Rozhovor s triatlonovým hobíkem a organizátorem seriálu BRDMAN ADVENTURE.

16.03.2016 -
O historii i letošním 12. ročníku závodů v brdských lesích jsem si povídali s Michalem Dudlou, hlavním organizátorem seriálu.

 

Seriál BRDMAN ADVENTURE už má docela dlouhou historii. Co je v něm vlastně všechno obsaženo.
No my jsme se před lety rozhodli udělat takový sportovní šejk a vydali jsme se na trochu těžší, ale o to zajímavější cestu. Udělali jsme seriál, který prolíná víc disciplín. Takže u nás můžete zažít kratší běhy, párový MTB orienťák, bikový maraton 27 a 54km, tři triatlony od dětského, přes novoknínský 0,3– 16 – 3 až po dobříšského tvrďáka 1 – 30 – 8. Adrenalin můžete udělat na párové 7hodinové štafetě, co se jezdí část ve dne a část v noci, nebo máme na letošek opravdovou perlu a tou je obnovený maratonský běh z Prahy na Dobříš.


Jak dlouho už tedy závody pořádáte?
Triatlon Dobříšký tvrďák se jel poprvé v roce 1999. Postupně se pak přidávaly další závody v běhu, MTB apod. nejen v Dobříši, ale i dalších místech v okolí. BRDMAN vlastně vznikl proto, abychom se s kamarády z okolí, co něco pořádali, nekryli v termínech. Tehdy ještě nebylo 20 akcí za víkend :) Tak vznikl seriál cca 10 závodů na území mezi Brdy a Vltavou, který se letos pojede 12. sezónu.

Kdo na vaše závody jezdí?
Původně jsme závody dělali vyloženě pro sebe a pepíky z vesnice. Taky na prvním triatlonu startovalo 33 borců a jedna borkyně. Dneska už jsou ty počty někde kolem 150 lidí, ale pořád to ještě jde a zůstává nám fajn atmosféra bez strkanic. Dneska už některý ty závody děláme víc pro naše děti, nebo máme kategorie rodiče s dětmi. To je skvělý v tom, že si to můžete užít dohromady. Třeba orienťák – umíte číst v mapě a rázem jste bůh i pro teenagera. Teda do té doby, než vyhrají ambice a vy uvaříte své vlastní dítě (smích). Jinak k nám v rámci tréninku jezdí i borci, co dělají opravdu skvělý výkony. Myslím, že už jsme se s tím naučili žít, že medaile cinkají jinde a my vzhlížíme spíš k tombole :) Anebo svádíme boje v seriálovém bodování, kde v náš prospěch hrají účasti. V rámci seriálu sbírají závodníci body a to jednotlivě, nebo v týmovém bodování. Takže i když velká část závodů je individuálních, je tu silný týmový duch a s ním spojené nezbytné startegicko-taktické plánování.


Jinak se stále snažíme zdokonalovat organizaci i zázemí závodů a těší nás, že k nám vedle hobíků jezdí i výkonnostní sportovci, kteří si přijedou zpestřit trénink a užít si pohodovou atmosféru. Často se stává, že absolvují náš závod a do vyhlášení výsledků si odjedou nebo odběhnou v Brdech svojí druhou tréninkovou fázi. Řada závodníků, kteří u nás rozjížděli svou hobíkovskou „kariéru“, se pravidelným tréninkem dostala až k Ironmanu a tak mě těší, když přijedou zase zpátky k nám.

Závodů ve všech disciplínách přibývá, čím se BRDMAN liší?
Myslím si, že máme za ty roky vychytanou kombinaci pohodového závodu a zároveň docela profesionální organizace. Snažíme se, aby si závod maximálně užili nejen ti co se dostanou na bednu, ale i ti, co dobíhají úplně na konci. Myslím, že BRDMAN není ani běžecký pohár, ani biková série. BRDMAN je šitý na míru univerzálům, chytrým lidem co jim nestačí bušit do pedálů, pružným a hbitým sporťákům. Brdman je něco jako ta dobrota co vařila kočička s pejskem.

To je myslím ta hlavní odlišnost, vítězové se u nás nechovají jako celebrity a hobíci jsou jejich plnoprávnými soupeři. Podle nás není frajeřina bušit jen do sportu, který vám jde. Frajeřina je zkusit něco nového bez ohledu na bedny pro vítěze. Viděl jsem už dost nadupaných bikerů, co klečeli na 3 km triatlonového běhu a nemohli se pohnout. Ostatně, taky jsem to zažil :) Ale šli do toho zase a už byli chytřejší. A to je právě ta výzva, kterou v tom vidíme. Takže tenhle mix nám z toho nedělá masovku, protože to fakt není pro každého. Stále se nám daří udržet i rozumnou velikost cca 200 závodníků na závod, takže nemusíme startovat ve vlnách, všichni se vejdou do rybníků, lesa i na záchody :)


Co je lákadlem letošní sezóny?
Loni jsme se snažili oprášit tradici nejstaršího maratonu na území Čech, který se v r. 1908 běžel z Prahy do Dobříše. Povedlo se nám k tomu v archivech dohledat spoustu zajímavých detailů, takže obnovená premiéra loni byla hlavní novinkou seriálu. Trať vede mimo hlavní cesty a od Vltavy je to do Brd dost do kopce. Kupodivu historický rekord trati z roku 1912 se loni nepovedlo překonat, jsem zvědavý, zda čas 2:58:14 odolá i letos. Bylo to boží. Spousta dobrovolníků, kteří tím žili a vlastně do závodu přidávali vlastní invenci. Jako třeba Mníšečtí na fotce, ale dál na trati pak i Kytín a Voznice.
Závody BRDMAN ADVETURE 2016

16.4.2016

Jarní běh pro zdraví 8km

28.5.2016

Gore Brdman Cross – Orientační závod MTB

25.6.2016

Triatlon dobříšský tvrďák 0,8-30-8

16.7.2016

Novoknínský triatlon 0,4-16-3,5

13.8.2016

Day by Night - 7hodinová štafeta MTB

3.9.2016

Kola Beran Brdmanův pařez – MTB 25/50km

17.9.2016

První český marathon Praha-Dobříš 42km

17.9.2016

Sorex brdský půlmaraton 21km

 www.brdman.cz

Hodnocení:
Přečteno 694x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.