Lenka Radová v sezoně 2005
Lenka si trochu postěžovala nad nešťastnou termínovou kolizí, neboť jak potvrdila „Mám vyzkoušené, že forma vydrží maximálně 3 týdny“
1.5. ETU race Caltern – Itálie (1.místo)
První závod pojala jako přípravný, ale i přesto dokázala zvítězit.
15.5. ME v duatlonu – Maďarsko (6.místo)
V plánu měla na úvod jiné závody. Avšak finanční politika svazu ji přiměla přehodnotit své starty. Speciálně na duatlon se nikterak nepřipravovala.
Po úvodních závodech v sezóně 2005 zařadila 4-týdenní blok závodů
5.6. SP Madrid (DNF)
12.6. Bardolino, Itálie (1.místo)
20.6. MČR Plzeň (1.místo)
26.6. ITU Korea (1.místo)
Ke Světovému poháru v Madridu dodala „Měla jsem tam technické problémy a možná kdybych závodila až do konce nemusela by forma vydržet až do Koreje. Závod v Koreji byl pouze 6 dnů po MČR v Plzni a ještě navíc s velkým časovým posunem“.
Přidala též hodnocení “Tento blok hodnotím jako nejlepší za sezónu, neboť v přípravě jsem se mohla dlouho soustředit na rozvoj anaerobního prahu“
Zdůraznila, že se silovou přípravou skončila 3 týdny před Madridem „Mám vyzkoušené že po 3 týdnech nastává období formy.“
10.7. ITU – Čína (11.místo )
K tomuto vystoupení na východě poznamenala „Závod v Číně jsem nešťastně zvolila, ale důvod byl kvůli bodům, abych měla jistotu startu MS, neboť mi chyběli body z Madridu. Nicméně je tento závod pro mě velké ponaučení. S pořadateli z východu je pomalá komunikace takže jsem se na místě dozvěděla, že závod je ve výšce 2000m nad mořem! Přijela jsem tam den před závodem a ještě navíc mi nepřijelo kolo. Bylo to velmi dobrodužné a “rozdejchávala“ jsem to ještě nějaký ten týden a nestačila jsem zvládnou přípravu na další závodní blok“
31.7. SP Salford (14.místo)
Výkon v Anglii hodnotila s rozpačitým dojmem „Závod mi nevyšel, neboť jsem nestihla pár důležitých tréninků, na kterých mi nezbyl čas. Aklimatizace po závodě v Číně totiž trvala déle než jsem předpokládala
6.8.ČP Nymburk (1.místo)
Závod v Nymburku pojala jako dobrý trénink
14.8. SP Tiszaujvarosz (6.místo)
„Na světovém pohárů v Maďarsku mi to výborně sedlo. Nicméně tam byly problémy s plaveckou částí, ve velmi špatných podmínkách. Po závodě jsem dostala střevní chřipku. Já a Renata Berková jsme 3 dny zvraceli.“
20.8. ME Lausane (6.místo)
s výkonem na ME byla spokojená, ale zároveň dodala „Kdybych neprodělala střevní chřipku vystoupení mohlo být ještě lepší“
Dalším vrcholem mělo být MS. Lenka chtěla absolvovat 3 závody dva na MS a start Pekingu
Nakonec se na startovní čáře pro olympijskou generálku neobjevila. „Tuto akci nehodnotím pozitivně. Byla to moje chyba, protože jsem kývla na účast na aquatlonu. Příště bych už to asi neudělala vzhledem k termínu MS. Nicméně chtěla jsem vyhovět.“
8.9. MS aguatlon Gamagori (3.místo)
Lenka předvedla dobrý výkon, ale zdůraznila, že druhý běh ji sebral více sil než předpokládala „Nestihla jsem zregenerovat do dalšího závodu. Jsem přesvědčena, že kdyby to bylo v našich podmínkách stihla bych to. Tělo asi dostalo zabrat s aklimatizací a se závodem ve vysoké intenzitě se nevypořádalo dle přestav“
11.9. MS Gamagori (35.místo)
Plavecká a cyklistická část byla v pořádku, ale problémy nastali u Lenky při běhu „ Do stehen mě chytali křeče důvod jednoduše aquatlon . Spíše jsem to došla. Další věc, která se mi nepovedla, že mě odvezli po závodě do klimatizace a nohy mi ponořili do kádě s ledem a předpokládám, že jsem tam nastydla. Nachlazení se objevilo klasicky 3 dny potom. Zhoršovalo se to a závod v Pekingu jsem neabsolvovala.“
Poslední blok se měl skládat ze 3 závodů, ale závody se postupně rušili a zbyl z toho jen jeden v Turecku
26.10. ITU Alanya (2.místo)
V další části svého vystoupení se Lenka zaměřila na nové trendy na závodech světového poháru. Ti kdo se zajímají o závody SP jistě ví, že ITU se snaží odstranit pasivitu závodníků vypisováním plaveckých a cyklistických kritérií. Plavání je dvoukolové a první prémie je při výlezu z vody po prvním kole. Lenka dodala řadu postřehů: „Pro lepší plavce je to velká motivace. Prémie činí kolem 500 USD. V té chvíli kdy finišují na prémii se pole ohromě natáhne a právě zde dochází na lámání chleba. Velký důraz kladu na změny tempa jak při plavecké tak i při cyklistické části.“ …o dalších disciplínách poznamenala „Oba přechody jsou neuvěřitelně rychlé. Cyklistika se jede na plno od začátku do konce. Běžecká výkonnost se taky vyrovnává, důkazem budiž ME, kde 5 až 12 holka finišovali v rozmezí 9 sekund.
Poodhalila i něco o své přípravě „Osvědčilo se mi zařazovat v přípravném, ale i v závodním období plavecké bloky. Je to období větší kilometráže. Během přípravného období by se měli objevit tak 3x nejlépe 5-ti denní. V sezóně stačí 3-denní. Tréninky jsou 2x denně po 5-
„Další věc, kterou mám vyzkoušenou a která se jeví velmi dobrá je rozplavat 2-3 hodiny před závodem. Finální rozcvičení před závodem by mělo probíhat v teple, pokud se prochladne, ovlivní to celý závod.“
Nezapomíná ani na sílu: „Je potřeba tam vždy nějaký impuls dát i v závodním období, možno packy, já ráda plavu s odporem v tričku popř. s kyblíkem.“
Další věc, kterou si Lenka nemůže vynachválit je kriterium v Plzni na Lopatárně. Termín je vždy středa v 17 hod. V minulosti se zúčastňoval i Honza Řehula. Závod je dlouhý 50km a průměr se pohybuje kolem
Další věc, kterou zařadila do tréninku jsou nástupy a nadzávodní rychlost, kterou trénuje za autem.
Do běžeckého tréninku začlenila taky řadu novinek. „V kruhovém tréninku jsem zařazovala rovinku s meziklusem místo s pauzy. Před běžeckými tréninky jsem využívala švihadlo a gumové expandery. Nezapomínám ani na techniku běhu.“
„Co se týče regenerace. Osvědčilo se mi dát tělu čas a nezačít hned s tréninkem po závodě. Člověk se cítí dobře den dva po závodě, ale pak to na něj padne. Určitě doporučuji masáže a výživové doplňky.“