IM v Česku je realný tvrdí Brandstaein

28.11.2005 -
Ve středu internetový server www.idnes.cz přinesl velmi překvapivou zprávu. Klub SK OMT Pardubice se pokusí dostat závod série Ironman do České republiky. Zajímali nás bližší informace a proto jsme oslovili Martina Brandsteina, který stojí u zrodu této myšlenky. Nyní je čeká tvrdé vyjednávání s WTC o přidělení licence, ale jestli se to podaří nemusíme se o budoucnost českého triatlonu obávat…..

Jak a kdy se zrodil plán přivést do Česka závod série Ironman?

Občanské sdružení SK OMT Pardubice, je klub zaměřený především na dlouhý triatlon. V Pardubicích má triatlon dlouhou tradici a zvláště 15 účastí našich závodníků na legendárním havajském Ironmanu, nemá v ČR obdoby.

Všechny tyto skutečnosti, společně s touhou splnit sen náš i mnoha českých triatletů, nás přivedly na tuto myšlenku.

Velký vliv na úspěšnost čerpání těchto prostředků má spolupráce se specializovanou firmou První regionální rozvojová a.s.

Projekt „Ironman Czech“ byl k 30.6.2005 podán do 4. kola výzvy SROP (Společný regionální operační program), opatření 4.1 a podopatření 4.1.1, které je zaměřeno na rozvoj služeb cestovního ruchu. Samotný závod je produktem cestovního ruchu, který má pomoci především Pardubickému kraji i celé ČR ke zvýšení turistické atraktivity.

 

Přiblížíte čtenářům jaké tratě by na závodníky čekali?

Zázemí závodu by mělo být situováno do obce Seč, která se nachází v srdci Železných hor. Plavecká část by se odehrávala v Sečské přehradě, na jejímž břehu se obec nachází. Pro cyklistickou část jsou zde ideální terény vedoucí krásnou přírodou CHKO Železné hory (některá místa mohou čtenáři znát z maratónu Lacman Vysočina). Z toho ovšem vyplývá, že se nebude jednat o rovinatý závod…J

 

Myslíte, že rok 2007 je skutečně reálné uspořádat v českých podmínkách kvalifikační závod série Ironman?

Myslíme si, že ano. Přiznávám, že je to hodně tvrdé práce a začít s přípravami se musí co nejdříve. Ovšem je tu ještě možnost posunout termín závodu na rok 2008, vše je zatím otevřené.

 

Podařilo se získat dotace od státu a zejména od Evropské unie. Je to určitě první úspěšný krok jakým směrem a cestou se bude ubírat nyní vaše snažení?

Především musíme dokončit jednání s WTC, která vlastní licenci Ironman. Pokud se nám to podaří, bude následovat období samotných příprav na závod. Velice důležitá bude mediální propagace, přiblížení fenoménu Ironman české veřejnosti a v neposlední řadě i jednání s obchodními partnery.

 

Není tajemstvím, že WTC ráda podporuje dlouhodobé projekty. Jak hodláte argumentovat, když se vás zeptají na garance pro další a další ročníky?

Nejen WTC, ale i EU ráda podporuje dlouhodobé projekty. My do toho také nejdeme s tím, že bychom chtěli udělat pouze jeden ročník… Dotace je sice jednorázová, ale je důležitým základním kamenem, na kterém můžeme začít budovat tradici Ironman Czech. Bez této podpory bychom se do tohoto projektu ani nepouštěli. Závody série Ironman prosperují v ostatních zemích, tak proč by to nemělo fungovat v ČR?

 

 

Bude hrát v jednání s WTC (Word Triathlon Corporation) fakt, že by to byl historický první závod IM ve východní Evropě nebo se domníváte, že je to spíše na překážku?

Ironman je fenomén a proto jeho přiblížení dalším příznivcům v nových zemích, je pro WTC přínosem. Druhým důležitým faktorem je obchodní stránka věci a vstup na nové trhy. Domnívám se, že by to pro nás mělo být spíše přínosem.

 

Čím hodláte zástupce WTC přesvědčit, že právě Seč a Česká republika je ideální příležitostí pro kvalifikační závod série Ironman?

Oblast železných hor je velice krásná a podmínky pro závod jsou tu také dobré. Vodní plocha, ubytovací kapacity, dostupnost z velkých měst (Pardubice, Chrudim) atd. S tímto faktem se bohužel nedá již nic udělat, protože dotace z EU je zaměřena na rozvoj cestovního ruchu v Pardubickém kraji, kde je jedna z nejnižších turistických návštěvností v ČR. Budeme proto muset WTC přesvědčit.

 

A naopak co bude při jednání vaší největší slabinou? Nebojíte se faktu, který dvakrát s ironmanem nesouvisí, ale přeci zrušený závod v Karlových Varech a letní trapas při cyklistickém kritériu na Václavském náměstí?

Tyto skutečnosti, jsou samozřejmě nepříjemné. Měli jsme určité obavy, že se nás dotknou ve větší míře při jednání se sponzory už v letošní sezóně, naštěstí se to nepotvrdilo. Nejsme v žádném spojení s těmito akcemi, proto se toho příliš neobávám.

 

Kdyby se podařilo získat licenci troufnete si odhadnou jaké pozitivní dopady by tento úspěch měl  pro celý český triatlon?

 Doufám, že co největší. Vidím v tom možnost přiblížení triatlonu široké veřejnosti, zvýšení mediální propagace a z ní vyplývající pozitivní dopad při jednání s obchodními partnery. Pokud by vše vyšlo a fungovalo podle našich představ mohl by triatlon postupně opět získat popularitu z let minulých…

 

Odvážným štěstí přeje a proto za celou redakci serveru ETRIATLON přejeme pevné nervy

 

Hodnocení:
Přečteno 37x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera