Tomáš Servit: „Závod se nikdy nevzdává“
Datum narození: 23. 4. 1986
Vzor: Filip Ospalý
Motto: závod se nikdy nevzdává…
Nejlepší dosažený úspěch: 8. místo na ME v DT (Swansea – GB) a zároveň 1. místo družstev
Oblíbený tréninkový motiv: mám rád přechody
Ostatní zájmy: např.lyžování a jiné druhy sportů…
Jak dlouho věnuješ triatlonu a duatlonu? Poodkryješ nám svojí sportovní minulost? A jakým způsobem si objevil tyto sporty?
Už od ,,základky“ si mě učitele vybírali především na různé atletické závody.Asi v 10 letech mě napadlo, že bych mohl zkusit fotbal, ale rodiče nedali na má slova a přihlásili mě do atletické přípravky, za což jsem jim dodnes vděčen J ( nevím, kde by mi dnes bylo konce na éře fotbalisty… ).Atletika mě chytla hned od samého začátku.Bavilo mě takřka vše z odvětví, které nám královna sportu nabízí, a proto bylo mým prvním velkým sportovním snem, stát se desetibojařem.Oba mí trenéři však ve mně viděli ,,půlkaře“, tak jsem usoudil, že mají asi pravdu…
Asi do svých 15 let jsem celkem úspěšně zdolával trať ,,osmistovky“ až do doby, kdy jsem se jen tak náhodou nachomítl na závodě brněnského Ekolu.Triatlon mě velmi zaujal a já si řekl, že to je sport, který bych chtěl dělat J!Nebyli to ovšem jen dojmy ze závodu, které mě přiměli změnit sport.V té době jsem se zrovna potýkal s menší nechutí právě k 800 m.
Tréninky mi začaly připadat trochu stereotypní, ale hlavně i to prostředí, závody, atd.
( tartan je všude červený, vždy odběhnout dvě kola a připravovat se na další start… ).
V triatlonu a duatlonu jsem našel nespočet výhod a krom toho jsem už od počátku mých sportovních začátků tíhnul ke sportům o více než jedné disciplině.Každý závod je úplně jiný a to mi dodává obrovskou chuť do dalších startů!
V duatlonu si se stal absolutním vítězem 3 starty = 3 vítězství Jsi spokojen se svými výsledky v loňské sezóně?
Určitě spokojený jsem!Byl to jeden z mých hlavních cílů pro již uplynulou sezónu…J
Ale tak trochu mě mrzí menší zájem z pohledu mých vrstevníku o tohle odvětví triatlonu.
Nemyslím, že těch startů, co se týče ČP v TT, je tolik, aby si nemohli zpestřit sezónu o nějaký ten duatlonek.
Běhá ti to skvěle na kole je též radost se na tebe dívat, akorát to plavání. Není to škoda? Jak to, že ti to neplave dle představ?
Touto otázkou se zabývám už delší dobu ( a taky ji dost často slýchávám od ostatních )…Má výkonnost ve vodě jde stále nahoru, ale bohužel ne takovým tempem, jakým bych si představoval L.V podstatě si svůj závod prohraji už v první disciplině, ale to neznamená, že bych přijížděl na závod s tím, že skončím někde ke konci startovního pole.Spíše naopak!Každý závod je pro mě důležitý, snažím se ho nepodceňovat a co nejlépe se na něj připravit.Myslím, že na startu jsme si všichni rovni a v průběhu závodu se může stát cokoliv…
Prostě mi asi není dáno plaveckému umu… Jednou z hlavních příčin bude určitě, že jsem začal s plaváním teprve asi před 4 roky.
Ale já se nevzdávám, ještě nic není ztraceno J!!!
Pod jakým vedením absolvuješ plaveckou přípravu? Nepřemýšlel si o změně? Kolik plaveckých TJ absolvuješ v tomto období?
Plaveckou přípravu absolvuji pod Zdeňkem Tobiášem.Asi právě on se nejvíce podepsal na mém plaveckém vzrůstu.Oba víme, že to ve vodě není zrovna to pravé ořechové, ale to přijde JJJ!
Říká se, že by se nemělo zůstávat u jednoho trenéra, abych se přiznal, taky jsem o tom už tak trochu uvažoval.Ale na druhou stranu jsem mezi svýma a právě oni jsou mojí motivací a jakým si měřítkem, se kterým se můžu denně porovnávat a vyhodnocovat svou výkonnostní úroveň.
Hrubá termínovka je už známa už jsi přemýšlel o své závodní sezóně 2006? Pokusíš se o nominaci ME v duatlonu K23?
Z termínovkou na příští sezónu jsem se už letmo seznámil… Rozhodně se chystám zúčastnit většiny závodů ze seriálu domácí soutěže ČP jak v duatlonu, tak i v triatlonu.
