Gábina Loskotová: „Vloni jsem chtěla s triatlonem skončit“

12.12.2005 -
Připravili jsem pro vás rozhovor s Gábinou Loskotovou. Ozvala se nám přímo z rakouského Ramsau, kde využívá ideální podmínky pro běžky. Letos dosáhla životního výsledku na IM Florida, kde 3.místem zúročila roky dřiny a sebeodříkání. Ale vůbec tomu nemuselo tak být v loňském roce po závodě ve Wisconsinu zvažovala konec aktivní kariéry kvůli vzrůstajícím problémům s astmatem.“

medailonek:

Klub:    AXIOM OrBiTt

Trenér: Jirka Chaloupka

Oblíbené TJ:      Dlouhé běhy po horách                         

Nejlepší dosažený úspěch v kariéře: 3. místo Ironman Florida 2005

Nejhorší okamžik ve sportu: Mám natrénováno a pro zdravotní problémy to nejde

Zájmy: cestování, pečení, vyšívání                                            

 

 

 

Popíšeš jak u tebe vznikla vášeň k triatlonu? Proč jsi si vybrala to nejtvrdší odvětví jménem Ironman?  

Na základce jsem začala s orientačním během. Bavilo mě běhat po lese s mapou a buzolou a hledat kontroly. Brala jsem to spíš jako zábavu. Až když jsem začala trochu víc běhat, byly i nějaké výsledky. Nejlepší bylo v roce 1997 10. místo při MČR na dlouhé trati. Ale to už jsem trénovala na triatlon, protože se mi líbí všestranný pohyb a stejně tak i trénink. Dlouhý triatlon jsem si vybrala, protože špatně plavu, kraula jsem se začala učit až v devatenácti letech. Nelituji toho, nejsem výbušný typ a kažký závod si musím odjet sama za sebe.

 

Letošní sezónu můžeme nazvat u tebe za zlomovou. 3.místo na Floridě, předtím splněný slot na Havaj 2006. Zdá se, že léta dřiny se konečně zúročili v podobě skvělých výsledků?

Zlomová sezóna pro mě byla loňská. Moje astmatické problémy se stupňovaly. Přesto, že jsem hodně trénovala, nebylo to na závodech vidět. Poté co jsem se trápila při IM Wisconsin, jsem chtěla s triatlonem končit. Loni v říjnu když jsem se byla proběhnout, neuběhla jsem souvisle ani 5km. Něco nebylo v pořádku. Tak jsem po menším váhání oslovila Dr. Válku, reprezentačního lékaře, zda by se s tím nedalo něco dělat. Změnila jsem lékaře, ten mi předepsal jiné léky, některé vysadil a najednou to šlo. Takže léta dřiny bez zdraví nejsou k ničemu.

 

Před IM Florida byla cítit forma a věděla jsi už od začátku, že dnes to bude tvůj den? Nebo naopak to bylo příjemné překvapení?

Formu jsem cítila už ve Wisconsinu, do poloviny kola jsem držela odstup z vody na Ute Mueckel, ale pak jsem se uvařila, v poledne bylo 34 stupňů. Jak jsem se motala silnicí, tak jsem ještě chytla zbytečnou penaltu a vypadalo to na propadák. Na běhu jsem se naštěstí vzpamatovala a nejlepším časem maratónu to napravila.

IM Florida jsem jela  jen dva měsíce po IM Wisconsin. V tréninku jsem se cítila velice dobře, ale přeci jen jsem měla strach, jestli mi při závodě nedojde. Moje obavy se ještě prohloubily, když jsem na 80 km dojela Marii Danais a na 100 km předjela Ute Mueckel, které také měly v nohách IM Wisconsin a obě tam po kole byly daleko přede mnou. V depu po cyklistice jsem  hodně cítila unavené nohy, k první občerstvovačce, asi míli, jsem proto běžela hodně volně a poté jsem se rozběhla a věděla, že to půjde. Dlouho jsem se k soupeřkám nepřibližovala, ale nepolevovala jsem v tempu, na třetí místo jsem se dostala až 8 km před cílem. Protože Sibylle Matter byla daleko přede mnou, tak jsem mohla v klidu doběhnout.

 

Doopravdy si Terezu Macel poznala až na trati ve Floridě?  Jaký první dojem na tebe udělala?

S Terezou jsem se už potkala při závodě v Praze, na parníku cestou na start. Při závodě se tenkrát jako výborná plavkyně pohybovala trochu jinde než já. Její výsledky na SP, ME, MS  a letos i na Ironmanech jsem sledovala. Pravda je, že jsme spolu mluvily na Floridě až při závodě, ve chvíli, kdy jsem jí předbíhala, konečně jsem mohla někoho povzbudit česky.

 

Ve Žďáru jsou jistě dobré podmínky pro běžecké lyžování. Věnuješ se tomuto doplňkovému sportu?

Musela jsem s intenzívní lyžařskou přípravou prakticky přestat. Ještě v roce 2000 jsem měla I. VT a skončila 19. při MČR na 15 km, ale po propuknutí astmatu jsem nemohla v mrazu vůbec zhluboka dýchat. Čím větší zima, tím to bylo horší. Proto jsem si zvykla na trenažéry a běhátka, jinak bych nic neodtrénovala. Letos to vypadá s dýcháním při lyžování dobře a tak asi zase zkusím nějaké závody. Je to příjemná změna proti stereotypnímu tréninku plavání – kolo – běh.

 

Využíváš přes zimu i jízdu na cyklistickém trenažéru? Jak si krátíš chvíle při polykání kilometrů?

Cyklistický trenažér nevyužívám jenom v zimě, ale po celý rok. Dávám mu přednost před vyjížďkou v případě špatného počasí nebo velkého provozu na silnicích. Na rozptýlení mi stačí televize, nejlépe hodně napínavý dlouhý film.

 

V jakých relacích se pohybují tvoje tréninkové dávky?

V průměru za týden tak 15km  plavání, 300 km na kole a 60 km běhu, záleží na fázi přípravy.

 

Už máš se svým trenérem a zároveň partnerem Jirkou Chaloupkou promyšlenou první polovinu sezóny 2006? Plánuješ soustředění někde v teple?

Teď jsem na dva týdny v Ramsau. Jsou tu ideální podmínky na běžky, plavání i běh. Je tu  s námi Andrea Dermeková a doufám, že nám společný trénink prospěje. Plánuji i nějaké závody, možná Jizerku a WinTrial. Další program se bude odvíjet od toho, až uzavřeme jednání se sponzory. Asi koncem března Mallorca, potom bych ráda jako loni, trénovala a závodila na  Floridě. Po návratu bude následovat konečná příprava na některý z evropských Ironmanů.

 

Všechny čtenáře eTriatlonu zdraví a úspěšný nový rok přeje Gábina Loskotová.

Hodnocení:
Přečteno 101x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek