Začal s triatlonem před 8 roky. Dnes v 55 letech vozí medaile...

7.01.2007 -
Miroslav Vraštil našel lásku k triatlonu teprve před 8 roky. Tenkrát nevědomky stanul na startu duatlonu v Šumperku a kouzelná moc multisportů ho neopustila ani dnes v 55 letech. Na svůj věk se udržuje ve fantastické kondici a nebojí se porovnat své síly se stejně starými soupeři na akcích typu MS a ME v triatlonu a duatlonu.
MEDAILONEK MIROSLAVA VRAŠTILA
Věk: 55 let
Trenér: sám sobě jsem trenérem (v období let 1984 – 1990 jsem byl profesionálním trenérem veslování, vedl jsem TSM /tren. stř. mládeže/
Motto: „ve zdravém těle zdravý duch“ v tomto dávám starořekům za pravdu
Zaměstnání: ředitel soukromé společnosti
Nejcennější úspěch ve sportu: zlatá medaile a první místo na juniorském MS ve veslování na osmiveslici 1969 – tím to sportování dostalo mimořádnou vážnost v mém životě a doprovází mě dodnes, stříbrná medaile na otevřeném (účast i hodnocení pro státy mimo Evropu) ME ve veslování  r.1973 na osmiveslici konaném v Moskvě, páté místo ve dvojce bez kormidelníka na OH v Moskvě 1980, šesté místo na osmiveslici na OH v Montrealu 1976 atd…………
Oblíbené jídlo a pití: nemám
Oblíbený trénink: délka trvání na aerobním prahu minimálně 50 minut bez ohledu na sport a disciplínu

V kolika letech jsi začal s  triatlonem?
Za dva měsíce na to (31.07.1998) mi bylo 48 let a narodila se nám 24.06.1998 dcerka Helenka (jméno po mámě, ta co mě doprovází po triatlonových soutěžích). Mimochodem již třetím rokem navštěvujeme 3x týdně plavání a dělá pokroky. Důležité je, aby si sama sobě a také trošku nám rodičům dělala radost

Vzpomínáš si na své začátky? Byli to krušné chvíle?
Po desetileté pauze od vrcholového sportu mi chyběli endorfiny, a tak zcela náhodou po výzvě táty jednoho z mých bývalých svěřenců, sportovců ve veslování, jsem bez jakékoliv sportovní přípravy stál na startu duatlonu v Šumperku a to právě v roce 1998. Kolo jsem měl své, vážilo cca 18 kg. Přilbu jsem si půjčil na místě. Před startem jsem si říkal: běh-to byla vždy moje oblíbená sportovní disciplína-to zvládnu „levou zadní“, kolo nějak odjedu a závěrečným během to doženu …… Jenže ouha, probíhalo to přece jen nějak jinak. Bez tréninku to nešlo. Na místě (za přispění manželky, která byla těsně před porodem viz. výše) jsem se rozhodnul, že jdu do toho naplno, a tak se stalo, že to naplno pokračuje i dnes....

Na svůj věk se udržuješ ve fantastické kondici… Kolik hodin týdně se věnuješ tréninku?
Patnáct hodin týdně je pravidlo, které velmi důsledně dodržuji, většinou i v době konání soutěží. Plavával jsem 5x týdně, v tomto roce pouze 3x týdně (nejmenší 8-letá dcerka navštěvuje plavání a tak ji doprovázím a plavu vedle jejich lajny). Čtyřikrát týdně běhám, 4x týdně jezdím střídavě kolo/trenažér. Nedělám si evidenci natrénovaných objemů (neměl jsem to rád ani jako aktivní ve veslování, ovšem jako trenér jsem byl až pedantsky důsledný v evidenci tréninků a plánování u svých svěřenců)

Kdy jsi začal s plavání? Máš nějakého trenéra, který ti pomáhá s plaveckým stylem…
S plaváním jsem začal stejně jako s triatlonem, pokud nepočítám povinné plavání spojené se složením zkoušek v rámci studia na  Pdf UP  Olomouc. Nemám nikoho kdo by na mě dohlídnul, jsem samouk ( bohužel ).
 
