Hary Hudák: dřív pokuřoval u piva na „koupáku“
Jméno: Luděk Hudák
Přezdívka: Harald, Hary
Věk: 38
Klub: RPG Brno (běhy v ČR), LG Nike Berlin (běhy v zahraničí), SKTT ČSTT (triatlony, duatlony v ČR), Lizards (triatlony, duatlony v zahraničí)
Povolání: učitel, trenér, atlet (pořadí se mění dle sezóny a chuti do tréninku)
Motto: nevím… Možná „Umřít v Thajsku při triatlonu nebo maratonu!“ J
Hary co by jsi nám prozradil o své sportovní minulosti??? O dosažených výsledcích??? A o svém životě vůbec???
No, tak to si odpůrci mé kritiky přehnané selfpromotion pošmáknou. Kdyžtak jim do diskuse za mne odpovězte, že tento rozhovor nebyl můj nápad a ani otázky jsem nijak nekorigoval. Já bych jim zase odpověděl něco provokujícího… Ale to by vlastně zvedlo sledovanost e
Sportovní minulost: jako ryba ve vodě jsem se nejvíc cítil asi jako vodní pólista, kde se mi dařilo mnohem víc než u jiných sportů v následujících letech. Vzhledem k různým okolnostem jsem ale skončil u vytrvalostních sportů … a celkem jsem si na ně zvykl. U běhu jsem to dotáhl na 29:37 na
Jak Hary Hudák objevil běhání??? V kolika letech si začal pravidelně trénovat a když si byl na vrcholu sil, kolik si stihl ročně nabušit km???
Pro běhání jsem byl zlanařen v 21 letech. V brněnském vodnopólovém týmu vrcholily spory „mladí versus staří“ a jak jsem si tak pokuřoval u piva na „koupáku“, zlanařil mě k běhu jeden nechvalně proslulý brněnský atletický trenér, který oslovuje hubené vysportované hochy… Rok a půl jsem běhal
Co ti běhání dalo??? A co na druhou stranu vzalo???
Zatím mi nevzalo nic a dalo „maximum“: dost dlouho mě živilo (částečně dosud), sjezdil jsem a sjíždím svět se vším všudy, co k tomu patří. Průběžně jsem mu to začal vracet tím, že jsem začal trénovat ty, kdo mě oslovili a byli mi současně sympatičtí jako lidé (jako osobní trenér)… ale sport mi to znovu vrací přes „placené trenérství“ (procenta ze zisků úspěšných svěřenců, knížky o běžecké přípravě, „trenérství přes Internet“…)
Kdy jsi k běhání přidal další 2 disciplíny??? Co pro tebe v současné době triatlon znamená, po stránce osobní i profesionální???
Když jsem tak okolo 30 let věku začal být „líný“ pořádně bušit jako běžec, tak mi nejdřív začala vadit zima v zimě a pak i vedro v létě. Na druhý problém jsem našel recept v tom, že jsem se v létě občas přidával ke svým svěřencům na cyklistických trénincích. To byla „pohodička“, myslím ten svěží větřík, zastávky na pivko (svěřenci častěji na kofolu)… Tak jsem se posunul víc k „multisportům“. Teď pořádně netrénuji ani na běh ani na triatlon/duatlon, ale „jezdím“ oboje. J
Jsi osobní trenér Radky Vodičkové. Jak vaše vzájemná spolupráce začala??? A proč zrovna Radka, vidíš v ní velký potenciál???
Jeden z pořadatelů běžeckého závodu v zahraničí po mně chtěl, abych přivezl nejen sebe a svého svěřence, ale i nějakou běžkyni. Svěřenec Farinek zaloboval za Radku („Ona to není tak úplně běžkyně, ale je to dóst dobrá pohodová baba“) a já tu cestu málem neodřídil, jak jsem pořád čuměl do zpětného zrcátka… Po několika týdnech se R. kvůli čemusi rozešla se svým trenérem a vzpomněla si na mne. Naštěstí pro mne. J
Myslíš, že je reálné aby se tvá svěřenkyně postavila na start olympiády v Pekingu nebo se díváš dál do roku 2012 do Anglie???
