Bude Chmelíček patřit do světové špičky?

29.03.2007 -
Když se vloni zveřejnili výsledky z Ironmanu Lanzarote, mnohé překvapilo jméno Jakub Chmelíček. 21-letý mladík dokázal skončit na 38.místě a jeho čas 10:12 zasluhoval uznání. Ovšem když vyplulo na povrch, že to bylo jeho premiérové vystoupení na železných tratích, mnohým se do mysli vkradla myšlenka, že se možná rodí perspektivní závodník.
Stejně tak jako Faris Al-Sultan i Jakub absolvoval svého prvního Ironmana, právě na lávovém ostrově Kanárského souostroví. Aniž to tušil, jeho triatlonová kariéra od loňského května nabrala strmý spád. V srpnu na britských ostrovech vybojoval překvapivě slot, v říjnu premiéra na Havaji, v únoru Ironman v Malajsii a slot na Havaj má opět v kapse....

„Je to cílevědomý a talentovaný borec. Moc dobře ví co chce dokázat a nechá si poradit, jak toho co nejdříve dosáhnout. Dokáže odhadnout své ambice a podle toho i tempo v závodě,“ charakterizuje Jakuba naše ironmanská jednička Petr Vabroušek.

Trénink od Jardy Hýzla, bývalého reprezentanta, mu jde k duhu a do budoucna může Jakubovo tělo skrývat velké rezervy. U Ironamna dvakrát nezáleží na talentu, ale na tvrdé tréninkové řeholi. Postupný krůčku, to může být právě on, kdo převezme štafetu po Vabrouškovi.

„Hlavně ho musí podržet zdraví a vyvarovat se, aby tréninkový objem a intenzita nerostly příliš rychle. Má všechno ještě před sebou a ve svém věku nesmí chtít vše ihned. Pokud chce za pár let patřit do světové špičky, měl by si v tréninku přidávat jen pozvolna,“ pokračuje Vabroušek.

V dlouhém triatlonu se stále více jezdí v kontaktu a Jakub ví, že ještě musí pořádně zapracovat na své plavecké výkonnosti. S minulostí basketbalisty je to obtížné. Ale že to jde, dokázal kupříkladu i Jan Wainer, který do vody skočil až ve 20 letech. 

Právě konfrontace na dlouhých tratí Chmelíčka s domácí špičkou, na kterou se letos chystá v Otrokovicích a na Přimdě, bude zajímavý porovnáním.

Sám Jakub skromně říká, že v dlouhém triatlonu ještě nic nedokázal. Čeká ho ještě nesčetně tréninků, aby sváděl vyrovnaný boj s těmi nejlepšími Ironmany pod sluncem. Jestli se mu to podaří o tom rozhodne čas a jeho vůle...


Výkonem na Ironmanu v Anglii 2006 si vybojoval havajský slot


...s Petrem Vabrouškem na Havaji


Ironman Malajsie 2007

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Dva starty na Ironmanu a slot na Havaj má v kapse
Havaj to je droga. Za rok se tam musím vrátit, říká Chmelíček
Pod dohledem Vabrouška získal Chmelíček slot na Havaj
Chmelíček dal na Vabrouškovu radu a vyplatilo se

Galerie

   

Přečteno 993x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
29.5.22Triatlonista Grebík vstoupil do olympijské kvalifikace senzačním 7. místem na Světovém poháru! Volár obsadil na ME v super sprintu 15. místo
29.5.22Tituly zůstaly doma. Mistry ČR ve sprint triatlonu se na Brněnské přehradě stali Kočař a Hrušková
16.5.222 dny, 4 vítězství: triatlonista Grebík ovládl český šampionát v supersprintu
11.4.22Zasněžený Aquatlon Příbram ovládli Zikmund a Mičková
7.3.22Český pohár v aquatlonu odstartoval ve Zlíně triumfem Václavíka a Horňové
16.2.22Mistrovství Evropy v terénním triatlonu budou letos hostit Prachatice
8.11.21Královnou českého triatlonu byla v anketě zvolena olympionička Petra Kuříková
1.11.21Grabmullerová má bronz z MS v terénním triatlonu! Kočař byl čtvrtý
24.10.21Je dobojováno. Aquatlonový pohár ovládli Tomáš Zikmund a Petra Dvořáková
21.10.21Děčínský Železný muž – 14.5.2022 a neb Memoriál Toma Jiráně