Dokonce mě i potěšilo zařazení jednoho závodu aquatlonu, který probudil mou zvědavost. Určitě bych se ho také rád zúčastnil.Prioritní pro mě bude určitě závod pro nominaci na ME v duatlonu, o kterou se určitě budu pokoušet!Příští rok pro mě bude zlomový, protože přecházím z kategorie juniorů do K23.Sice se mi budou prodlužovat distance a zvyšovat konkurence, ale na závod se zkusím připravit na 100% J a buď to vyjde nebo ne… Myslím, že nemám co ztratit.
Příští rok bych se rád podíval za hranice naší vlasti a zkusil si pár pohárových závodů v DT s jinou konkurencí, než jsem zvyklí z domácího prostředí ( nejspíš Německo, Rakousko, … ).
V příštím roce nechci zůstat jen u duatlonu a triatlonu.Plánuji si doplnit sezónu i nějakým tím během do vrchu ( ze shora je totiž moc pěkný výhled J ), určitě ji proložím nějakým silničním cyklistickým závodem a možná čistě ze zajímavosti a pro zpestření zkusím i xterru.
Prozradíš čtenářům jak u tebe vypadá “vylaďovací“ týden na duatlon?
Budu předpokládat, že závod je v sobotu.Co se týče běhu, tak ,, vylaďovací“ týden vypadá asi takto - po: nějaké svižnější úseky (např.: 400 – 200 nebo 500 – 300), út: trochu delší úseky (např.: 6*1km), st: většinou fartlek na dráze s úseky v závodním tempu a krátkým meziklusem: , čt: volno, pá: rozcvičení + kratší svižnější výběh (cca 6 – 8 km).
Cyklistiku si připravuji sám – po: výjezd + kopce, út: výjezd do 60 km, st: výjezd může být i delší s vloženými sprinty (do 100 km), čt: volno, pá: volný výjezd cca 30km.
V jakých kilometrových relacích se pohybují tvé týdenní tréninkové dávky. Můžeš uvést strukturu tvých tréninků?
Není tomu dlouho, co jsem začal s přípravou na příští sezónu, ještě donedávna jsem se potýkal s menšími zdravotními problémy, ale ty už jsou neštěstí pryč J!!!
Zrovna se nacházím ve fázi objemové přípravy…
Tak např. minulý týden vypadal asi následovně: má běžecká příprava se skládá z pěti fází za týden ( po: tělocvična - kondiční příprava, út: úseky v krytém tunelu 10*750m, st – pá: souvisláky 20, 22, 18km; pozn. vzhledem k délce tunelu volíme atypické vzdálenosti ). Plavání
mi dělá 6-8 fází ( po- so: ,,raňáky“ 1-2 hoďky , st a čt odpolední tréninky; pozn. odpolední tréninky musím přizpůsobit podle školy, ne vždy to jde; např. motiv za čtvrtka: 3*1500m rozloženě = 3* 30*50K s 50“ a s 45“).
Cyklistika + posilovna mi zabírá 2 fáze ( čt a pá ), nepatřím k těm lidem, kteří ,,švihaj“ celou zimu venku, preferuji hlavně spinning a občas trenažér.
Neděle volno J!!!
Pokud mám být konkrétní, tak mé týdenní tréninkové dávky se momentálně v tomto období pohybují v běhu 5 TJ = 75–85(90)km, v plavání cca 6 TJ = 18–25km, 2 TJ spinning, 1-2 TJ posilovna + protahování.Důležitou roli u mě hraje i regenerace, kterou si dopřávám v podobě masáží, výřivky a sauny.
Stravování bereš vážně nebo naopak a vše si dopřeješ? Jaké výživové doplňky využíváš?
Nejsem z těch lidi, kteří by si nedopřáli pořádně propečenou slaninu nebo třeba ovar J… Už nad tím začínám tak trochu přemýšlet a občas cítím, že to pro mé tělo není to pravé, ale myslím, že se k tomu postupňe dopracuji.
Rozhodně jsem zastáncem doplňkové výživy.Já osobně užívám takový ten základ v podobě mulťáku, vit. C, vit. B atd.Určitě mi doma nechybí i nějaký ten sachariďák, proteiňák, aminokyseliny, …
Čtenáře jistě překvapíš, že vlastníš kolo, na kterém F.Ospalý závodil v olympijské sezóně? Jak si sním spokojen? popíšeš nám ho podrobněji?
Abych byl upřímný, tak mé první dojmy z nového kola byli dost tragické L… Ze začátku jsem myslel, že ho půjdu vrátit, vůbec jsem nevěděl, co se mi to děje pod nohama!Bylo naprosto odlišné kolo od toho, které jsem vlastnil před ním, i když se jednalo o stejné značky.Má jiné jízdní vlastnosti, než jsem byl zvyklý, což má na svém triku úplně jiná geometrie rámu.
Abych byl konkrétní, tak se jedná o loňský model:rám - Merida road 909,sada – Dura Ace 10 p,ráfky - Mavic Ksyrium SL.