Konkurence na MS v zimním triatlonu byla prvotřídní!
Výsledky českých reprezentantů na MS v zimním TT v Norsku:
Muži:
1. B.Sonntag GER
6. J. Žák CZE
16. P. Brýdl CZE
P. Jindra CZE nedokončil pro defekt
Ženy:
1. S. Lang GER
5. Š Grabmullerová (CZE) .
Junioři
1.J.Gebauer GER
5. S. Groh CZE
kompletní výsledky naleznete zde
Jak by jsi zhodnotil výkony českých reprezentantů? Jistě se ve startovním poli neztratili a blízky se skvělým umístěním hlavně 6.místo Jiřího Žáka a 5-té Šárky Grabmüllerové?
Především 6. místo Jirky Žáka je obrovský úspěch, protože konkurence, která se v Norsku sešla byla skutečně mimořádná. Jirka přidal k slušnému běhu a výborným lyžím i výjimečný výkon na kole a vyšlo z toho právě to lichotivé 6. místo. Mimochodem až na 8. místě byl norský, nejen lyžařský, reprezentant Aukland a ani jeho běžecké a lyžařské kvality nestačily na lepší umístění. Šárka Grabmüllerová skončila na nepopulární bramborové medaili již na loňském mistrovství světa na Štrbském Plese a tak asi myslela na víc než na to 5. místo, ale nemoc na ME v Itálii a především vlastní chyby v druhém depu, kdy přišla o většinu ze svého náskoku na domácí reprezentantku
Johansen, ji připravily o minimálně to loňské 4. místo. Velkou smůlu měl Pavel Jindra, kdy po opatrném běhu se rozjel k fantastickému výkonu na kole a zastavil jej až defekt předního kola. V té
době se pohyboval kolem 7. místa a nevypadalo to, že se sním spokojil.
Co se týče připravenosti a náročnosti tratí odpovídali měřítku MS?
Podobně jako všichni pořadatelé, tak v Norsku byla trať šitá "na míru" domácím reprezentantům. Co se délky týče - 7,5 km běhu, 12 km MTB a 9 km lyží - je asi standardem. Běh na lyžích však náročností výrazně převyšoval náročnost předchozích disciplín. Délka závodu přes 1,5 hodiny u mužů rovněž patří k těm delším. Trať byla fantasticky připravená, skvěle vyšlo i počasí, kdy noční teploty
kolem -18 °C ve dne vystřídalo "přijatelných" -6 °C s neskutečně modrou oblohou a jarním sluníčkem. Díky nočním teplotám tak trať vydržela i sobotní celodenní závodní nápor.
Prozradíš nějaké zajímavé postřehy ze závodu?
Právě včas se vrátil král zimního triatlonu z let 2002 a 2003 Němec Benjamin Sontag a Norům nepomohlo ani domácí prostředí. Jak se zdá, tak ani dvouletý studijní odpočinek na Aljašce, nic neubral na jeho lyžařských a především cyklistických kvalitách. V závodě žen mně, s ohledem na vyrovnanost startovního pole v předchozích závodech, překvapila suverenita Sigrid Lang. V podstatě v úvodu cyklistické části se dostala do čela a pak už o vítězce nebylo pochyb. O to zajímavější
byl ale boj o další místa.
Domníváš, se zda by v budoucnu bylo reálné uspořádat podnik typu ME či MS na tratích v Novém Městě na Moravě? Je konkurenceschopný vůči jiným závodům?
Závod v Novém Městě již okusil chuť světovosti v loňském roce a nemám sebemenších pochyb o tom, že by organizační tým pod vedením Jirky Chaloupky, nezvládl i organizaci ME či MS. Navíc tratě v Novém Městě jsou bezesporu náročnější, než byly ty na letošním MS. Dalším nezanedbatelným pozitivem je zázemí, které Nové Město nabízí. To v Sjusjoenu trochu chybělo a nevím nevím co by se stalo v případě špatného počasí. Uspořádat ME či MS však není jen otázka organizační, ale také trochu sportovní diplomacie a především spousty peněz. Jenom na prize money to v Norsku bylo 15 000 USD a to je na Čechy a zimní triatlon přece jenom částka z kategorie snů. A k tomu spousta dalších výdajů spojených s organizací a také březnový termín není věc, která by mě v případě Nového Města nechával úplně klidně spát.
Věříš, že se podaří probojovat zimní triatlon na olympiádu do Vancouveru? Máš nějaké indicie zda je tato myšlenka realizovatelná? Co by to znamenalo pro tento sport?
Otázka olympijských her a zimního triatlonu se opět probírala na mítinku národních federací v sobotu večer. Určitý pokrok je předběžný kalendář na následující sezónu. Uvidíme jakých dozná do podzimu změn. V každém případě je zatím teoreticky naplněna alespoň jedna podmínka k přijetí mezi olympijské sporty - 3 světadíly. Ta druhá již v praxi splněna je - 25 zemí. Uvidíme jak ostré lokty bude mít prezident ITU při prosazování zimního triatlonu v místě sídla triatlonu do programu nejbližších olympijských her.
Spojení zimního triatlonu s olympiádou by jej postavilo na úroveň olympijského triatlonu. Mimo několika obecných přínosů z toho vyplývajících, je i jeden zásadní - více peněz a alespoň částečně profesionální podmínky pro pár nejlepších. Je mi jasné, že to je myšlenka, která vyvolá údiv na straně jedné, ale také skřípění zubů na straně druhé, jenže do této chvíle jsme jen pár obětavých nadšenců, kteří mají rádi zimní triatlon.
Shrnuli jsme MS a olympijské hry a zajímalo by jak vypadá tréninkový týden reprezentantky v zimním TT a zároveň manželky Šárky Grabmüllerové? Kolik tréninkových jednotek v jednotlivých disciplínách absolvuje?
Předně je třeba podotknout, že Šárka je především učitelkou ZŠ Vodňanská v Prachaticích a až teprve potom reprezentantkou v zimním triatlonu. Z toho vychází i její tréninkové možnosti. Teprve když ji to pracovní povinnosti dovolí, může uvažovat o přípravě. Na druhé straně je třeba podotknout, že jí její zaměstnavatel vychází při účasti na reprezentačních startech maximálně vstříc. Současně je také absolventkou Vimperského lyžařského gymnázia, takže sama dokáže nejlépe rozhodnout kdy, kolik, jak a co trénovat. K tomu je ale nutné dodat, že s ohledem na klimatické podmínky, se zákonitě nevyhnete improvizaci. Myslím, že v jejím věku už nejde tolik o tréninkové jednotky, ale spíše o
dostatečný odpočinek, rehabilitaci a psychickou pohodu.
Kdy má Šárka období odpočinku v ročním tréninkovém cyklu? Léto je ve znamení objemové přípravy nebo sezóna má dvě "sezóny" zimní v podobě zimního TT a letní v podobě X-terry?
Musím se přiznat, že v loňském roce to byla spíše ta druhá varianta, že to byla sezóna se dvěma vrcholy. Protože je to model příliš náročný, určitě jej nebudeme opakovat. Předpokládám, že X-terru, ať již v její triatlonové, či duatlonové podobě, využijeme pro kvalitní přípravu na následující sezónu
světového poháru v zimním triatlonu. Určitě to nebude v rozsahu, který jsme v X-teře absolvovali v minulém roce.
Co je pro Šárku priorita číslo jedna?
Pokud mohu mluvit za Šárku, tak zimní triatlon. Světový pohár končí ve finském Kuuopiu tuto sobotu a protože je Šárka pořád ve hře o stupně vítězů v celkovém hodnocení, určitě tam budeme. Následující ročník světového poháru začíná v srpnu v Argentině a pokud to zdraví dovolí, zimní triatlon je dostatečný důvod se tam podívat.
Šárka Grabmüllerová skončila na konečném 2.místě SP