Lucie Zelenková se zúčastní Ironmana v JARu

15.02.2006 -
Lucie Zelenková při své loňské premiéře v dlouhém triatlonu na Ibize (4–115–30) zaznamenala skvělé 2.místo. Tehdy svým výkonem překvapila nejen sebe, ale i řadu svých přátel. Červíček v hlavě přes zimu nedal pokoj, a tak se u Lucky zrodila myšlenka vyzkoušet to přímo na ironmanských tratích v Jihoafrické republice, kde se momentálně nachází na soustředění a polyká nepostradatelné objemové kilometry do závodní sezóny.

Na Ironmana bude optimálně aklimatizována a jak sama pevně doufá i dostatečně připravená.  Prioritou u ní i nadále zůstává olympijský triatlon, ale kdo ví? Kdyby závodem prošla bez vážnějších komplikací, zaznamenala solidní výsledek možná by ještě své plány přehodnotila? V půlce března kdy se závod koná přislíbila Lucka další rozhovor. 

Od kdy se přesně nacházíš v JARu a kdy plánuješ návrat zpět do ČR?

Z Čech jsem odlétala 12.ledna a návrat plánuji přesně za tři měsíce tj.12.dubna. To je nejdelší možná doba na kterou nepotřebuji vízum.

 

Proč jsi zvolila model tréninku v Africe? Trénuješ sama či ve skupině?

V Africe jsem třetí rok, našla jsem tu perfektní podmínky pro trénink a to nejen klimatické. Také už tu mám spoustu přátel, letos dokonce bydlím u jednoho známého, takže se tu cítím téměř jako doma:-). První měsíc jsem tu byla z čechů sama, brzy však za mnou dorazí posila – Pavel Paták, Přema Švarc, Hanka Kolářová a Tomáš Kypta. Sama ale netrénuji, Potchefstroom je známé sportovní centrum, takže kromě místních atletů, je tu i triatlonová reprezentace Německa nebo triatlonisté z Nizozemí, Polska…

 

Vážnější zdravotní komplikace se ti vyhýbají? Trénink probíhá dle plánu?

Trénink zatím probíhá víceméně podle plánu, musím to zaklepat, ale až na trochu rychlejší metabolismus:-) mě zatím žádný zdravotní problém nepotkal.

 

Kolik jsi už toho stihla odtrénovat po příletu?  V jaké fázi v tréninku v jednotlivých disciplínách se momentálně nacházíš?

I přesto, že jsem si stihla na týden „odskočit“ na závody do Brazílie, myslím, že už jsem něco natrénovat stačila, zvláště na kole. V plavání se jako bývalá plavkyně už několik let nacházím ve stejné fázi, tj,udržování výkonnosti:-) a na běhu a cyklistice zatím stále na budování vytrvalosti.

 

Prozradíš jak v JARu u naší reprezentanty vypadá opravu drsný tréninkový den?

Pro mě byl například drsný den neděle, kdy jsem ujela 150 km na kole průměrem přes 32km/h (samozřejmě v háku:-) a večer šla ještě na hodinu běhat.

 

Jsi sama sobě trenérem? Nebo s někým tréninky konzultuješ?

Myslím si, že za ta léta co se ve sportu pohybuji, už vím hodně co mi vyhovuje, ale stále jako trenérovi věřím Zbyšku Zemanovi a mému „běžeckému guru“ Zdenku Dúbravčíkovi. Ale své slovo si v tréninku neodpustím:-)

 

V JARu pouze trénuješ nebo máš i vedlejší aktivity?

Kromě tréninku jím, spím a piluji angličtinu povídáním s kamarády…:-)

 

Dva týdny zpět jsi se na pozvání od brazilských pořadatelů zúčastnila sprintu? Můžeš čtenářům prozradit něco o tomto závodu? Jak si dopadla a kdo všechno z ČR se závodu zúčastnil?

Pozvání pro český tým přišlo už potřetí. Letos jsme tam byli společně s Terkou Macel a Aničkou Šupinovou. A i přes zimní termín závodu jsme byli úspěšné a obsadily 3.místo v týmech za domácí Brazilií a Kanadou.

 

Jaká byla atmosféra závodu?

Atmosféra závodu je až neuvěřitelná, obrovské množství fanoušků kolem trati a závod vysílaný v přímém přenosu televizí. Letos ho prý sledovalo 36milionů lidí. Organizačně vše perfektně zařízené, myslím si, že je to jeden z nejpovedenějších závodů, který jsem kdy absolvovala. Trať kompletně uzavřená, před startem ji ještě pomocníci zametali, aby na ní náhodou nebylo ani zrnko písku z pláže. V depu pomocníci kteří nad námi drželi slunečník jako ochranu proti žhnoucímu slunci atd….

 

Kromě triatletky jsi také trenér. Jaké závodníky trénuješ? prozradíš nám něco blíže o tréninku Henrika de Villierse? Jak spolupráce s ním vznikla? Zaznamenává úspěchy v tréninku pod tvým vedením?

V Plzni působím jako pomocný trenér SCM. Jinak pod svými křídly mám několik závodníků, patří mezi ně Míša Lukešová, Anička Šupinová a samozřejmě také výše zmiňovaný Henrik de Villierse. Poprvé jsme spolu začali diskutovat trénink před dvěma roky, kdy trávil část léta v Čechách v Plzni a „oficiálně“ od mého loňského pobytu v JAR. Henrik je velmi zodpovědný závodník, v tréninku určitě úspěchy zaznamenává:-) Na závodech už je o něm také hodně slyšet a já věřím, že jeho čas přijde.

  

Lucko prozradíš nám své závodní plány pro začátek sezóny 2006? Po loňském úspěšném vystoupení na Ibize nevyzkoušíš opět delší distance?

I přes mé dřívější ujišťování, že závodit na Ironmanu nebudu, můj první letošní závod je právě Ironman South Africa. Loni se mi Ibiza moc líbila, naštěstí (nebo možná bohužel:-) jsem si tam nevytrpěla žádnou krizi, tak jsem se rozhodla, že si Ironman zkusím. A jelikož mám ráda Afriku jako zemi, pro její pohostinost a velmi přátelské lidi a také díky brzkému termínu, padla volba na tenhle závod. Ať už to dopadne jakkoliv (a já doufám a dělám vše pro to, aby to dopadlo dobře:-), je to pro mě nový impuls do tréninku a moc se těším.

 

Bazén, ve kterém Lucie pilně trénuje...

 

Lucie tréninkový svěřenec Henrik de Villiers. Mimochodem v loňském

roce svedl na MČR ve sprinttriatlonu s Filipem Ospalým boj do poledních

metrů. Bohužel pro Henrika neúspěšně.

 

Odpočinek si patřičně užívá. Návštěva na lví farmě...

Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Zelenková stále váhá zda Ironman či olympijský TT?
Přečteno 147x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek