Brynda splynul s australskými klokany

4.01.2006 -
Jaroslav Brynda dostal nabídku strávit zimu v Austrálii. Kamarád Čechoaustralan mu nabídl ať závodí za jejich tým a jak sám říká taková nabídka se neodmítá. V ČR se začínal poslední dobou tak trochu nudit takže nabídka přišla jak na zavolanou. V rozhovoru se dozvíte jak se mu u protinožců daří, kolik už stihl vyhrát závodů, ale i jak si pohrává s myšlenkou startovat na ironmanských tratích.

 Jaké jsou tvoje první dojmy z Austrálie? Kde přesně jsi zakotvil? Klokany už si viděl :o)?

První dojmy z Austrálie jsem měl již z letadla. Připadalo mi, že letíme nad pouští, kde nikdo nežije. Ale asi po 3h jsme se dostali nad Sydney. Pohled z letadla byl úžasný a jelikož jsme přistávali na čtyřikrát, tak jsem si slušně prohlédl snad celé Sydney z letadla. První překvapení hned na letišti bylo strašný vedro a hlavně hodně much, které snad čekali celou dobu jen na mě :o). Na letišti na mě čekal kamarád, který mě do Austrálie pozval a odjeli jsme do hotelu. Odpoledne jsem šli na prohlídku Sydney a byl jsem tak unešený, že jsme se vrátili na hotel až v 1h ráno. Druhý den opět v Sydney a třetí den přejezd o 650km na sever do města Dorigo.

 

Zakotvil jsem, no vlastně já se neustále přesunuji. Ale asi za hlavní tábor bych označil Dorigo (750m.n.m). Dále mám k dispozici barák u pláže v Sandy Beach. Skupinové tréninky na kole, plavání v moři a posilovnu praktikuji v Coffs Harboru, kde je také sídlo oddílu za který závodím v týmových soutěžích. Po závodech regeneruji na farmě v Dundurrabinu, který je stejně jako Dorigo v horách. Je tu krásná příroda, čistý vzduch a hlavně klid. No sem tam nějaký ten had, ještěrka, pavouk a podobná zvířátka, ale to k Austrálii prostě patří :o)

 

Klokanů už jsem viděl tolik, že se to ani nedá spočítat. Na Sandy Beach jich je hodně. Když jsem byl ráno běhat, tak jsem přiběhl na travnatou plochu – letiště pro malá letadla a tam se jich páslo snad sto. Zůstal jsem stát jak přibitý, jelikož někteří jsou hodně velký, ale bez problémů, ani si mě moc nevšímali, jsou na lidi zvyklí, alespoň já si to myslím.

 

Tréninkové podmínky máš ideální? Jak se vyvíjí tvé nepříjemné zdravotní problémy s chlorovanou vodou, je vše v pohodě? Využíváš k tréninku vod oceánů?

Sice si přesně nedovedu představit co jsou to ideální podmínky, ale v zimě jsem nikdy lepší neměl :o). Podmínky mám velice dobré, jelikož mám k dispozici ubytování, stravu a auto + benzín. V současné době mě také sponzoruje 5 STAR SUPERMARKET, kde dostávám veškerou stravu a doplňkovou výživu MUSHASHI. V Dorigu, kde jsem asi nejvíc mám 400m od baráku otevřený bazén (25m) s vodou, která je nějakým mixem a je neustále čistá. Chlór v ní dle informací není. V bazénu plavu většinou sám. S kůží problém nemám žádný i když preventivně používám svou oblíbenou mast. Také se příjemně při plavání opaluji a musím používat faktor 30+ a plavecké brýle eMMe Sydney MIROR hlavně když plavu znak :o). Bazén je vyhřívaný solárně. V moři používám pouze opalovací krém a užívám si tepla. Dále je v Dorigu hřiště na kriket a to je sakra velké a tak běhám po měkkém. Většinou ale běhám po okolních cestách, po kterých jezdí jen farmáři na své farmy, takže bez aut. Není tu vůbec žádná rovina a na 10km nastoupám třeba 220m. Co se týká cyklistiky, tak to je ráj, jelikož stejně jako v běhu tu není rovina a pokud jedu kamkoli tak musím přes kopce. Kopec do Doriga měří 10,5km a nastoupám 690m. Problém byl jezdit vlevo, ale není zde moc křižovatek, tak jsem si zvykl.

 

Moře využívám k tréninku také, jelikož se musím učit v tomto prostředí pohybovat a zvyknout si na slanou vodu. První tréninky v moři byli těžké, jelikož bylo „zlé moře“ – velké vlny, žádná sranda a hlavně ve vlnách se rádi pohybují žraloci. Postupně jsem si zvykal na sůl a vlny. V současné době už plavu celkem v pohodě. Při závodech jsem měl štěstím že bylo moře celkem klidné :o)

 

Trénuješ ve skupině či sólo? Jakou strukturu mají tvé TJ v tomto období?

