Challenge Roth představil jména pro rok 2023
Trochu z historie
Challenge Roth se datuje již od roku 1987. Od roku 1988 Roth spadal do seriálu Ironman a už v té době startovní listina čítala bez mála 1500 startujících. V profesionálech se v té době představují taková jména jako Dittrich, Kiuru, Larsson, Zack a mnoho dalších. Od roku 1991 získal Roth titulárního sponzora Quelle a závod díky silnému marketingu vystřelil do nebes. Vznikl podnik, který všichni chtěli absolvovat, amatéři i profesionálové. Tuto výjimečnou auru si Roth drží dodnes.
Píše se rok 1996 a ve startovním poli je 2229 triatletů ze 49 zemí z celého světa. Tento ročník se zapíše do historie. Mezi profesionály nechybí Němec Lothar Leder, který v předchozích letech si sáhl na pódiové umístění. Startovní listina ale čítá zvučnější jména, než je mladík Leder. Favoritem závodu je Fin Kuiru (2. z Havaje 1993), nebo Muller-Horner (3. za Havaje z roku 1995). Leder ale byl ve formě, což předvedl hned v cyklistické části, kterou zejel v nejrychlejším čase dne 4:24. Rozhodnout o vítězi měl ale až závěrečný maraton. Ten Leder prolétl v čase 2:43. V cíli se objevil za těžko uvěřitelných 7:57:02. Vůbec poprvé v historii dlouhého triatlonu byla pokořena hranice 8 hodin. Lothar Leder byl prvním člověkem na světě, který tuto magickou metu pokořil. O rok později svůj čas ještě o necelou minutu vylepšil.
Ale na vítězství to nestačilo.
Z vítězství i nového světového maxima se radoval Luc Van Lierde (7:50:27). Ten Lierde, který v roce 1996 stanovil nový traťový rekord na Havaji (8:04:08). Závod v Rothu byl strhující, protože domácí hvězda Jurgen Zack zajel neskutečně cyklistickou část (4:14:52) a vytvořil si slušný náskok pro běžeckou část. Van Lierde, ale ten den měl rychlé nohy a maratonem prolétl za neuvěřitelných 2:36:49! Zacka odsunul v závěru na druhé místo. Třetí doběhl Leder, čtvrtý byl domácí Hellriegel, také v čase pod 8 hodin.
Roth patřil Ironmanu až do roku 2001.
Od Roku 2002 spadá do seriálu Challenge, nejprve se jednalo pouze o jeden závod, ale později Challenge expandoval a vznikla silná značka a konkurence pro Ironman.
Rekordní rok 2011
Na rakouské klasice Ironman Austria Belgičan Marino Vanhoenacker posouvá světové maximum na 7:45:58, ale radost ze světového maxima mu dlouho nevydrží. Protože v Rothu se za nedlouho opět přepíše historie. Muž s číslem jedna Andreas Raelert v Rothu má svůj den. Zajede nejrychlejší cyklistická čas v historii (4:11) a solidním časem v maratonu si zajistí i nové světové maximum na dlouhém triatlonu (7:41:33). Šok ale nekončí. Britka Chrissie Wellington vylepšuje svůj vlastní rekord o minutu. V cíli se objeví za neuvěřitelných 8:18:13. To je dodnes stále platné světové maximum.
Traťový rekord v mužích drží Jan Frodeno z roku 2016 (7:35:39) v té době to bylo i světové maximum, to dnes drží Kristian Blummenfelt 7:21 (Ironman Cozumel).
Startovní pole 2023
Organizátoři opět dokázali přilákat zvučné jména. Favoritem na vítězství je dvojnásobný mistr světa Patrick Lange. Lange je známý jako skvělý běžec a to opět potvrdil v rámci Ironman Izrael, kde ho jen pár vteřin dělilo od prolomení magické hranice 2:30h maraton.
Další ikonou současného triatlonu je mladý Sam Laidlow, který šokoval svět na Havaji. Laidlow stanovil nové traťové maximum cyklistické části 4:04 a doběhl si pro druhé místo v celkovém pořadí.
Nebude chybět obhájce loňského vítězství Magnus Dittlev, který svedl krásný souboj s Frodenem, který ze zdravotního důvodu závod nedokončil.
Dalšími jmény pak jsou: s kariérou loučící se Kienle, Dán Baekkegard, Němec Drietz, či Joe Skiiper z Velké Británie.
Ženský závod nabídne souboj tří mistryň světa: Haug – Ryf - Sodaro. Mezi tyto tři elitní závodnice by se ráda vklínila Laura Philipp, která v Hamburgu zajela druhý nejrychlejší čas historie (8:18:20).
Těšit se můžeme 23. června 2023 na epickou bitvu triatlonové elity i na hojnou účast českých závodníků. Petr Vabroušek závod okomentoval takto „Závod s nejlepší atmosférou (diváci a pořadatele) na světě. Našlapané profi pole a rychle časy. Kdysi jsem tady vítal v cíli Chrissie Welingtnovou při světem rekordu (já 8:12, ona 8:18);-)“.