První muž triatlonu nepolevuje ve svém nasazení!

3.01.2013 -
Miroslav Horák, první muž českého triatlonu, vstoupil před dvěma lety na potápějící se triatlonou loď. Obrazně řečeno, v podpalubí zacpal největší díry a nyní se chystá nabrat ten správný směr. Jak vidí své působení a dalším směřování.

Na podzimní valné hromadě jsi byl potvrzen opětovně od funkce. Jak jsi s dostupem času Spokojen s výsledkem valné hromady?
Díky Lukáši za pár otázek začátkem 2013, který snad všem čtenářům vyjde v osobním, pracovním i sportovním životě na max. No pojďme rychle na to. Spokojenost s výsledkem valné hromady? Na stav SPOKOJENOSTI si myslím ještě pár let musíme počkat (e). Spokojený budu, až se jednání valné hromady (kterou se již tradičně snažíme organizovat při příležitosti vyhlášení českých pohárů) bude účastnit více klubů, které jsou aktivní. Resp. až si ČTA vydobude takovou pozici a prestiž, že budou jednání valné hromady plnit středně velké sály. Prozatím máme relativně málo aktivních triatlonových klubů, pro které je dění v působnosti ČTA zajímavé. Jedná se hlavně o kluby, které mají děti/mládež, sic je to to nejdůležitější pro naši budoucnost.

Zřejmě je to již minulost, ale nemrzí tě malý zájem o tuto volbu?
No jasně že jo. Je to jasné - nedokázali jsme připravit taková lákadla, aby program valné hromady přetlačil volnou sobotu. Sic je valná hromada pod moderovací taktovkou Jana Pokorného často docela zábavná. Ale vážně, stále se potýkám(e) s úlohou zmotivovat většinu klubů, resp.jejich šéfů, aby přijeli, potkali se s přáteli z jiných klubů a přitom se mohli vyjádřit ke společným otázkám. Často se setkávám s prohlášením typu „je to OK, dělejte to, omlouvám se, nemám čas přijet“. V dnešní rychlé době to chápu, jsem na tom dost často velmi podobně, že bych byl na mnoha místech rád, ale nejde to. Pokud se již najde volný víkend, tak to přetlačí rodinné priority.

Jaké jsou tvé další plány ve funkci předsedy ČTA? Představil bys čtenářům, o co se svým týmem usiluješ a budeš usilovat i nadále?
Cítím a myslím, že i celý tým to tak vidí, že máme solidní důvěru a že nás čekají 4 roky, což je značně zavazující. Po 2 roky jsme nastavili velkorysé prostředí 5 seriálů českých pohárů – od zimního triatlonu (který letos dozná jedné změny, na většině závodů by měly být vypsané tratě „jen“ kombinace běh-lyže běh), aquatlonu (který se myslím pěkně zapsal do termínovky jako náborově-přípravná série), olympijského triatlonu (včetně dětských kategorií hlavně kvůli motivaci rodičů/dětí=zájmu o triatlon), Xterry a dlouhého triatlonu. Dlouhodobá stabilita v těchto seriálech, snaha o bezpečné a kvalitní závody pod dohledem technického ředitele Tomáše Petra, dětské kategorie 8, 9, 10-11, atd …, kategorie rodiny, a minimum změn v nastavení těchto závodů resp. celých sérií pak snad časem budou znamenat i zvýšení důvěry a růst počtu závodníků hlavně v mládežnických kategoriích. Tato důvěra se pak projeví na přílivu financí do našeho sportu – ať od státu, tak od sponzorů.

Otázka na tělo? Jak je to s financování reprezentace? Daří se plnit alespoň z části rozpočet?
Reprezentace by potřebovala ročně navíc minimálně 5 mil Kč/rok, abychom mohli pořádat kvalitní soustředění, měli na materiál, mohli nakoupit potřebné experty/manažery, mohli jezdit po závodech po světě – a to nejen v olympijském triatlonu, ale abychom mohli být štědřejší všem ostatním disciplínám – terénnímu triatlonu, dlouhému, zimnímu, duatlonu. Na druhou stranu: státní příspěvek (cca 1 mil Kč/rok),  finance ze zdrojů ČOV, státní příspěvek ve formě zázemí a platů našich reprezentantů na Centru sportu při Ministerstvu vnitra a  v roce 2013 i příspěvky sponzorů CK Alex a Novell pro olympijskou reprezentaci (celkem 500 tis Kč/2013) - posčítáno a sečteno, myslím, že se blýská na časy.

Jak vidíš další vývoj směrování triatlonu?
Obvyklé věci jsou nyní jakž takž stabilizované: systém sportovních středisek a sportovních center mládeže pod dohledem sportovní ředitelky Lenky Kovářové, série závodů českých pohárů, reprezentace. Nyní nás čeká mohutná rozvojová fáze, kterou mohu glosovat v několika oblastech:

- Motivace širokého spektra dětí/rodičů/škol – a to i jiných sportů. V letošní zimě se 20. února například uskuteční závod v běhu na lyžích v Bedřichově, který jako ČTA spolupořádáme, přihlášky jsou na obvyklém místě na http://www.czechtriseries.cz/Race/Details/334  a všechny děti pak budou pozvané na aquatlony.