Trénuji převážně sám, jelikož jsem většinou v horách a většina kluků a holek bydlí v okolí Coffs Harboru.

Jen pro představu jak je tu vše blízko :o) Z Doriga je to 80km do Coffs Harboru. Z Coffs H. je to 20km na Sandy Beach. Z Doriga na farmu je to 35km :o). No a tak tu trávím celkem dost času v autě.

Ale jezdím 2x za týden do Coff H. na skupinový cyklistický trénink (10-60 lidí). Ve středu se jezdí okruh okolo města (cca 6km) s jedním asi 1km brutálním stoupáním, které se jezdí každé druhé kolo a většinou se tam hodně závodí :o). Trénink trvá 2h. Na trénink vstávám ve 4:30 na Sandy B. takže musím jet na S.B. o den dříve a přespím tam. V pátek se jezdí 7km kopec, který začíná kousek od proslulé BIG BANANA.

V sobotu se většinou závodí v kritériu a v neděli triatlon, nebo běh.

 

TJ v tomto období: po příletu jsem asi 10 dní spíše odpočíval a potom si musel postupně zvyknout na život vzhůru nohama :o) TJ mají charakter vytrvalostní a v sobotu nebo v neděli přípravné starty, takže rychlostní vytrvalost.

 

Mohl by si uvést svůj minulý tréninkový týden?

Minulý týden jsem měl třeba volno :o) Pomáhal jsem celý týden na farmě, jelikož jsem chytil nějakého vira.

Je to takový hrubý nástin, neustále to měním, dle potřeby a počasí.

 

Po: většinou odpočívám po závodě, ale jdu se vyplavat do 3km a odpoledne se projedu na kole cca 30-60 min. nebo na trenažéru.

 

Út: ráno plavání: př. 3x 800 (packy,bez, ploutve) + 10 - 15x 50K cvičení, hypoxický trénink, tempo. Cca 5,5km. Odpoledne se jdu proběhnout. Rozklusání + ABC+ rovinky + souvislý běh okolo AEP do 45-55 minut + vyklusání a pár rovinek. Navečer regenerace v moři na S.B. + učení angličtiny

 

St: budíček 4:30 a hurá na 2h cyklistický trénink v C.H, po tréninku koupání v moři a regenerace + opalování :o), pokud jsou vlny, tak trénuji plavání ve vlnách. Odpoledne posilovna: kompletně vršek těla – vytrvalostně 20-30 opakování, krátká pauza – kruhový trénink. Potom jedu s kamarádem pro zeleninu na obchod a jedeme do Doriga. Cestou doplňuji vitamíny. Odpoledne dlouhý běh cca 1:15-30 samozřejmě v kopcích. Večer regeneruji u DVD a učím se anglicky.

 

Čt: plavání: 4 - 6x400K – tempo 1500 (packy/bez), 3x (100KN+100KR+100K), cca 5km

Odpoledne běh: Rozklusání ABC, rovinky + souvislý běh do ANP do 30 minut. vyklusání

Večer regenerace v moři nebo u DVD

 

Pá: ráno budíček 4:30 na cyklistický trénink kopců, plavání v moři + regenerace na pláži. Večer volné vyklusání do 30 minut.

 

So: většinou se jede kritérium a tak se dopoledne přesunuji do místa závodu. Pokud závodím i  v neděli, zůstávám na S.B. kde regeneruji u DVD a učím se anglicky, nebo na pláži

 

Ne: Starty triatlonů jsou většinou hodně brzo, takže vstávám cca v 5:00h a jedu na závod - zatím v okolí. Po závodě odjíždím na farmu, kde odpočívám.

 

Teď už nebudu tolik závodit a budu se postupně připravovat na start v Half IM v Queenslandu, takže 2x v týdnu přidám ještě delší běh + tempový běh a začal jsem jezdit kopec do Doriga, 10,5km, nastoupám 690m, převod 39x23, kadence 60 – 85. Délka 40. minut to celé 2x. Od ledna přecházím jednou v týdnu v tomto kopci na POWERCRANKS.

 

Do Čech se nám doneslo, že jsi zvítězil v Austrálii na pár závodech. Prozradíš nám k tomu něco víc? Jakou úroveň měli závody? Předpokládám, že vše bylo v rámci tréninku bez většího vyladění?

Ano to je pravda a jsem rád, že jsem se takhle uvedl :o). Takže teď to nemám moc lehké :o). Zvítězil jsem jak v triatlonu, tak v kritériu, tak také v běhu. Vše samozřejmě v rámci tréninku i když moc jsem se nešetřil, no spíš soupeři mě nešetřili.

