Honza Kučera: „Nejen sportem živ je člověk“
Klub: TK Moravské Budějovice
Motto: Nejen sportem živ je člověk (rozhodne nechci umřít na triatlonu ani u nás ani jinde na světě)
Výška: 190 cm
Váha: závodní 73 kg (zimní 78-81 kg - 4.měsíc těhotenství :-) )
Oblíbené TJ: plavání 8x100m
Co fakt v tréninku nemusíš: 30°C ve stínu
Nejdrsnější tréninkový den: Můžete si vybrat, bud´ 10 km plavaní + 5 km běh, nebo 220 km kolo + 1 km plavaní).
Trenér: (plavaní – vytrvalost Mgr. Tobiáš Z., rychlost - Vykypělová Eva, PaedDr.) Kolo a běh sám.
Jídelníček: snídaně:vlašák s rohlíkem, oběd: smažený sýr s hranolkem, večer po plavaní si dám párek v rohlíku zapitej nějakým tím pivkem.
Osobní maxima: (běh 5km – 16:30, plavání 400m – 4:49:00 na 25m)
Počet triatlonu a duatlonů: Dohromady to bude něco přes 100 dokončených.
Honzo vzpomeneš si na svůj první start v triatlonu? Kudy vedla cesta k tomuto sportu?
No na svůj první triatlon se pamatuji, docela dobře. Bylo to v roce 1995 tzv. olympijský triatlon. Od malinkatého prcka jsem běhal (bydlel jsem totiž v části odříznuté od světa 1,5km dlouhým neosvětleným úsekem – a tak ze strachu jsem vždy upaloval jak potrefenej zajíc). Běhám tam ještě dnes, ale už se (tolik) nebojím. Asi tak v mých 12 letech vyšel v místním tisku článek o triatlonu, který se měl konat následující rok v místě mého bydliště. Na prvním ročníku jsem omrkl co a jak a odhodlal se příští rok zúčastnit. (jen jsem doufal, že to uplavu) Půjčil jsem kolo, koupil mysli tyčinku a šel bezhlavě do toho asi jako každý poprvé a byl z toho čas 2:52:06 hod. a předposlední místo, takže splněný cíl.
V mládí si triatlonu dával vše. Vstával si v 5 hodin, aby jsi mohl 45 min plavat pak hurá do školy…. Jak vzpomínáš na tohle období? Kdyby ti tohle natčení vydrželo určitě by jsi dnes v ČP jen zářil ?
Vstával jsem vlastně už ve 4 hodiny, páč na bazén to mám 24 km a odjezd busu byl 4:30hod. a plavat jsem měl možnost od 5:45 – 6:30, pak 30 km do školy a 30 ze školy – takový magický trojúhelník. :-) Tak to šlo tři roky den co den, až do doby než jsem přestoupil do jiné školy. Odpadlo dojíždění (už jen přijatelných 24 km tam a zpět?:-) ). Vstával jsem sice pořád ve 4 hod., ale jelikož jsme si s kamarádem založili vlastní plavecký klub, měl jsem možnost plavat kdykoliv od 23hod. do 6hod., pro mě s toho vyplývalo plavání 4:50 – 6:00hod. takže super!!Byla to krásná doba plná sportu. Měsíční objem byl tak asi (plav 50 – 70km, kolo 800 – 1000km, běh 120 – 160km), zda je to málo nebo hodně musí každý posoudit sám, já nemám moc srovnání s ostatníma, takže ani nevím.
Co se týká záření v ČP, myslím si, že na slušný výsledek v ČP bych rozhodně nikdy neměl – na to je potřeba víc věcí než jen trénink. Také je to otázka priorit, vím že sportem se živit nebudu – a ani jsem to neměl nikdy v planu. Především moje plavecké výkony nejsou na takové úrovni, abych mohl pomýšlet výš, ale těší mě, že se stále zlepšuji. V plavání o 5 sekund na 400m za rok (takže se třeste reprezentanti jestli mi to vydrží tak vás za 28let doženu )
V minulosti jsi vyzkoušel plaveckou přípravu i pod Tobiášem? Jak ti prospěl trénink pod jeho vedením?
Pan Tobiáš je u mě rozhodně Pan trenér. Co slíbil to splnil. (Slib byl za rok se nezlepšíš ani o sekundu, zato vylezeš z vody čerstvý jako by jsi byl na startu). To se víceméně splnilo a tak jsem absolvoval závody jen s plaveckou přípravou. Plaveckou přípravu jsem absolvoval ještě letos, bohužel jen se skupinou odpadlíku, kde trénink byl takřka stejný jako pro hlavní skupinu jenom v tom rozdílu, že jsem si všechny tréninky odtáhl a odjel sám, což je při vytrvalostním tréninku takřka stejné jako bych plaval na veřejnosti (ale měl jsem dráhu sám pro sebe-takže olympijské podmínky :-) ) Tobiho trénink nemůže rozhodne ublížit, jen zatavit
Část naběhané kilometráže v zimě absolvuješ v teple. Prozradíš nám svoje know-how?
