Vabrouška čeká Ironman v poušti!

4.04.2006 -
V neděli se Petr Vabroušek postaví na start v Arizoně. V letošní sezóně ho čeká již 3-Ironman. A jak nám exklusivně prozradil forma ho neopouští takže se nabízí otázka, zrodí se další skvělý výsledek? Petrovi nahrává vše do karet. V arizonských pouštních podmínkách dokázal v loňském roce finišoval na 4.místě časem 8:49:46. Vítězem se stal Faris-Al-Sultan, který se letos v USA neobjeví. Avšak pokud chce Petr pomýšlet na přední příčky musí si poradit s 50-ti profi muži v čele ze superstar Tim de Boomemen. Lákadlo je jasné - pro vítěze je připravano 12 000 USD.

Vrátil bych se ještě k tolik opěvovanému výkonu v Port Elizabeth. Opravdu hodnotíš své vystoupení jako jedno z nejlepších? Jak se díváš na senzační 3.místo s odstupem času? Šlo udělat něco lépe?
V tak dlouhém závodě, jako je Ironman se dá vždy najít něco, co šlo udělat lépe. Kdo někdy Ironmana absolvoval, ví o čem mluvím. Totéž ale platí i pro soupeře, takže častá logika: "Kdybych byl býval..., tak bych byl vyhrál!", není až tak pravdivá. I soupeři mohli jet lépe. U sebe vidím stále jako největší rezervu ještě zrychlit plavání a dotáhnout se na kontakt se špičkou závodu už v průběhu cyklistiky. Dá se tak i bez jízdy v háku ušetřit hodně sil na běh. Celkově si ale myslím, že se mi podařilo absolvovat všechny tři disciplíny velmi kvalitně. K vítězství už moc nechybělo :-)

Máme začátek dubna a ty se chystáš na již 3 Ironman v tomto roce. Forma, která tě navštívila v JARu, od tebe ještě neutekla? Naznačoval trénink poslední dobou, že je se můžeme těšit na další skvělý výsledkem? Jaké jsou ambice před startem?
Držím se své osvědčené metodiky - co měsíc, to závod (nepočítám tréninkové - ty dávám každý víkend). V lednu se žádný Ironman nejel, tak jsem netradičně vyrazil na polovičního do Chile - krásný závod v nádherném prostředí. Únor pak Malajsie, březen JAR a duben Arizona. O květnovém závodě zatím není rozhodnuto, v úvahu připadají Kanáry, Japonsko nebo Brazílie. Forma se mě drží průběžně - v daném závodě jde spíš o to, jak se to vše v den D poskládá dohromady. Do Arizony se těším, ale výsledek si odhadnout zatím netroufnu. Na startu závodu, který jako jediný má dotaci 75tis USD (běžně 50tis), bude 50 profi mužů v cele s Timem de Boomem.

Jaké panuje v těchto dnech v Arizoně počasí?
Jde o pouštní oblast. Teploty vysoko nad 30°C, ale velmi suchý vzduch. Na rozdíl od Havaje nebo Malajsie se pot velmi rychle odpařuje a hrozí rychlá dehydratace. Musí se víc pít a hlídat hladina minerálů v těle. Použiji určitě vyšší dávku solných tablet Anticramps. Cyklistiku vedenou převážně po
rovině hodně znepříjemňuje silný vítr, který navíc často nese zvířený písek. Déšť moc nehrozí...

Vloni jsi se před závodem v Arizoně potkal s dvoumetrovým hadem? Prozradíš nám k té historce něco víc?
Bylo to při plaveckém tréninku v Tempe Lake, kde se při závodě plave. Je to vlastně přehrazené koryto řeky. Ta však má dost vody jen 1x v roce a tak je přehrazena, aby neodtekla bez užitku a nevyschla. Plaval jsem sám mimo oficiální trénink a vnitřní hlas mi najednou řekl zastav a zvedni hlavu - poslechl jsem a asi metr přede mnou si to po hladině hrnul zmíněný had. Nebyl to příjemný zážitek Ptal jsem se na to potom pořadatelů a ti mi o tom zakázali mluvit na předstartovní tiskovce. Jak znám Američany, polovina by jich nepřišla na start:-)

Letošní sezóna je ve znamení zlepšujícího se plavání. Alespoň plavecká část v Africe ti sedla na výbornou. Znamená to, že se už konečně blízká na lepší časy?

Popravdě řečeno jsem zaplaval o něco hůř než v tomtéž závodě v loňském roce. Ve velkých vlnách ale tradičně zaplavu dobře. Zatímco bazénové plavce vlny rozhodí, u mě nemají co:-)... Jako dovozce neoprenů Ironman Wetsuits (od letoška nově Blue Seventy) mě potěšily dvě věci: nejvíc se ve vodě proti loňsku zlepšil Ryanard Tissink, který už plaval v novém modelu Helix a Lucka Zelenková, které její sponzor nabízel zdarma Orcu Apex. Po jeho vyzkoušení v tréninku se rozhodla plavat raději ve svém loňském Ironmanu. Já budu mít Helix k dispozici už v Arizoně, tak doufám, že to poplave! Na českém trhu budou pak k mání už v dubnu za bezkonkurenční ceny 11490,- Kč za topmodel Helix a 7990,- Kč za prostřední model Energie. Základní model Reaction zatím vozit nebudu, vzhledem k nízké marži a velkému množství velikostí už by se to nevyplatilo.


Kolika venkovními cyklistickým kilometry najetých na českých silnicích se už můžeš pochlubit? Při kolika stupních Celsia odpojuješ kolo z trenažérů a vyrážíš za matičkou Přírodou?
Tak tady je to slabší. Venku jsem zatím absolvoval 2x4km se synem na MTB a až v neděli jsem poprvé vyjel na silnici na 94km. Po návratu z Arizony se určitě polepším

 

Tahle se radoval Petr při loňském vystoupení v Arizoně. Vyjde to letos na bednu?

 

Raynard Tissing v novém modelu Helix od značky Ironman. 

Hodnocení:

Galerie

   

Přečteno 442x

Komentáře

Arizona 2. misto Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek