Frommhold s Vlerken ovládli Roth

12.07.2015 -
Challenge Roth již zná své vítěze. Nils Frommhold a Yvonne Van Vlerken dominovali tomuto víkendu. V nabité konkurenci nenašli přemožitele. V Rothu se sešlo i početné pole českých závodníků a tím nejlepším byl Petr Vabroušek. Více v článku.

Nabitá startovní listina slibovala i v letošním ročníku Challenge Roth obrovskou triatlonovou bitvu. Trať v Rothu patří mezi nejrychlejší tratě na světě a o nové osobní maxima zde není nouze. Vždyť zrovna zde padlo světové maximum v roce 2011 v podání Andrease Raelerta (7:41), ale i Chrissie Wellington mezi ženami (8:18).

Pořadatelům se i pro letošní ročník podařilo přilákat hvězdy světového formátu. S číslem jedna do závodu vyrazil obhájce loňského vítězství Němec Timo Bracht. Vyzyvateli mu pak byli krajan Frommhold a americký express Starykowicz. Předstartovní prognózy dokonce hovořili o tom, zda americký čahoun pokoří hranici 4 hodin v cyklistické části. Andrew Starykowicz drží světové maximum cyklistické části (4:02 – Ironman Florida 2013).

Závod v Rothu ale měla v režii loňská dvojka Němec Nils Frommhold. Ten po výtečné plavecké časti, nasadil drtivé tempo na kole. Jediný kdo byl schopný tempo akceptovat, byl Starykowicz. Frommhold prolétl cyklistickou částí za 4:09:30. Starykowicz byl ještě o 17 vteřin rychlejší. Rozhodnout o šampiónovi měla až část běžecká a zde mladý Němec nenechal nikoho na pochybách. Strojovým tempem se vydal vstříc vítězství. Starykowicz „rupnul“ a prošel se a uvolnil místo na pódiu. Druhé místo po skvělém běžeckém výkonu vybojoval Timo Bracht. Třetí byl David Dellow z Austrálie. První tři muži prolomili hranici 8 hodin.

Nils Frommhold 47,33 – 1:25 – 4:09,30 – 1:15 – 2:51 v cíli: 7:51,28!

Timo Bracht – 47,37 – 1:28 – 4:20,42 – 1:13 – 2:45,33 v cíli: 7:56,31

David Dellow – 47,35 – 1:51 – 4:20,24 – 1:28 – 2:48,12 v cíli: 7:59,28

Nils Frommhold se přidává k hrdinům minulého a předminulého víkendu, kdy byly k vidění senzační výkony. Nejdříve v podání Marina Vanhoenackera v Klagenfurtu (7:48). O týden později Jana Frodena ve Frankfurtu (7:49).

V ženském závodě dominovala veteránka Yvonne Van Vlerken, která spolu s Lester a Beranek pokořily hranici 9 hodin. Zkušená Nizozemka finišovala v čase 8:50,53. O necelé tři minuty za ní se z druhého místa radovala Australanka Carrie Lester. Trojici nejlepších doplnila domácí Anja Beranek 8:55,19.

České stopy

Roth tradičně láká i zástupce České republiky. Tím nejrychlejším byl Petr Vabroušek, který finišoval v čase 8:48,04 a v celkovém pořadí bral 23. místo. Těsně za Vabrouškem doběhl Jan Oppolzer, který vybojoval ve své věkové kategorii 3. místo. Třetím nejlepším Čechem byl Josef Křivánek (8:57). V ženách 13. místo obsadila Simona Křivánková časem 9:54.