Pod dohledem Vabrouška získal Chmelíček slot na Havaj

3.03.2007 -
„Havaj to je droga,“ vyřkl nadějný závodník Jakub Chmelíček na své loňské premiéře v Koně. Byl to teprve jeho třetí start na ironmanských tratích vůbec a čas v cíli ukazoval skvělých 9:36:14. Minulý víkend ve vražedné vlhkosti v Malajsii úspěšně vybojoval slot na Havaj 2007.
„Až zpětně jsem si uvědomil, kde jsem byl a co všechno jsem prožil. Bylo to obrovské dobrodružství, a tak jsem se rozhodl, že bych ho chtěl opět prožít,“ vrací se 22-letý závodník ke své havajské premiéře.

Po Havaji měl obrovskou chuť do tréninku a hlavně do závodění. „Nejbližší kvalifikační závod byl právě v Malajsii, tak jsme se rozhodli s trenérem Jardou Hýzlem, že právě tady se pokusím o vyjetí slotu na IM Havaj. Chtěl jsem mít co nejdříve vyjetou kvalifikaci abych se mohl soustředit na závody v ČR a měl více času na hledání sponzorů. Což se podařilo,“ spokojeně konstatuje.

Ironman v Malajsii, je znám svými extrémními podmínkami v podobě vysoké vlhkosti vzduchu. Před stratem se rtuť teploměru vyšplhala k 35°C s 95% vlhkostí. Zrádných podmínek si byl Jakub vědom již dlouho před startem a obával se, jak se s tímto počasí vypořádá.

„Nějaké informace jsme se dozvěděl z vyprávění od Petra Vabrouška a Petra Polanského. Nyní už můžu říct, že mi to vyšlo. Dodržoval jsem pokyny Petra Vabrouška a přineslo to své ovoce,“ vzdává poklonu zkušenému matadorovi. „Pokud bych se příští rok rozhodl startovat v Malajsii, snažil bych se alespoň kapánek aklimatizaci prodloužit.“

A jak se vyvíjel jeho čtvrtý start na ironmanských tratích? „Před závodem jsem byl hodně nervózní, ne že bych se bál, spíše jsem se nemohl dočkat. Hodně jsem trénoval a věřil, že vše dobře dopadne. Závod odstartoval v 7 hod 15min. Start plavání se mi příliš nepodařil a od toho se odvíjelo celé plaváni. Zaplaval jsem za 58:16. Což nebylo zrovna podle mých představ. Po plavání jsem vylézal na 31.pozici a první ve své kategorii. Na kole jsem se pohyboval osamocen a každý okruh měřil mezičasy soupeřů. Cyklistickou část jsem zvládl za 5:06:55 a byl z toho 35.čas na kole. Na maratón jsem vyrážel zhruba s 2min náskokem. Rozběhl jsem rovnoměrně a v závěru dokázal ještě zrychlit. Čas běhu byl 3:34:56. Cílovou pásku jsem proťal časem 9:44:51,“ komentuje své úspěšné vystoupení.

Ve svých 22-letech si je vědom velkých slabin a rezerv. Ale má spoustu času na nich postupně zapracovat. „Při závodě jsme pocítil tréninkový deficit na kole. Hodně jsem najížděl kilometrů na spinningu a na trenažéru, ale nic se nevyrovná samotné jízdě venku. Nebyl jsem před závodem nikde na soustředění v teple a to bylo rozhodující. S časem cyklistiky jsem spokojený.Vždyť to byl konec února…,“ usmívá se.

Nejbližší start má tento nadějný triatlonista naplánovaný začátkem června ve Vídni (2-82-20)km. Poté zavítá na svůj premiérový ironmanský start v ČR na Moraviamana a zúčastní se i ČP v Přijde. Vrchol sezóny už má ve svém tréninkovém deníku zvýrazněný. Bude jim 13.10.2007 nejslavnější Ironman na Havaji… 
 

Petr Vaborušek a Jakub Chmelíček
 

po zdařilém závodě...
 

archív, Havaj 2006
 

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
J. Hýzl: Co mi sport dal a co od něj očekávám?
Havaj to je droga. Za rok se tam musím vrátit, říká Chmelíček
Bude Chmelíček patřit do světové špičky?
Chmelíček dal na Vabrouškovu radu a vyplatilo se

Galerie

   

Přečteno 1554x

Komentáře

uznání Reagovat
souhlas Reagovat
velká gratulace Reagovat
velká gratulace Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera