Bude Chmelíček patřit do světové špičky?

29.03.2007 -
Když se vloni zveřejnili výsledky z Ironmanu Lanzarote, mnohé překvapilo jméno Jakub Chmelíček. 21-letý mladík dokázal skončit na 38.místě a jeho čas 10:12 zasluhoval uznání. Ovšem když vyplulo na povrch, že to bylo jeho premiérové vystoupení na železných tratích, mnohým se do mysli vkradla myšlenka, že se možná rodí perspektivní závodník.
Stejně tak jako Faris Al-Sultan i Jakub absolvoval svého prvního Ironmana, právě na lávovém ostrově Kanárského souostroví. Aniž to tušil, jeho triatlonová kariéra od loňského května nabrala strmý spád. V srpnu na britských ostrovech vybojoval překvapivě slot, v říjnu premiéra na Havaji, v únoru Ironman v Malajsii a slot na Havaj má opět v kapse....

„Je to cílevědomý a talentovaný borec. Moc dobře ví co chce dokázat a nechá si poradit, jak toho co nejdříve dosáhnout. Dokáže odhadnout své ambice a podle toho i tempo v závodě,“ charakterizuje Jakuba naše ironmanská jednička Petr Vabroušek.

Trénink od Jardy Hýzla, bývalého reprezentanta, mu jde k duhu a do budoucna může Jakubovo tělo skrývat velké rezervy. U Ironamna dvakrát nezáleží na talentu, ale na tvrdé tréninkové řeholi. Postupný krůčku, to může být právě on, kdo převezme štafetu po Vabrouškovi.

„Hlavně ho musí podržet zdraví a vyvarovat se, aby tréninkový objem a intenzita nerostly příliš rychle. Má všechno ještě před sebou a ve svém věku nesmí chtít vše ihned. Pokud chce za pár let patřit do světové špičky, měl by si v tréninku přidávat jen pozvolna,“ pokračuje Vabroušek.

V dlouhém triatlonu se stále více jezdí v kontaktu a Jakub ví, že ještě musí pořádně zapracovat na své plavecké výkonnosti. S minulostí basketbalisty je to obtížné. Ale že to jde, dokázal kupříkladu i Jan Wainer, který do vody skočil až ve 20 letech. 

Právě konfrontace na dlouhých tratí Chmelíčka s domácí špičkou, na kterou se letos chystá v Otrokovicích a na Přimdě, bude zajímavý porovnáním.

Sám Jakub skromně říká, že v dlouhém triatlonu ještě nic nedokázal. Čeká ho ještě nesčetně tréninků, aby sváděl vyrovnaný boj s těmi nejlepšími Ironmany pod sluncem. Jestli se mu to podaří o tom rozhodne čas a jeho vůle...


Výkonem na Ironmanu v Anglii 2006 si vybojoval havajský slot


...s Petrem Vabrouškem na Havaji


Ironman Malajsie 2007

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Dva starty na Ironmanu a slot na Havaj má v kapse
Havaj to je droga. Za rok se tam musím vrátit, říká Chmelíček
Pod dohledem Vabrouška získal Chmelíček slot na Havaj
Chmelíček dal na Vabrouškovu radu a vyplatilo se

Galerie

   

Přečteno 1012x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
21.9.23Dovolená i závod v Chorvatsku? Jubilejní desátý ročník triatlonu Zadarhalf je tady
15.9.23Honza Tománek o své mistrovské jízdě
13.9.23Bylo NICE důstojným dějištěm MS?
10.9.23Laidlow získal titul mistra světa, Frodeno ukončil svou kariéru
8.9.23Vzrušující atmosféra, ale i pohodové souboje ozdobily možná poslední GigaCzech v Mělníce
4.9.23Cyklistiku jsem si užil a s výkonem jsem spokojený!Běh byl ovšem těžký kalibr. Říká Honza Tománek po MS v Lahti
1.9.23GigaCzech v Mělníku odpočítává The Final Countdown. Nenechte si ho ujít
30.8.23Neustále hledáme ten dokonalý předpis a chceme věřit, že existuje. Říká Robert Kleiner
27.8.23Světové tituly v půlce si odvážejí Knibb a Bogen
24.8.23Vůbec jsem neměl představu, zda to půjde zvládnout, říká Petr Vabroušek