Asi narážíš na mé pobíhání po studentských kolejích. Tak vypadá to asi takto: bydlel jsem na koleji, kde je dlouhatánská chodba a tak jsem si spočítal, že když každou proběhnu tam a zpět v každém patře bude to 4 km. A tak jsem začal běhat na kolejích. Lepší než běhat v zimě venku a riskovat nachlazení. Začal jsem se zapojovat do akcí typu výstup na sněžku (tj. rozdíl nadmořských výšek mezi Brnem a Sněžkou = 67x7patrovej panelák, min. 1:50 běhaní po schodech), momentálně bydlím ve „14patráku“ tak běhám nahoru a dolu 2x týdně 50 až 70pater. Je to docela sranda zkuste si to! Super silová příprava!
Letos si okusil 3-týdenní soustředění na Malorce. Jak hodnotíš tohle soustředění?Prospělo ti v průběhu sezóny? Co by jsi doporučil ostatním hobby závodníkům, kteří se chystají na podobné jarní najíždění kilometráže?
No 3-týdny na Malorce jsou docela dost. Měl jsem pocit, že asi zabiju nějakého spolubydlícího. Soustředění hodnotím pozitivně a myslím si, že měsíc po soustředění má člověk formu jak hrom bohužel jen měsíc :-) a vzhledem k tomu, že jsem tam byl v březnu tak sezona byla jaksi nevýrazná. Rozhodující je nevěšet hlavu. Každý ví, že co natrénuje jeden rok, tak příští rok jako když najdeš bo se to nemá kam ztratit – teda alespoň doufám.
Během sezóny jsi zavítal na duatlon do Slovenska a střihnul sis i bezhákový závod v Rakousku. Kterých výsledků si z letošní sezóny vážíš nejevíce?
Je nutno dodat, že bezhákový závod je úplně jiný než klasika a běh po kole není rozhodne zadarmo, což jsi se mnou zkusili i dva čeští reprezentanti, kteří si ho stejně jako já užili. :-)
Co se týče mého výletu na Slovensko, chtěl jsem otestovat výkonnost na zahraničním závodě a vzhledem k tomu, že se forma na běhu ke konci sezony zvedla (závod 1.10.) tak jsem naložil kolo a vyrazil. Objem následující (5-20-2,5) Nakonec to nebylo až tak hrozné a jelikož to byl jeden z nejlépe dotovaných duatlonů na Slovensku, vydělal jsem si i na cestu. (pro hobíka věc nečekaná a neobvyklá) V mém podání to nebylo rozhodne zadarmo, o tempo závodu se staral Urbanovský Martin = slovenská duat. jednička (první běh 15:45), já se dobelhal po prvním běhu do depa se skupinkou asi 8. běžců (u nás známých např. Celerin M. nebo polák Gozdz čas 16:49). Po kole bylo vymalováno vítěz Urbanovský měl pohodlný náskok 1min. a ve druhé skupince, která čítala 6 lidí jsem byl překvapivě i já. Všichni se toho nějak báli, tak jsem za to vzal a bylo s toho 3.místo.
Prozradíš v jakých objemech se pohybovala tvoje roční kilometráž vynikáš totiž neuvěřitelnou efektivností ?
Tak stručně plavání 400-500km/rok, nevím přesně, kolo cca 6 000km, ale s toho 2 300km Malorka, běh když jezdím na kole moc nepotřebuju takže asi tak 60-80km/měs. – jsem hold línej.
V létě si oslavil zisk titulu Bc. na VUT v Brně a pokračuješ dále na magisterském studiu. Jak se ti daří skloubit trénink se studiem?
To teda oslavil....
Má škola je vysoká asi jen proto, že má 19 pater. :-) Ale já s ní někdy mám docela potíže.
Momentálně mám školy docela dost, takže stihám jen trénink plavání 20-21:30hod.
Předpokládám, že by si za triatlon neměnil. Co pro tebe znamená v dnešních dnech? Co jsi díky němu získal?
Je to především zábava a dobré odreagování po náročných dnech ve škole, a místo kde se setkávám s přáteli.
Poznal jsem docela dost zajímavých lidí (někteří mi do dnes nemůžou přijít na jméno, a ti ostatní se celkem zajímavě prolínají do osobního života)
Co říci závěrem. Neberte tento rozhovor úplně tak vážně a sportujte dle času a chuti.
Čáslavský duatlon ovládl Konopka