Když je mu na tréninku nejhůř, zavolá manželce

4.02.2008 -
Pohled do tréninkové kuchyně
V srdci Krušných hor trénuje na letní sezónu hobby Ironman Petr Pasev. Jeho tréninkovou specialitou jsou zimní výjezdy do kopců na silničce. V rozhovoru se dozvíte i další informace o tom, jak trénuje a třeba stanou jeho metody vaší inspirací.
Ne všichni triatlonisté jsou “reprouši“. Někdo hold musí při závodech dělat elitě křoví. Tak by se charakterizoval pracující hobby sportovec Petr Pasev. Triatlon do jeho života jednoduše patří a bez něj si ho nedovede představit.

Minulý rozhovor, kde jsme Petra Paseva představovali naleznete zde


Trénuješ podle sebe, nebo tréninky s někým konzultuješ?
Každý se dokáže trénovat sám, jsou ale lidé, kteří to mají víc v malíku. Nosí titul Trenér.
Třeba dříve jsem si přičuchl k panu Šalýmu. Myslím si, že zejména v cyklistice patří k nedoceněným praktikům.V době bezhákového triatlonu jeho borci suveréně jezdili čtyřicítku pod hodinu.
Za působení Rudy Slaby na FTVS mi moji první sezónu na dlouhých tratích pomáhal rozchodit právě  on /2002/.Tréninky docela hustý. Po počátečních předepsaných jízdách na trenažéru jsem mu odevzdaně poslal dotaz, že jako jestli ze mě chce mít mistra světa, nebo mě chce zabít?.Výkonnost ale rostla jednoznačně. Po dvou měsících 15km běh v pohodě za 55. Doksyman v létě za 10:30 s tím, že mi po doběhu nic nebylo.A to mám rád.
Poslední dva roky je tu Jarda Formánek.Tréninky absolutně propiplané, s jemným posouváním objemů a intenzity.

Jakých tréninkových zásad se držíš?
Na rozdíl od  profíků/vydělávajících na závodech, aby byl klid/, pro které je trénink nutná pakárna, tak mě ta pakárna musí i těšit.Třeba nikdy jsem nebyl dobrý plavec, a proto mám v bazénu stále co objevovat. A to jak v technice plavání, tak ve vedlejší dráze pro veřejnost, kde se občas vyskytují ještě neobjevení kytovci, Titanici, či zauzlenci trénující večerní hrátky, stejně jako je často zajímavé sledovat kopací techniku topících se brouků/“kraulařů“/.To má taky něco do sebe .U skutečných tréninkových zásad je to tak, že v zimě si udržuji sílu stehenní pro kolo a na jaře pak, pro celý rok dodám co nejvíc cyklokiláků. Kolo je v IM TOP záležitost.

Co do tréninku nezařazuješ?
Objemově málo plavu v sezóně, a to i vůbec, stejně jako jsem hrozně líný po dlouhém kole přejít na běh, i když vím, že v závodě mě to nakopne do předu. Stejně tak flákám strečink.

Máš velice pevné zdraví, čím to?
Díky bohu.

Můžeš ve stručnosti uvést, jak vypadá model tvého celoročního tréninku?
Zima-plavu, kolo venku kopce
Jaro-šíleně se těším do Španělska, kde natočím co se dá, začínám flákat plavání.
Léto-směřuji se tréninkově ke konkrétnímu závodu
Pozdní léto-hledám akci, kde se ještě můžu dolikvidovat, trénink mě přestává bavit
Podzim-Maraton Stromovka, jsem již out of order, začínám zase jezdit na kole.

Kladeš důraz i na stravu během přípravy?Jak se stravuješ?
Nedramatizuji to.Numero UNO je nacpat se po těžší věci proteinama.Žádné spešl věci.Vejce, šunka, ryba. Od loňska se učím dodávat i energii během výkonu IM- banán, snickers, turbosneck, carbosneck,turbo při očekávané krizi, šleha při přechodu na běh. Praktikované tři hodiny na kole na slanou vodu asi nebyli dřív tou správnou cestou.

Jaké jsou tvé roční dávky?
Naplavu málo.Když to je víc/zima/,tak 8-12km za týden.V létě i nic /kromě závodů/.
Kolo-v dubnu mám třeba i přes 4000, ale do konce roku to pak je již jen něco kolem osmi tisíc.Celkově. 
Běh-málo.Jsem schopný běhat i dvacku denně.V reále to ale dopadá podobně jako s plaváním.Běhat mě opravdu nebaví.

Jak tedy probíhá tvůj trénink plavání?Jaké plaveš motivy?
Plavání nepovažuji za důležité.Takže si vystačím s – sprcha, rozcvičení, šup do vody k již hodinu plavajícím dorostencům/plavci/,100-200 rozplavání, zařezuji se do tréninkového vláčku, na pozici kterou uvisím.Nekompromisně vše volný způsob.
Plavu jediný motiv. Hada. Kroutim se,vlajou za mnou nohy a já s tím bojuji, aby tomu tak nebylo.

