hloubi startovního pole, takže se nechte překvapitJ

 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Martin Matula si vyjel ve Francii slot a míří na Havaj!
Křeče zhatily Matulovi sen o vítězství na Ironmanu
Přečteno 247x

Komentáře

Pěkný článek Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek