Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.

20.03.2024 -
Ironman aktualizoval svá pravidla pro rok 2024, zahrnující klíčové změny jako zákaz nošení aerodynamických lahví v dresu a povolení odpočinkových bójek bez sankcí, zdůrazňující závazek k fair play a bezpečnosti účastníků.

První výraznou změnou je zákaz nošení lahví nebo hydratačních systémů v dresu, známých jako „camel bagy“. Tento způsob, zaměřený na zlepšení aerodynamiky, byl široce diskutován. Používání lahví nebo hydratačních rezervoárů v dresu jako aerodynamických prvků na hrudi prokázalo podle výzkumů značné aerodynamické výhody. Studie Jim Manton z ERO Sports a výzkum profesora Berta Blockena a doktora Fabia Malizie z KU Leuven ukázaly, že umístění standardní láhve na hrudi může snížit aerodynamický odpor až o 9%, což nabízí výrazné zlepšení pro závodníky všech úrovní. Nicméně, s touto znalostí, mnoho triatletů začalo tento trik hojně využívat, což vedlo k jeho zákazu v aktualizovaných pravidlech Ironmanu pro rok 2024. Konkrétně, zákaz používání jakýchkoli hydratačních systémů či vložek umístěných v přední části závodního obleku s cílem eliminovat aerodynamické výhody.

Další změnou je aktualizace pravidla 5.03 (b), které zakazuje ochranné systémy, aerodynamické kryty a jiné zařízení či materiály s úmyslem snížit odpor vzduchu. Toto pravidlo se týká i aerodynamických sestav a výstupků na jakékoliv části vybavení, s diskvalifikací při porušení. Typickým příkladem je využití lepící pásky na hrazdě.
Ironman rovněž rozšířil možnosti pro „odpočinkové bójky“ bez sankcí. Od roku 2013, kdy byla zahájena iniciativa SwimSmart v Severní Americe, bylo stanoveno, že sportovci nebudou diskvalifikováni za odpočinek na těchto plovácích. Aktualizace pravidel pro rok 2024 nyní umožňuje sportovcům používat k odpočinku kajaky, či plováky, pokud nedochází k pomoci vpřed v plavání.

Změny také zahrnují pravidlo vyžadující zapnutý zip na dresu až k začátku (konci :-)) hrudního koše, což bude přísně kontrolováno s možnou diskvalifikací za nedodržení. Poslední úpravou je pravidlo o odpadu, které upřesňuje postup odhazování odpadků během závodu.

Hodnocení:
Přečteno 1477x
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
17.4.24Youri Keulen a Ashleigh Gentle ovládli triatlon Singapore T100
7.4.24Drama a kontroverze na IRONMAN 70.3 Oceanside 2024: Vítězství Sanderse a Knibb a sporné diskvalifikace.
28.3.24Olympijský šermíř Beran ocenil železnou ženu z Havaje. Stala se sportovcem roku Prahy 14
20.3.24Ironman nedávno aktualizoval svá pravidla, přinášející několik významných změn.
11.3.24Dominance Ditleva a Lee zahájila éru T100 v Miami
2.3.24McKenna a Sodaro ovládli Ironman Nový Zéland
19.2.24Dříve stačilo do tepla jen jezdit a dnes by tam triatlonista pomalu měl bydlet celou zimu, říká Pavel Wohl
6.2.24Mistrovství světa Ironman 70.3 pro rok 2025 míří do Marbelly ve Španělsku
27.1.24Triatlonová komunita není aktuálně úplně kompaktní, rád bych naše prostředí více spojil, říká Petr Soukup
21.1.24Skvělé, že někteří profíci dají nahlédnout, jak trénují, říká Roman Procházka