Mekka mezi “pouťáky“? Jednoznačně Tálín
Triatlon v Tálíně se nesmazatelně zapsal do historie dne 20. července 2001. Tento den by organizátoři nejraději vrátili zpět. Konalo se zde akademické MČR a při vyběhnutí z depa srazilo Martina Matulu auto. Ocitl se v bezvědomí a bojoval o život. Měl zlomenou stehenní kost a porušené křížové vazy v kolenou. Na jedné noze byly pouze poškozené na druhé úplně vytržené. Rodina pro něj sehnala výborného chirurga a ten Martina dokázal dát dohromady nevídaným způsobem.
Sprint triatlon 2006
Od té doby se již z Tálínského rybníka vypařilo mnoho vody a triatlon má v této malé vesničce v Jižních Čechách pevně zakořeněnou tradici. Za víkend si tu můžete zazávodit do sytosti. V pátek je na programu supersprint (0,2-4-1), v sobotu hlavní závod (0,7-24-6) a v neděli závod družstev. Největším lákadlem je bezesporu sobotní sprint, který má vždy vysokou organizační úroveň.
Pro letošek se hlavním partnerem závodu stala JE Temelín ze skupiny ČEZ. „Tálín spadá do okruhu obcí, která jaderná elektrárna podporuje. Připravili jsme projekt na osmi závodů v Tálíně a blízkém okolí a pro ČEZ to bylo rozhodně zajímavější,“ dodává jeden z hlavních organizátorů. Příprava na závod zabere přes 3 měsíce. V Tálíně jsou absolutně uzavřené tratě a dopředu se o tyto uzavírky musí žádat. „Obce, policie i správa silnic nám vycházejí vcelku vstříc avšak od letošní roku jsme za uzavírku museli zaplatit,“ dodal.
Sólo jízdou si Brynda vyjel vítězství
Teplota vody příjemných 21,9 °C a tabulka hlásá NEOPRENY POVOLENY. To mnohé závodníky zaskočilo, neboť s neopreny nepočítali a nepřibalili si je. Mezi ně patřil i největší favorit závodu Jaroslav Brynda. Loňský vítěz Petr Bureš se závodu nezúčastnil.
Po startovní výstřelu se do mělkého Tálínského rybníka pustilo přes 100 účastníků. Nejrychlejším časem se blýskl Štěpán Mašek, který hájí domácí barvy Progres teamu Talín. Jako druhý se vynořil Filip Dvořák pronásledován Bryndou. Již v loňském roce došlo k přemístění cyklistického depa od rybníku směrem k cíli závodu a po plavání čekala na závodníky běžecká vložka dlouhá necelý jeden kilometr.
Brynda si ihned po výběhu z vody obul běžecké boty a cyklistiku plánoval odkroužit s adaptéry. Na kolo nasedal jako první. „Začal jsme si své tempo a čekal zda mě skupinka čtyř závodníků dojede. Rozestup byl stále stejný takže jsem se rozhodl pro sólo jízdu,“ poznamenal Brynda. Za skupinkou která nestačila zachytit Bryndovo strojové tempo (Dvořák, Mašek, Beran, Novák) se utvořil 6-ti členný balík, kterému se ke konci cyklistiky podařilo sjet zmiňované jezdce. Poté již na stíhání Bryndy převážná část rezignovala. Za touto grupou se utvořil balík čítající přes 30 závodníků.
Do depa si Brynda přivezl náskok jedné minuty a triatleti za ním se pokusili o nemožné. Dostihnout vedoucího závodníka. Po 400m se na druhou příčku prodral Radek Žebřina z SCV Blatná a začal znatelně stahovat náskok. Ze zadu se propracovával na přední příčky Jan Douda ze Slávie VŠ Plzeň. Brynda nakonec první místo uhájil a z minutového náskoku zbylo v cíli pouze 20 vteřin. Druhý skončil Žebřina, který měl nerychlejší běh a na konečnou třetí příčku se skvělým způsobem probojoval Douda.
Vítěz závodu byl spokojen, avšak přiznal, „14 dní po Ironmanu v Otrokovicích je krátká doba chybí mi dynamika.“ Regeneraci po závodě v Otrokovicích čekal rozhodně horší. „Při maratónu se mi akorát přes celý palec udělal puchýř jinak jsme se s vážnějším problémy nepotýkal.“ V Týdnu po závodě dostávalo přednost hlavně kolo. Pro rychlejší regeneraci využil i saunu a masáže. „Tento týden byl už objemově zaměřen. Žádné vyladění. Jezdil jsme s cyklisty dlouhé objemy ve zvlněném terénu až 150km. Hodinu na to dlouhý běh 15 až 20 km v tempu 4:20 -4:30 / km,“ prozradil o svém tréninku. V červenci se zúčastní závodů v Nymburku a Mělníku, které mám takřka kousek od domu. V srpnu se zúčastní triatlonu Táboře a týden před ME v dlouhém triatlonu bude zvažovat účast na republikovém šampionátu v Karlových Varech. „Chtěl jsme jet i poloviční Ironmana, avšak nenašel jsme vhodný termín, proto přednost dostane trénink,“ shrnul.
Muži:
1. Brynda Jaroslav (Labe Tri klub) 1:08:51
2. Žebřina Radek (SCV Blatná) 1:09:11
3. Douda Jan (TTK Slavia VŠ Plzeň) 1:10:21
4. Dvořák Filip (ŠuTri) 1:10:53
5. Švarc Norbert (SKPP TT Domažlice) 1:11:05
V ženách vyhrála Fanturová Lenka z VSK FTVS Praha. Po plavání byla na třetí pozici. „Na kole jsme se dostala do skvělého balíků s muži. Asi v polovině se mi sekla přehazovačka a byla jsme odsouzená k sólo jízdě. Ze začátku běhu jsme se dostala na první pozici před Kolibíkovou a tuto pozici již uhájila,“ dodala radostně ze svého umístění.
Ženy:
1.Fanturová Lenka (VSK FTVS Praha) 1:15:17
2.Procházková Milena (TC Vaněk) 1:17:03
3.Kolibíková Šárka (e-on triatlon team) 1:19:00
4.Krejčová Petra (BaH ČB) 1:19:11
5.Šimáková Jitka (Pilington tri klub) 1:23:49
chvíle před startem.... organizátoři pro letošek použili pro start pásku a tolik diskutovaný start z minulých let zmizel
na špici závodu jezdil osamoceně Jarda Brynda
Tento balík se ho pokoušekl dojet, avšak bez úspěchu
vítěz triatlonu Tálín 2006 se stal Brynda
druhý muž v cíli Žebřina Radek...
a na stupně vítězů se probojoval i třetí Jan Douda
Triatlon ve Ždáru lákal. Depo bylo k prasknutí