Koordinátor věří v úspěšnou sezónu

11.04.2011 -
Juniorská a K23 reprezentace absolvovala v březnu soustředění na Mallorce. O rozhovor jsme požádali koordinátora Zdeňka Kabrhela, který hodnotí průběh. V rozhovoru se dozvíte i jaké budou vrcholy našich reprezentantů.


Máte za sebou nejdůležitější soustředění s juniorskou a K23 reprezentací na Mallorce. Jak se vydařil průběh? Přálo vám letos počasí?

Stejně jako v loňském roce naše soustředění proběhlo v letovisku Arenal nedaleko Palmy. Tentokráte jsme však byli ubytováni v jiném hotelu, neboť ten „loňský“ byl ještě zavřený. Oba dva hotely vlastní jeden majitel, tak nás ubytovali v hotelu Ayron Park jen asi sto metrů od našeho loňského působiště. Soustředění se vydařilo, když se nám podařilo odtrénovat vše co bylo naplánováno. Pouze jeden den pršelo, ale drobnou úpravou tréninkového plánu se nám tento malý výpadek podařilo nahradit. Zpočátku bylo oblačno s teplotami kolem 15-ti stupňů a později jasno a kolem 20-ti stupňů.

Jak vypadaly tréninkové denní režimy? Každé ráno byl plavecký trénink? Jak dlouhé byly cyklistické tréninky?
Plavecké tréninky probíhaly skutečně většinou ráno ještě před snídaní. Pouze dvakrát byl kratší hodinový trénink během dne a dvakrát jsme plavecký trénink neměli. Poté následovalo kolo a v podvečer pak přišel na řadu běh. Asi dvakrát, když byl na programu intenzivní běžecký trénink, jsme běhali ještě před cyklistikou. Na cyklistiku jsou na Mallorce ideální podmínky a rozmanité terény. Od rovin přes zvlněný terén až po horské terény. Zpočátku jsme jezdili v rovinách a později přišly na řadu i profilově těžší trasy. Cyklistické tréninky byly v rozmezí od 50-ti do 120-ti kilometrů. Večer bylo na řadě protahování, případně masáž.

Jaký byl nejnáročnější tréninkový den popřípadě motiv?
Těžko říci, který den nebo trénink byl nejtěžší. O tom ani takovéto soustředění není. Nakonec pro každého závodníka to mohlo být, podle toho jak se zrovna cítil, trochu jiné. Pro někoho třeba po intenzivním plavání 3x výjezd na Randu (asi pětikilometrový kopec s převýšením cca 400 metrů) a pro jiného třeba po svižném stokilometrovém kole přechod, kdy ti nejlepší běželi přesně změřenou dvojku v parku od 6:00 do 6:15.

Kolik kilometrů stihli odtrénovat čeští reprezentanti?
Naše soustředění bylo dlouhé 13 dní, včetně 2 dnů cestování, kdy se toho moc odtrénovat nedalo. Celkem jsme zvládli 58 tréninkových hodin z toho 42 km plavání, 800 km kolo a 140 km běhu. Juniorky potom na kole a při běhu přiměřeně o něco méně.
 
Hlídal jsi stravování závodníků?
Ne nehlídal. Na soustředění měli závodníci tak velký výdej energie, že vše co do sebe dostali opět zase spálili. Navíc měli jsme zajištěnu pouze polopenzi plus odpoledne (většinou po návratu z kola) byla k dispozici svačina a to těstoviny nebo instantní kaše. Pouze před běžeckými tréninky jsem závodníky upozorňoval na to, aby se nenacpali k prasknutí a mohli v pohodě odtrénovat to, co bylo v plánu.

Vím, že to nemáš rád, ale mohl bys jmenovat, kdo tě na soustředění svými výkony mile překvapil? Je vidět meziroční zlepšení u některých závodníků?
Soustředění na Mallorce bylo již šestou nebo sedmou akcí výběru v tomto RTC a navíc jsem některé závodníky viděl na přípravných plaveckých, běžeckých nebo aquatlonových závodech, takže se nedá říci, že by mě vyloženě někdo překvapil. Všichni závodníci na soustředění trénovali s chutí. Některé závodníky trochu potrápily menší zdravotní problémy, které si s sebou přivezli již na soustředění (L.Tomášek, F.Kubínek). Celkové zlepšení výkonnosti je znát ne u některých, ale u většiny závodníků. Když už mluvíme v tréninku o těch nejlepších, tak nad ostatní vyčnívá trojice Vojta Dědek, Lukáš Kočař a Martin Debnar.  

Můžeš ve stručnosti uvést plán na sezónu 2011? Jaké odhaduješ ambice českých nadějí na vrcholných podnicích?

Vrcholnými a nejprestižnějšími akcemi budou závody ME a MS. ME pro juniory se koná ve španělské Pontevedře a pro kategorii K23 v polském Kedzierzyn-Kozle. MS pro obě kategorie je v září v Pekingu. Vedle toho máme v plánu starty na závodech EPJ a EP pro K23. Co se týče ambicí, tak největší naděje vkládám do juniorů. Máme velice silnou dvojici Lukáš Kočař – Martin Debnar, o které předpokládám bude hodně slyšet. Oba dva mají na to skončit na MEJ mezi osmičkou nejlepších. Myslím, že je nejvyšší čas, aby se všichni, kteří tak nečiní, naučili správně psát a vyslovovat Martinovo příjmení (správně krátce Debnar). Mezi juniorkami se nejvíce očekává od Anety Grabmullerové. Těžkou pozici budou mít závodníci a závodnice K23. Nejlepší světoví závodníci této kategorie patří mezi nejlepší i mezi seniory a konkurence je zde obrovská. Věřím, že na loňské výborné výkony naváže i v této kategorii Petra Kuříková, která přes zimu hodně zapracovala na své nejslabší disciplíně plavání. 
 



 

Hodnocení:
Přečteno 874x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
15.7.24Ve Španělsku byla psána historie
7.7.24V Rothu padala světová maxima
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.