7:35,39 to je nové světové maximum v podání Jana Frodena

17.07.2016 -
Jan Frodeno to dokázal, v Rothu padlo nové světové maximum, které má nyní hodnotu 7 hodin, 35 minut a 39 sekund. Celý jeho výkon by šlo charakterizovat slovy „one man show“. V ženách se Ryf přiblížila legendární Wellington, rekord ale odolal. Více v následujícím textu.

Dlouho očekáváný a všemi pády skloňovaný Challenge Roth již má své vítěze. Největší pozornost na sebe strhl Jan Frodeno, ten před sezónou avizoval útok na světové maximum. I přes zdravotní problémy, které ho doprovázely během jara, ze svých ambicí neslevil. Trať v Rothu patří mezi ty nejrychlejší na světě, vždyť právě zde v roce 2011 Němec Andreas Raelert stanovil světové maximum 7:41,33. Jan Frodeno se tomuto času přiblížil loni, když opanoval tropický Ironman Frankfurt v čase 7:49. Letos vytáhlý Němec startoval na Ironman Lanzarote, kde obsadil druhé místo. Veškerou formu směřoval právě do Rothu.

Od úvodní plavecké disciplíny za to havajský šampión z roku 2015 vzal pořádně. Čas plavání 45:22, Andreas Raelert při světovém maximu byl o minutu pomalejší. Frodeno se netajil myšlenkou, že velkou rezervu vidí právě v cyklistické části. Tou před pěti lety Raelert prolétl v čase 4:11,43. Frodeno loni ve Frankfurtu ukázal, že 180km umí pod 4:10. A dokázal to i nyní v Rothu – čas cyklistické části 4:08,07. Po cyklistické části bylo zaděláno na senzaci. Raelert tehdy běžel za 2:40,52 – Frodeno nasadil tempo pod 2:40. Maratón dal za 2:39,18 a v cíli se objevil za neskutečných 7:35,39!

I v ženském závodě byl vyhlášen útok na rekord tratě a zároveň světové maximum. To drží Britka Chrissie Wellington z roku 2011. Útok vyhlásila suverénka Daniela Ryf, které nevyšel start ve Frankfurtu a na poslední chvíli oznámila senzaci – budu startovat na Challenge Roth. Ryf závodí ve stejném stylu jako Frodeno – je si vědoma svých schopností, které umí dokonale prodat. Úvodní plaveckou část Ryf zaplavala za 49:10. Wellington byla tedy o půlminutu pomalejší. Cyklistickou částí ambiciózní Švýcarka letěla, její čas se zastavil na hodnotě 4:31,29. Legendární Britka v roce 2011 zajela 4:40,39. Daniela Ryf náhle měla devět minut k dobru, za předpokladu, že poběží stejně jako tehdy Wellington. Ta ale běžela za neuvěřitelných 2:44:35! Ryf držela vysoké tempo, ale na mezičasech byla pomalejší než Wellington. V půlce maratónu bylo pravděpodobné, že rekord tratě nepadne. Ryf 42 kilometrů zaběhla za 2:57:40 a v cíli se objevila na celkovém devátém místě v čase 8:22,04! To je třetí nejlepší čas historie dlouhého triatlonu. Rychlejší byla pouze Wellington (8:18 v roce 2011 a  8:19 o rok dříve).

Výkony obou jmenovaných zastínily skvělé výkony jejich soupeřů. V mužském závodě bral druhé místo Joe Skipper, který jako první Brit v historii prolomil hranici 8 hodin (7:56:23). Třetí byl obhájce loňského vítězství Němec Nils Frommhold (7:57). V ženách se o senzaci postarala Australanka Carrie Lesler, která stejně jako loni finišovala na druhém místě v čase 8:42:13. Třetí Van Vlerken rovněž prolomila hranici 9 hodin – 8:49,35.

V Rothu startovala i početná česká výprava o jejich výsledcích vás budeme informovat