- Verifikace míst po ČR, kde jsou bazény a přitom tam chybí triatlonové kluby/tréninkové buňky, skupiny – zvláště pak ty dětské. Tento projekt bych rád rozjel ve spolupráci s Technickou universitou Liberec.

- Otevření systémové spolupráce s krajskými triatlonovými svazy s cílem posílit, resp. obrodit krajské seriály, zvláště pak v dětských kategoriích. Pokud nedokážeme zmotivovat děti ve věku 8-11 let, tak nám většina talentovaných dětí „uteče“ k moderním sportům (golf, tenis, hokej, florbal, …) a pak často jen „paběrkujeme“ ve starším mládežnickém věku – a to je pozdě. Naším posláním je tedy vybudovat systém, který bude dlouhodobě motivovat spoustu lidí k této bezvadné kombinaci aerobních sportů, což pak ocení i silní sponzoři. Ale musíme jít dlouhodobě, stabilně a důvěryhodně.

- ČTA bude podporovat pořadatele, který vedle „normálního závodu“ uspořádá i závod pro dětské kategorie (stačí aquatlonová kombinace plavání-běh) – na tratích a ve věkových kategoriích tak, jak uvádí soutěžní směrnice daného roku.

- Postavit solidní tým lidí, který se zapojí do mezinárodní činnosti. Sleduji, jak probíhají jednání mezi evropskou/světovou triatlonovou unií a sériemi ironman, challenge, … celá ta oblast nadnárodní politiky je nejen zvládnutelná, ale jsem přesvědčen o tom, že je i do značné míry řiditelná. Současný stav je dosti nevyvážený v neprospěch národních federací a našich reprezentantů, mám na toto téma připraveno několik jednání na úrovni vedení evropské i světové triatlonové unie.

- Daří se stále držet příliv investic do rozvoje informačního systému www.czechtriseries.cz (do současné doby je to více než 3 mil Kč a další 1 mil Kč je rozpočtovaný do začátku letošní sezony ze zdrojů firmy www.allq.cz). S tím souvisí i projekt informačních služeb, o jehož realizaci se jedná s jednou silnou IT firmou. Jde o vydání e-licencí, řádové zrychlení prezentací na závodech, pořízení videa ze závodů včetně on-line video streamu do internetu/TV s on-line přenosem výsledkových dat.

- Je třeba vymyslet jak k triatlonu přitáhnout většinu vědecko-výzkumných a akademických institucí. Vymyslet, čím tyto instituce/lidi zmotivovat, jak využít této síly, tohoto know-how potenciálu plošně po ČR ve prospěch a pro vzdělanost našich lidí, klubů, trenérů/rodičů, … současný systém vzdělávání trenérů, který máme je sice super, ale je příliš úzký a generuje nesmírně málo lidí, se schopnostmi organizačně-manažerskými tak, aby tito lidé masivně produkovali nové závodníky, tréninkové buňky, kluby. V průběhu tohoto OH cyklu totiž potřebujeme navýšit věkovou a výkonnostní pyramidu na 50 tisíc lidí.

Tolik asi pár hintů, námětů, abych dal nahlédnout pod pokličku. To co zde píši, je realizovatelné velkým a silným týmem lidí, ten se snažíme postavit. Jsem rád, že Rada České triatlonové asociace dala důvěru novému systému řízení ČTA, prostřednictvím jmenovaného organizačního schéma. Nemám(e) se tedy na co vymlouvat a nezbývá než časem prokázat, že to byla cesta správná.

Na prvního muže triatlonu by se slušelo, objektivně zhodnotil triatlonový rok 2012. Jak jsi spokojen s průběhem?
2012 byl rokem šťastným, protože se nám podařilo udržet velkorysou laťku, kterou jsme v roce  2011 nastavili. Není totiž dobře možné předvídat, kolik peněz a kdy se podaří získat od státu. Naštěstí máme nasmlouvané již dva silné sponzory ČTA (firmu Novell a CK Alex), kterým i tímto vyjadřuji svůj díky.  Členové ČTA se dožadují širokého spektra služeb ve vysoké kvalitě, posčítám-li však členské příspěvky a dnes již zčásti i příspěvky ze startovného, tak se dostanu asi tak na 5-10 % ročních nákladů. Ale zpátky k otázce, hodnotím rok 2012 celkem dobře, sic za tím, že se v listopadu v Národní galerii vyhlásili vítězové všech 5 českých pohárů, stojí nesmírné úsilí, které je z velké části úsilí dobrovolné, za což všem moc díky.

Dal sis nějaké předsevzetí do roku 2013?
Nedávám si předsevzetí, ale mám dobrou naději, že zase pojedu s klukama někam na ryby :-) Díky za pár otázek a přeji všem, užívejte, jak to jde.

Hodnocení:
Přečteno 1723x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.