 

Jako první jsem vyhrál kritérium. Jede se 30 minut + 1kolo na 800m okruhu se stoupáním v cílové rovince. Největší problém mi dělá zatáčet doprava, to je šílený :o). Ten okruh není jako atletický ovál, na jedné straně jsou skoro pravoúhlé zatáčky, kde jsem přibržďoval a dostával jsem za to dost vynadáno. Tyto závody jezdí hodně mladých kluků, kteří závodí za cyklistické týmy v Evropě a někteří jsou na farmách profesionálních týmů. Kamarád mě přihlásil hned do ELITE a tak jsem jen čekal jak to dopadne. Ze začátku se jelo celkem pomalu cca 33-36. Po 10 minutách byla prémie, na které jsem byl druhý. Následně se tempo zvýšilo a to už šlo do tuhého, jelikož se jelo přes 45km/h. Okolo 15 minuty se to začalo trhat, ale naštěstí jsem to chytil a tak jsme odjeli v 5. Po dvou okruzích jsme zůstali dva a jelikož jsem si nevěřil na finiš, několikrát jsem to zkusil ve stoupání a nakonec se mi to podařilo a vyhrál jsem. Průměr jsem měl 41,1km/h.

 

Druhý den jsem jel triatlon za místní oddíl. (0,6-20-6). Ve startovním poli byli i borci, kteří závodí ve SP. Po plavání jsem byl 6, ale jelikož se jelo bez háku, celkem rychle jsem zlikvidoval náskok rychlejších plavců a v nastoleném tempu jsem pokračoval dál – jelo se  v kopcích. Do druhého depa jsem si přivezl cca 2min náskok. Na běhu už jsem si jen hlídal první pozici. Dokonce jsem zajel rekord trati (58:12). To vedro mě ale málem vysálo.

Třetí závod, který jsem vyhrál byl běh na 13km. Na startu bylo 200 závodníků. Po startu jsem se schoval v první skupince a čekal co přijde. Nastoupali jsme 240m. Nebylo to jednoduché, jelikož jsem to běžel z plného tréninku a foukal protivítr. O vítězství jsem rozhodl v posledním stoupání a tak jsem mohl převzít jako jednu z cen i pytel brambor :o)

 

Přemýšlel jsi už o tom, co bude tvůj vrchol v letošní sezóně? Hodláš se na léto vrátit zpět a kdyby šlo vše dle plánu pokusit se bojovat o reprezentační dres v dlouhém triatlonu? Nebo budeš řádit opět na triatlonech všeho druhu?

Mám samozřejmě v plánu závodit hlavně v Austrálii, proto jsem tu a také proto, že se učím angličtinu. Tu nabídku jsem nemohl odmítnout. Kolik triatlonistů v ČR dostane takovou nabídku? V ČR jak jsem psal je to pro mě poslední dobou pořád dokola to samé a tak jsem rád, že můžu závodit zde. Tady co mám možnost vidět (hlavně v TT), tak tady se jezdí hodně aktivně a nikdo to tu nešidí ani o metr i když na trati NEJSOU žádné kontroly!!! Nevím jak to bude v dlouhém, ale jelikož jsem tu už více jak měsíc, tak jsem měl možnost pár lidí z dlouhého TT poznat a je to úplně jiná společnost. Existuje tu uznání, poděkování, povzbuzování,kamarádi a pomoc při problémech. Kolik tady lidí ráno (v 5h) vstane a hýbe se jsem ještě neviděl. Když jsem po raním tréninku na pláži, neustále tam někdo běhá, chodí a nejedná se o žádné sportovce. Také jsou tu lidi tzv. FRIENDLY a rádi si popovídají, což mi pomáhá v angličtině. V kritériu je to trošku jiná situace - taktická hra, což jsem poznal při druhém startu. pořád mi někdo vysel za zadním kolem když jsem odjel a nechtěli střídat (to bylo něco pro mě :o). Nakonec jsem spurtoval 4. V posledním závodě jsem se domluvil s jedním borcem z QUICK STEPU a odjeli jsme ve dvou a společně projeli cílovou páskou, takže vedu pohár – asi se dám na cyklistiku :o). Do ČR se samozřejmě vrátím rád, ale hlavně kvůli rodině, přítelkyni a kamarádům. Jak budu závodit v ČR uvidím až po té, jak se mi bude dařit v závodech v Austrálii. První závod pojedu 5.2.06 Half IM v Queenslandu. Vnitrozemí 40-45 stupňů a silný vítr, tak uvidíme :o).