A jak konkrétně probíhá trénink na kole?
Kromě jarní kilometráže, bez které nemá cenu v tréninku pokračovat, tak si šlechtím od podzimu sílu nutnou pro jízdu do prudkého kopce /10% a více/.Pokrok dorazil i do hor Krušných/solí se /, takže se tu dá v zimě jezdit i na silničním kole po asfaltu..Sněhové manťáky nemanťáky.6 x 700m 10% stoupání intenzivně 39/23 13-15km/hod,občas 53/23 16-18km/hod.To se pak člověk konečně rozdýchá.Součástí tréninkové jednotky je TAXI.Chytím  si spřízněnou duši/manželka, spolupracovník, milovník sportu, člen fun clubu/,nacpu ho do svého combíku, a on mi pak asistuje tím, že mě po každém výjezdu na kopci nakládá a sváží dolu k dalšímu startu stoupání.Hanlivá přezdívka řidiče-Taxikář.Tyto jízdy dělám i za tmy-auto jede za mnou, VÝSTRAŽNĚ bliká,a nemá to chybu.Důležité je taky, aby se vám dostalo pochvaly od vašeho taxikáře, že vypadáte nabušeně.V létě používám 13km stoupání , ve spolupráci s taxíkem  ho jedu i třikrát/3x40min/.Proč to jezdím?Únava je droga.

A jak vypadá tvůj neoblíbený trénink běhu?
Pokud to myslím vážně, tak osvědčené jednotky jsou-6x1km3:20-3:40 /start každých 5min, dále10-20x400/200 a taky 15km, ke kterým přidávám každý týden 5km, až se dostanu klidně na 40km souvislého běhu.

Nedávno jsi se zúčastnil maratónu v Budějovicích?
Myslíš ten garážový?

Ano, přesně ten…
Tak o něm jsem se dozvěděl 14dní před startem.Z postavení 4.náhradníka/překročen limit startujících/jsem se propracoval až na pozici účastníka.Předstartovní recenze, že co je to za kravinu, podloženo abstraktními důvody, mě neodradili od toho, abych si svých 63 kol a chlup, neodzatáčkoval na 666,66metrech „okruhu“.Podmínky byly regulérní, za sebe si nemůžu stěžovat na nic.A konečně,i večer jsem byl viděn ve dvou televizních reportážích, což mi potvrdilo i několik telefonátů. Co bych chtěl víc. Mezi běžci bylo i několik dalších trimenů. Karel Juráň mezi nimi jasně vynikal, a stejně jako na Lipně mě nekompromisně předběhl. Jiná rarita, občerstvovačka-v každém kole.Hezká věc.

A tvůj výsledek?
Po čtyřiceti kilometrech za prosinec, a dvaceti za leden je čas 3:18:30 docela dobrý.
Než o čas mi ale šlo spíš o trénink morálu.

Nakoukli jsme do tvé tréninkové kuchyně a jaké je vlastně tvé zaměstnání?
Zvládám téměř jakékoliv práce týkající se střech budov, od podzimka včetně střech železničních vagonů. To proto, že jsme s kolegou  oplechovávali již i jednu střechu kolejového historického kousku pro natáčení filmu Filipa Renče „Hlídač č.49“.Bacha, Karla Rodena tam málem přejede vlak, protože se bude rvát v kolejišti!!!!!!!!!

co tvému sportování říká rodina?
Nemá do toho co kecat :-) I když musím být opatrný. Párkrát za rok se stane, že se na dlouhým kole oddělám tak, že musím mobilem škemrat o to, aby mi manželka jela autem naproti. Sedm hodin po Krušných horách někdy nesedne..


Nevídaná specialita, zimní výjezdy do kopců na kole


Euforie z tréninku...


Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Jak to chodí u jednoho dlouhotraťaře z Krušných hor
Petr Pasev:"Odpočívat můžeš v hrobě"
Jak si to český hobík rozdal s Rasmussenem a Herasem
Přečteno 962x

Komentáře

Nepoužitelný Reagovat
Re: Nepoužitelný Reagovat
Re: Re: Nepoužitelný Reagovat
Double :-)) Reagovat
PP Reagovat
Pekný článok:) Reagovat
Hahaha Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.11.24Finále T-100 ovládli favorité Knibb a Van Riel
27.10.24Lange překvapivě opět vítězem havajského Ironmana
22.10.24Favorité mistrovství světa Ironman 2024
22.9.24Laura Philipp slaví titul mistryně světa v IRONMANu, české triatlonistky také zářily
22.8.24Oproti Paříži v Tokyu všechno klapalo, jak mělo, říká Petra Kuříková
18.8.24Blu je zpět a ve Frankfurtu pálil ostrými
10.8.24Vítěz IM TEXAS suspendován za doping!
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá