Cíl Jana Čelůstky? Nominace na Evropu
„Bydlím v Sutherlandu, tj. jižní část Sydney u kamaráda a plaveckého sparinga Pepy Kysilky. Pepa je bývalý mistr světa v orientačním potápění a ředitelem jedné z největších mezinárodních studijních agentur v Sydney. Takže pokud má někdo zájem o studium či pobyt v Austrálii, ať se na mě klidně obrátí, pro triatlonisty a plavce má super ceny,“ vzkazuje na dálku Jan Čelůstka
Vloni, když se připravoval s Korejskou reprezentací a Janem Řehulem ve Sněžných horách, poznal, že Austrálie je triatlonu a sportu zaslíbená a pro letošek nebyl důvod měnit. Narozdíl od loňska se nepřipravuje s Korejci, ale sólo.
„Sezóna je tady v plném proudu, takže není nouze o tréninkové závody, koho má pořád bavit jen trénink :-). Začíná zde kolotoč SP a zlepšení angličtiny je také jeden z důvodu,“ shrnuje pozitiva australského pobytu.
A jaké našel v Sydney podmínky? „Na plavání bazén a oceán, na cyklistiku kolo Author a na běh národní park a travnatý oval,“ dodává s úsměvem. „10min chůze z domu mám sportovní centrum, kde je toho docela hodně, ale já využívám 50m venkovní bazén, posilku, výřivku a saunu. Na delší běhy je ideální popojet cca 5km do národního parku. Na rychlost je zde travnatý ovál, tartanový asi 15min na kole. Na kole je možnost jet buď po rychlostní silnici, kde přes den není zas tak velký provoz a profil je zvlněn. Nebo opět kopcovitý národní park, kde jsou opravdu výživné zalamováky.“
O sparingy v Austrálie nouze rozhodně není. „V Austrálii plave skoro každý, takže v každou denní dobu je na bazéně nějaký sparing a to nemyslím plavce typu paní Radová. Na kole o víkendu jezdím s místními cyklisty, někdy vyrazím s triatlonisty a občas se na kolo a běh domluvím s Jirkou Hampejsem,“ říká.
A jak vypadal jeden z těžších tréninkových dnů? „Ráno 70km na kole v narodním parku s Hampejsem, ten mimochodem musel dojet pro mě, a pak domů, takže to měl poctivých 110km a ne zrovna pomalu. Odpoledne 20x400 na dráze (časy raději neuvádím, on ten travnatý ovál není zrovna regulérní, ale tepovka atakovala infarktovou hranici) a navečer plaváni, kde hlavní motiv bylo 12x100 rukama start na 1:30 a plavaných za 1:08-10."
V Austrálii se potkal i s pěknou řádkou českých sportovců „Jirka Hampejs, Tomáš Kořínek, Ivo Benda držitel českého rekordu na 50m kraul a spousta dalších. Hodně Čechu se tady zúčastňuje víkendových „ocean swim“.
Na úvod sezóny se již stihl rozzávodit. „První bylo mistrovství Austrálie a oceánie v Geelongu. Moc pěkný a kvalitní závod, bohužel ne pro mě, když jsem ani pořádně nestačil rozmrznout z Čech. Dalším byl bezhákový olympijský triatlon na Cronulle. Ten už byl o poznání lepší, takže mě hodně mrzí, že nevyšel start na svěťáku v Mooloolabe."
Po návratu domů se v klidu rozhodne na jaké závody se zaměří. „V každém případě bych si chtěl letos více zazávodit v domácím prostředí a promluvit do nominace na Evropu,“uzavírá
Austrálie - no coment
Josef Kysilka na závodě ocean swim na Fiji
archív, Zkušený mazák Dmitrij Gaag a Jan Čelůstka
archív
Jak Honza Čelůstka buší s Korejci a Řehulou…
V Koreji našel Čelůstka ideální tréninkové podmínky
Galerie