 

O reprezentační dres bych bojoval velice rád (vždyť MS v DTT se pojede v Austrálii). Třeba už budu pro rok 2006 zařazen do reprezentace v DTT. Po letošní sezóně, bych si to snad zasloužil. Pokud se rozhodnu a budu se cítit připraven určitě do toho půjdu, pokud se mi bude dařit v Austrálii, asi budu hodně unavený a budu třeba jen odpočívat. V Austrálii mám v plánu závodit v Half IM, ale jelikož jsem členem oddílu, za který jezdím týmové soutěže, tak samozřejmě budu jezdit i krátké – no moje klasika letošní sezóny – užívat si to. Důležité pro team bude finále, které se jede 6.5.2006. Já už se chci sportem hlavně bavit a plnit si svá přání, pokud teda nedostanu nový impuls.

 

Pokud se budu cítit dobře a zvládnu se opět vrátit do normálního života v ČR –opět s nohama na zemi (ne jako tady - na hlavě) a časový posun – omládnu o deset hodin :o), tak není vyloučeno, že budu zase prohánět všechny odnože (sprint, olympijský, střední, Xterra).

 

A s myšlenkou Ironman nekalkuluješ? Přeci jen máš ideální podmínky k najetí potřebných kilometrů?

Myšlenka IM je stále živá a doufám, že ji zrealizuji. Jak jsem řekl, vše co jsem doposavad dělal, dělám pro start v IM. Chce to svůj čas a ten stále necítím, ale …. Jsem tu na pozvání a tak musím hlavně závodit pro team. Pokud bych se rozhodl připravovat se zde na IM, tak by se to muselo domluvit předem. Není vyloučeno, že se sem můžu v budoucnu vrátit a připravit se na IM, třeba příští rok. Vyjet si nominaci buď v Austrálii, nebo na New Zeland a připravovat se tu na Hawai - pokud bych se nominoval, což samozřejmě v kat. ELITE asi nebude lehké :o). Nebo se zkusil nominovat v Half IM s finálem na Floridě.

 

Podmínky pro trénink na TT a zvláště na IM jsou tu více než ideální a až přijde můj čas splnit si svůj sen, budu vědět jakým směrem se vydat. Také proto, že je tu hodně závodů v DTT a některé jako třeba pojedu jsou ve vnitrozemí a tam jsou podmínky srovnatelné s počasím na Hawaii – alespoň jsem byl na to upozorněn.

 

Už si zažil nějakou překvapivou a veselou příhodu se kterou by ses rád podělil se čtenáři?

Když jsem jel dlouhý kopec do Doriga a předjíždí mě auto s nákladovým prostorem kde farmáři vozí své miláčky. Když se vedle mě objevila obrovská hlava jednoho z miláčků – no spíše telete, málem jsem spadl do deštného pralesa. No a také je tu pták, který napodobuje vše co se mu líbí, no a samozřejmě, že miluje pípání sporttestru a také se dokáže smát jak člověk. Já to poslouchám skoro celý kopec. Jezdit z kopce mě nějak přestává bavit, jelikož se mi pálí brzdové špalky a je zima :o) No ale zase na druhou stranu jsem prolomil hranici 100km/h a to je jiná LIGA :o) Naopak mě baví jezdit do kopce, no teda dnes foukalo proti a jel jsem v mracích, takže žádná sranda, ale bylo to úžasné

 

Také není moc dobré běhat mezi farmami v červeném tričku a čepici – potkal jsem už hodně býků a ten pocit není moc příjemný :o)

 

Poslední věc, která mě ohromuje, jak moji kamarádi chytají hady, ještěrky (50-150cm dlouhý) jako kdyby honili žížalu a čolka :o)

 

Používané vybavení v Austrálii:

Kompletní oblečení: PUMA

Rám: RB-bike RR 1100 R

Osazení: ULTEGRA 10s

Kola: Mavic KSYRIUM SSC

Plavecké vybavení: eMMe – packy, ploutve, brýle, čepice

Gely: Penco

Přilba: MANGO-NEW AGE

Běžecké boty: PUMA

Funkční prádlo: PROGRESS, které mě pomáhá udržovat tělesnou teplotu v normě

 

Materiál pro vlastní potřebu a trénink od odíílu:

 

Kola:

-          ZIPP 808

-          Spinergy

-          Disk HED – Carbon

 

Kliky: POWERCRANKS

Trenažér: cyklo trainer s projekcí na plátno a válce

 

 

co dodat v zimních plýskanicích tato fotka určitě zahřeje...

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak se Brynda usmažil v australském pekle…
Jak správně jezdit v balíku při triatlonu?
Pro letošek upřednostil Brynda Španělsko před Austrálií

Galerie

   

Přečteno 632x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.12.24Jelle Geens drtivým tempem ukradnul světový titul Wildemu
14.12.24Taylor Knibb slaví hattrick na mistrovství světa IRONMAN 70.3
25.11.24Cozumel ovládli Aernouts a Reischmann
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!