Věk bohužel nezadržitelně roste… Jak bojuješ s tréninkovou únavou? Občas musí závody a tréninky pořádně bolet?
Jediná obrana proti únavě je nepřestat zatěžovat organismus v jakékoliv podobě, každá pauza v tréninku (zatěžování) se projevuje velmi nepříznivě. Když bolí tak, že je podáván kvalitní výkon, potom je to radostné prožívání. Někdy je to také o „trápení“, ale to patří k jakékoliv lidské činnosti bez ohledu na věk.
 
Nemáš někdy chuť s  tím praštit?
Spíš někoho (ale to jen tak odpovídám pro zasmání), naopak se sportováním nikdy, spíš si říkám, že s tím bych měl začít konečně pořádně.

Letos jsi skvěle reprezentoval ČR v kategorii Age-groiup pod záštitou ITU… jak by jsi své výkony ohodnotil? Jsi spokojen?
MS v duatlonu v Kanadě se mi nevydařilo, v průběhu prvního běhu jsem si poranil sval na přední straně stehna pravé nohy, nějak jsem dokulhal do depa, kolo již bylo můj standart a závěrečný běh jsem zvládnul ze zaťatými zuby – výsledek bylo 10 místo. Jinak na MS v DDT v Dánsku jsem byl pátý, na ME v DTT v Almeře třetí a na ME v OH TT v Autunu pátý. Na MS v OH TT v Lausanne jsem byl diskvalifikován.
Protože sportování dělám pro radost a svoje zdraví ( tato pohybová činnost mě posiluje a „když budu silný já mohu dávat druhým“, např. zabezpečit rodinu, starat se o firmu atd. ……) a vždy jdu závod naplno, hodnotím svoje výkony spokojeně.

Jaká je úroveň Age-groups ve světě, např. na MS v dlouhém triatlonu?
Stačí se podívat na výsledkové listiny a porovnávat dosažené časy mezi věkovými kategoriemi navzájem, jinak se tímto nezabývám.

Jak zvládají tví soupeři na MS v olympijském triatlonu nejobtížnější disciplínu v podobě 1,5km plavání?
Jsou mnohem lepší než já, ale já to doháním na kole. Nyní se na plavecký trénink zaměřuji a uvidíme jak se to v závodech projeví.

Na závodech ČP jsi vídán s malou dcerkou… Našla také velké zalíbení v triatlonu? Kontroluješ její trénink? A jak se ji na závodech vede?
Dcerky, které se věnují triatlonu, mám dvě, 15-ti letou a 8-mi letou. Jedna, ta starší prozatím skončila ( přeběhla k veslování ) a druhá pokračuje především tréninkem plavání pod odborným dohledem trenérů plavání s výhledem pro zařazení do sportovní plavecké třídy ZŠ. Jde ji to výborně a plave ráda. Zda se bude triatlonu věnovat a zda se k triatlonu starší dcerka vrátí? To nevím, hlavně žádný spěch. Předpoklady pro sportování mají obě.


MS v dlouhém triatlonu v Austrálii. ČR zde reprezentovali Petr Vabroušek, Jan Wainer, Miroslav Varštil a Eva Nováková.


...z australské Canberry si odvezl 3.místo, když tratě 4-120-30 zvládl za 8:18:24


Hodnocení:
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Veteránský triatlon má své kouzlo!
Na premiérové absolvovaní Ironmana není nikdy pozdě
Při premiéře na Ironmanu získal rovnou havajský slot
Přečteno 915x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
28.5.24Český triatlon míří do Paříže! Petra Kuříková uspěla v náročné kvalifikaci
21.5.24Evropské triatlonové eposy: Lanzarote a Šamorín
28.4.24IRONMAN Texas ovládli Hermandez a Matthews, Jana Richtrová ovládla AG
26.4.24Výsledkový servis
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland