Dva starty na Ironmanu a slot na Havaj má v kapse

29.08.2006 -
Jméno Jakub Chmelíček se letos objevilo dvakrát ve výsledkové listině závodu série Ironman. Na své premiéře na Lanzarote zaznamenal čas 10:12:04 (39.místo). Minulý týden pro změnu na Ironmanu v Anglii vyhrál časem 9:47:38 svoji věkovou kategorii (celkově 28.) a dokonce si zajistil slot na Havaj. Kdo je tento 21-letý mladík, který se rázně vklínil mezi českou ironmanskou špičku?
Medailonek Jakuba Chmelíčka
Věk:21
Klub: Rocktechnik TT-Hranice
Trenér: Jaroslav Hýzl
Oblíbený trénink: dlouhé kolo v kopcích
Zaměstnání: voják z povolání
Bydliště: Lipník nad Bečvou
Motto: Kdo nemůže, ten se přemůže!

Jakube, tvé jméno se objevilo ve výsledkových listinách závodů ze série Ironman a vždy se u něj vyskytl velmi kvalitní čas. Vezmeme tedy otázky popořádku.... Jak jsi se dostal triatlonu potažmo k IRONMANU? A jaká je tvoje sportovní minulost?
Před triatlonem jsem se vrcholově věnoval basketbalu. S přestupem na střední školu jsem ze dne na den musel přestat, ale život bez sportu jsem si nedokázal dost dobře představit. Úplnou náhodou jsem se jako divák dostal na místní triatlonový závod (Bečvoman) a od té doby jsem věděl, čemu se chci dál věnovat. Ze začátku jsem závodil ve sprinttriatlonu. Moje plavání však nebylo na takové úrovni, abych byl schopný vyplavat s nejlepšími. Zjistil jsem ale, že mou silnou stránkou je vytrvalost. Tak jsem se začal věnovat delším tratím, kde se nerozhoduje pouze na plavání.
 
Vzpomeneš si, kdy si učinil toto rozhodnutí?
V roce 2004 jsem poprvé vyzkoušel středák na Primdě a od roku 2005 jsem se zaměřil na dlouhé tratě

Kdy jsi si troufl postavit na start svého prvního Ironmana?
 Na svůj první závod si pamatuji přesně, byl to IM Lanzarote 20.5.2006. Na start jsem se postavil s maximální nervozitou a velkým očekáváním. S výkonem jsem byl velmi spokojen, mým cílem bylo hlavně dokončit, pomýšlel jsem na umístění v první dvoustovce. O to víc mě překvapil výsledek.

Jaký byl průběh tvé premiéry?
Popravdě řečeno opravdu zajímavý. Někdy okolo 50km na kole jsem ztratil košíky s rezervou a bidonem a celý zbytek závodu jsem se bál, že  píchnu. Na 120km jsem si pohrával s myšlenkou na odstoupení ze závodu. Běh jsem zvládl téměř bez krize a velmi jsem si vychutnal cílovou rovinku, která opravdu stála za tu námahu.

Jestli počítám správně, tak zatím na tvém pažbě jsou jenom dva zářezy?
Ano, mám za sebou 2 závody, Ironaman Lanzarote (39. místo celkově) a Ironman UK (28. místo celkově). V loňské sezoně jsem objel pouze 2 závody ČP v dlouhém triatlonu (Žďár, Sadská). Ke konci sezóny mi bohužel zdraví nedovolilo postavit se na start v Přimdě.

Který ze dvou  dosavadní výsledků na ironmaských tratích považuješ za hodnotnější?
Určitě Ironman UK, díky kterému jsem si zajistil slot a získal mnoho dalších zkušeností. Také mám radost, že jsem sám sobě dokázal, že moje forma na Lanzarote nebyla pouhou náhodou

Jak naložíš se slotem?
Jednoduše, pojedu na Havaj :-)

Proč jsi se letos neukázal v Otrokovicích a nepoměřit své síly s tím nejlepším co český dlouhý triatlon v současnosti nabízí?
Termín Otrokovic mi bohužel nevyhovoval. O necelý měsíc dřív jsem absolvoval IM Lanzarote a  v době, kdy se konal závod v Otrokovicích, jsem ještě nebyl dostatečně zregenerovaný. Navíc jsem se v té době rozhodl, že pojedu IM UK a pokusím se o kvalifikaci na Havaj.
 
Jak se ti daří skloubit zaměstnání či studium s tréninkem?
Stíhat dohromady zaměstnání i kvalitní trénink je samozřejmě náročné, volného času už mi mnoho nezbývá. Ironman je zkrátka životní styl a kdo v něm chce vyniknout, musí se maximálně přizpůsobit a leccos obětovat. Na takový život jsem si už zvykl a myslím, že mi vyhovuje. Můj den je nabitý od časného rána, kdy ještě před prací stíhám trénink v Přerově s plavci, a po pracovní době následují další fáze. Do tohoto nabitého programu se snažím najít čas i na svou rodinu a přátele. A hlavně pro svou drahou polovičku, která mě v mém snažení maximálně podporuje.

Jaké jsou tvé tréninkové možnosti během sezóny? Strávil jsi například část jara v  teple?
Vzhledem k časové vytíženosti se spíš s mým trenérem zaměřujeme na kvalitu než na kvantitu. To však neznamená, že moje odtrénované objemy nejsou dostatečné.
Každý rok na jaře se pravidelně připravuji na Grand Canaria, a myslím, že bez této objemové přípravy se v sezoně nedá obejít a v současné konkurenci ani uspět. Letos jsem na Grand Canaria strávil 14 dní a zaměřil jsem se hlavně na najíždění objemů na kole.

Ironmanu se věnuješ v poměrně mladém věku. Neobáváš se, že časem může dojít ke stagnaci?
Ano to je pravda, letos mi bude teprve 22 let a to je v Ironmanu hodně málo. Ke stagnaci samozřejmě dojít může, vím ale, že můj trenér myslí do budoucna a tohle riziko bere na vědomí. V tréninkových dávkách mám stále ještě rezervy a tudíž je kam dál směřovat. Věřím, že se vše sčítá a má forma půjde se závodními roky a zkušenostmi nahoru.
Své tréninky řeším se svým trenérem, Jardou Hýzlem, který má dostatek zkušeností ze světového triatlonu a stále mi má co předat.
 
Zmiňuješ se o Jardu Hýzlovi, kde jsi poznal?
Když jsem byl na svém druhém závodě,tak jsem tam Jardu potkal a požádal zda by mi nepomohl ohledně tréninku. Souhlasil a od té doby jsem jeden z jeho svěřenců.

Jakube přeji ti hodně sil do tvého dalšího snažení a ať se zdaří příprava  na Havaj!
Děkuji za rozhovor


IRONMAN UK 2006


IRONMAN LANZAROTE 2006

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Křeče zhatily Matulovi sen o vítězství na Ironmanu
Havaj to je droga. Za rok se tam musím vrátit, říká Chmelíček
Bude Chmelíček patřit do světové špičky?
Přečteno 922x

Komentáře

Tělem i duší IRONMAN. Reagovat
klobouk dolů Reagovat
rob.ert Reagovat
Re: rob.ert Reagovat
žebříčky Reagovat
Re: žebříčky Reagovat
Kuba Reagovat
Re: Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek