V 21 letech ovládl duatlonový šampionát

2.12.2012 -
David Kuchařík, nadějný závodník brněnského Ekol týmu, letos mile překvapil svými výsledky, které korunoval vítězstvím na mistrovském duatlonovém závodě. Pokud váháte, kdo letos bude patřit k favoritům na zisk titulu Objev roku v anketě Triatlonista roku, následující rozhovor vám možná napoví.


Davide, letos jsi mile překvapil na triatlonových a duatlonových tratích a po právu aspiruješ k největším favoritům v kategorii objev roku v anketě Triatlonista roku. Představíš se čtenářům a představíš nám sportovní minulost?
:) objev roku? Udělal jsem sice nějaký posun vpřed, ale jako objev roku..to asi ne. Hlavně proto, že nebylo moc závodů, kde jsem mohl změřit síly s těmi nejlepšími z mojí kategorie. Kluci totiž objížděli evropské poháry, na ty já jsem si netroufl kvůli mému špatnému plavání.
Je mi 21 let a studuji v Brně na stavební fakultě VUT. Jinak bydlím v Moravských Budějovicích, kde jsem také s triatlonem začal. Před triatlonem jsem se věnoval kung-fu, florbalu a spoustě jiných sportů. Vše jsem však dělal pro zábavu a ne na vysoké úrovni. Do mých dvanácti let jsem neměl o triatlonu ani tušení. Jednou odpoledne jsem na Základní škole, když jsem šel z florbalového tréninku, potkal Radka a Romana Roupce, jak sedí s igelitkami na chodbě u školního bazénu. Nechápal jsem, tak jsem se začal ptát, proč jsou ve škole takhle pozdě odpoledne, když mohou být doma. Dozvěděl jsem se, že mají trénink a co je to vlastně triatlon. Tak jsem to také zkusil. Dva roky jsem závodil v kategorii starších žáků. Potom mě ta dřina přestala bavit a triatlonu jsem nechal, asi jsem si musel odbít jiné „puberťácké“ povinnosti:D. Po dvouleté pauze jsem opět začal s tréninkem, nechtěl jsem závodit, jen sportovat pro radost. Ale začalo mě to zase bavit. A baví mě to pořád :). To vše díky trenéru Standovi Doležalovi, který mě a moje složité tělo pochopil, dal mi volnost a do ničeho mě nenutil.....kecám nutil, disciplína musí být...ale tak jinak.:)

Jak usilovně se věnuješ tréninku? Jakou skladbu měli tréninky v sezóně a nyní?

Letos jsem zkusil trénovat více, než jiné roky. Ale čas na trénink jaký bych si představoval, byl až koncem května, kdy mi skončila škola. Proto jsem tvrdě trénoval i v sezóně a na první jarní závody nijak neladil. Snažil jsem se dohnat to, co jsem nestihl v zimně a na jaře. Hlavně jsem letos neměl žádné zranění, které by mě vyřadilo na delší dobu z tréninku.
V sezóně jsem se snažil plnit tréninky od Tomáše Klími. Bylo tam hodně intenzity. Naopak teď naplavávám kilometry. Chodím plavat 4-5 x týdně. S během zatím čekám, protože mám problém s kolenem. Jak ho vyřeším začnu si jen tak klusat a přidávat kilometry..

Kdybych osobně nevěděl, jak se málo věnuješ běžeckému tréninku a jakých výsledků dosahuješ nevěřil bych. Čím si to vysvětluješ? A nezkoušel si přidat v tréninku?

To opravdu netuším, naštěstí mi stačí naběhat pár kilometrů a pak to „jakš takš“ jde. Občas mě překvapí záludné zranění z ničeho nic. Většinou právě když zkusím přidat v tréninku. Potom to chybí v sezóně.

A neřešil jsi nějak zdravotní potíže vzniklé běháním, tvoje výkonnost by mohla být ještě brilantnější, kdyby si přidal v tréninku?
Potíže se snažím řešit, už jsem toho hodně zkusil. Došel jsem k výsledku, že je to všechno hlavně o hlavě ... Jestli by byla výkonnost lepší kdybych přidal v tréninku, to můžu jen hádat. Jediný způsob jak to zjistit je, zkusit to! Však já to jednou rozluštím :)

Jak jsi spokojen v Ekol týmu?
V Ekol týmu jsem spokojen, je to obrovské plus, když trénujete ve skupině. Rok před tím, než jsem šel do Brna, jsem trénoval sám a chybělo málo, abych skončil s triatlonem. V Brně je výborné tréninkové zázemí :)

Jaké jsou tvé plány v triatlonu do dalších let?

Příští rok bych chtěl sbírat zkušenosti v závodech evropského poháru. Hlavně bych se chtěl neustále zlepšovat a zlepšovat až k nějaké olympiádě :-)

Co pro tebe znamená triatlon? Čím tě obohacuje?

Triatlon je pro mě hlavně zábavou a přeji si ať to tak i zůstane, ale také bych chtěl v triatlonu něco dokázat. Samozřejmě někdy je to pěkná dřina a přemlouvání se k tréninku. To k tomu ale patří. Triatlon mi dává hodně, díky triatlonu neustále poznávám nová místa a nové lidi. „Díky“ zraněním zase poznávám své tělo. Ze všeho se snažím si něco odnést a pochopit proč tomu tak je. :)


 


Hodnocení:
Přečteno 1060x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.6.24Generálku na MS v Nice ukořistila Charles, Besperát fantasticky druhá
9.6.24T100 - Napínavý souboj generací a dominance Knibb
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.