Reálné je příliš silné slovo, ale možné to je. Stačí začít dojíždět do 10.-15.místa na „svěťácích“ J a být na bedně na dvou „ITU závodech“ ročně… V době konání OH v Pekingu by jí bylo 23 let, tak může přemýšlet spíše o 2012 nebo i dál.
Jak by jsi hodnotil z pozice trenéra její sezónu? Odtrénovala, co jsi požadoval??? Jak vypadá vaše spolupráce??? Kolik tréninků absolvuje pod tvým dohledem???
Po svých svěřencích nic „nepožaduji“ J, jen navrhuji, radím... Kdo nemá v hlavě sám srovnané, co všechno směřování k nějakému cíli obnáší (nejde jen o dřinu, ale i o soudnost, „sportovní inteligenci“ apod.), kdo musí být „hlídán“ nebo k „cíli“ poháněn, ten podle mne uspěje jen stěží. Mám pocit, že i toto možná odlišuje absolutní špičku (u nás zejména Ospalého, Krňávka nebo Radovou) od „druhého sledu“.
Co se Radky týče, to je z trenérského pohledu „poklad“. Trénink si obvykle evidentně užívá a navíc ji zajímá, co by k čemu mohlo být dobré. Navíc se na ni hodně dobře dívá J. Skoro všechny tréninky absolvujeme společně (kromě mnohých plavání, kdy radši jen „vyčumuji“), takže se naše výkonnost výrazně sbližuje; což je pro Radku znamení dobré, pro mne varovné… J
V současné době jsou volná místa v radě ČSTT, nechtěl by jsi zkusit kandidovat na některou funkci??? Co si myslíš o současném stavu v českém triatlonu??? Jaké změny by jsi navrhoval??? A co tvůj pohled na Český pohár??? Jakou má budoucnost olympijský triatlon dle tvého názoru???
Do Rady jsem byl navržen na minulé Valné hromadě, ale s díky jsem odmítl. V současném uspořádání je Rada podle mne prakticky k ničemu, u někoho možná tak k uspokojování „bafuňářských“ ambicí… J
Hmmm, český triatlon… „krátkej“ je ve střetu se zjištěním, že je (a asi i bude) relativně malým sportem (občas i s „malými lidmi“ J). Boom is over, řekl bych, myslím tedy zejména v malé České republice s jejím „líným“ a relativně chudším obyvatelstvem. Taky mi připadá celkem nudný Český pohár. Michala Adamce jsem jako bývalého člena Rady ČSTT „nabádal“, ať vedle krátkých a sprint distancí zkusí do ČP prosadit třeba supersprinty či doublesupersprinty (jako mají v kategorii „elite“ ve Švýcarsku či v německé bundeslize), ale pro „zpestření“ současně i nějaký či nějaké bezhákové závody (vezme-li si některý pořadatel „na triko“ hádky ohledně „háků“). Nebo zkusit italský model s mnoha závody (do celkového pořadí se počítá omezený počet), které získávají bonifikace podle úrovně zúčastněných závodníků (trochu podobný je systém u švýcarských „age-groups“). Prostě zkusit pro oživení cokoliv i s vědomím, že to nemusí pomoci – je otázkou, jestli může vůbec něco v dohledné době pomoci…
Xterra je podle mne i přes někdy bombastickou prezentaci teprve v rozvoji, zatím je málo „zajímavých“ nebo „velkých“ závodů, a to nejen u nás – i takovou European Tour zatím objíždí jen „hrstka“ závodníků. Kéž by se ale Xterra rozjela mnohem víc, kéž by byl dobrý závod „každý týden“ atp. Už proto, že „terén“ je na kole sice obvykle těžší než „silnice“, ale prostředí obvykle mnohem „hezčí“. Nejvíc by se mi líbilo, kdyby Xterra byla spolu s „krátkým“ i na OH, ale nevím, jak by se to líbilo samotným „xterrákům“… Svěřenkyni Radku do Xterry trochu tlačím, může to pro ni být skvělá příprava nebo třeba i budoucnost (řekl bych, že má na Xterru předpoklady). Jen mě trochu mrzí, že Xterry jsou často spíše „terénní duatlon“, s totálně potlačeným plaváním, někdy dokonce s výraznou převahou cyklistické části nad běžeckou (viz třeba letošní Liberec, kde jela Radka – u ostatních závodů jsem to nerozebíral).
Dlouhý triatlon a Ironman rozebírat nebudu, to jde trochu mimo mne…
Líto je mi duatlonu, ale netuším, co s ním. Je to s ním podobné jako s krátkým triatlonem, ale jak pomoci, když ho na vodou nedrží zařazení mezi olympijské sporty, to nevím… Není to navíc problém jen v České republice, takže se podle mne zatím rýsuje spíš tmavší budoucnost.
A co bych si moc přál, je zařazení zimního triatlonu do programu zimních olympijských her J. Samozřejmě zejména kvůli Radce, ale myslím, že by to určitě ocenili i další závodníci a byl by to impuls trochu podobný tomu u „krátkého“ triatlonu v 90. letech…
Trénoval jsi např. Tomáše Klímu a kdo další v minulosti trénoval pod tvým vedením??? Jakých největších výsledků jako trenér si ceníš???
Budu mluvit jen o triatlonistech: kromě Thomase Klímy ještě momentální král španělských aquaparků a diskoték „Carlito“ Musil (10. na MS juniorů v duatlonu), „King of the dam“ Jirka „Farinek“ Farkač (11. na MS K23 v duatlonu). Všichni tři u mě začínali a nejvíc si cením toho, že přestože jsou to kromě Thomase trochu „flákači“, tak se dostali na slušnou úroveň a sport je přitom pořád baví, je to skvělá partička. Thomas navíc, myslím, pochytil něco z dlouholetých „debat“ a jde mu to při výchově mladých triatletů (minimálně „Fana“ Kubínek má velmi „nakročeno“! To jméno si zapamatujte! J)
Vůbec mi to nešlo s Danem Feklem, který přišel už jako hotový závodník, slibná spolupráce nevyšla (tam ovšem podle mne šlo o určité osobní „vztahy“ v rámci tréninkové skupiny J) ani s Aničkou Šupinovou.
Z jakých prostředků financujete přípravu??? Je hodně složité finančně zajistit sezonu pro závodnici Radčina formátu???
Z prostředků převážně vlastních, menší část jde ze svazu či střediska MV. A složité je to hodně. Na začátku spolupráce, kdy se Radka bála, že finančně neutáhne zahraniční pobyty a závody, jsme se dohodli, že případný „mínus“ jde na mé triko, ale podařilo se zajistit jí soustředění a závody tak, že si díky prize-money na ta soustředění a závody vydělala, takže jsem nezbankrotoval J. Snad to bude fungovat i dál, bez těchto zahraničních aktivit není šance dostat se „hodně nahoru“.
Čím se momentálně živíš a co budoucnost???
Živím se vším možným. V rámci postgraduálu učím na Fakultě sociálních studií MU Brno, něco jde z publikační činnosti, něco z trenérství, něco z triatlonových a běžeckých závodů… Ale asi skončím v chatrči na břehu Andamanského moře, kde budu lovit ryby a trhat banány…
Jak si přišel ke své přezdívce Hary??? Určitě tu už byla dříve než Rowlingová vymyslela mnohem slavnějšího Harryho :-) ???
Když jsem se objevil mezi běžci, „přišili“ mi ji vzhledem k tomu, že někdy v 60. či 70. letech byl hodně známý německý běžec Harald Hudak. Zvykli si na ni nejen atleti či triatleti, ale třeba i můj syn nebo exmanželka… J
Jsi častý účastník diskusí pod články na e
Zmíněná kritika se neobrací proti hobby nebo „amatérským“ závodníkům, ale jen proti některým podle mne přehnaně sebevědomým a do své výkonnosti zahleděným výpovědím. Sám už jsem „z 90%“ hobby sportovec, podobně třeba zmínění Thomas Klíma a Carlito Musil a cítíme se tak moc dobře, „profík“ není ani Farinek. Ale na co si hrají někteří jiní kolegové „hobíci“, to by mi připadalo směšné i u „poloprofesionálů“ (většina české špičky), u „hobíků“ to na mne působí až trapně. Ale to je na jinou debatu, třeba v divokých diskusích na e
P.S. Chtěli jste fotky – tak posílám dvě (jiné jsem nenašel) pro „Přátele bílých ponožek“! J Ale co kdyby jste radši k článku dali ilustrační foto Radky, na tu se dívá mnohem líp! J