Tomáš Petr: „Havaj je Havaj a vždy překvapí“

31.10.2005 -
V těchto podzimních dnech vás určit rozehřeje rozhovor s Tomášem Petrem (SK OMT Pardubice) , se kterým jsme se ohlédli za vystoupením na Havaji a zhodnotili jeho ironmanskou sezónu. Před 14 dny v havajské Koně obsadil 220. místo časem 9:40:58. Z výsledku je zklamaný, neboť jak sám říká „čekal jsem více,ale je to sport z neúspěchu je potřeba poučit se a jít dál.“

Když se zpětně ohlédneš za svým vystoupením na Havaji jak by jsi zhodnotil svůj výkon??? Stále jsi z výsledku zklamaný??? Čísla jsou jasná, 220 místo v absolutním pořadí, nejhorší výsledek ze sedmi startů. Řekl bych , že již pár zkušeností s „Havaji“ mám, ale Havaj je Havaj a vždy vás něco překvapí. Pokud bych měl hodnotit jednotlivé disciplíny, tak si myslím, že plavání a kolo bylo  ještě dobré, nebylo to nic super, ale nebyl to ani propadák. Pocitově se mi neplavalo nic moc, ale zaplaval jsem standart a těšil jsem se na kolo, protože tam jsem očekával největší zlepšení ( v přípravě jsem se na něj dost soustředil, protože  cyklistická část je a nebyla mojí silnou stránkou). Jelo se mi dobře a zajel jsem si svůj havajský osobák, ale bohužel to bylo pořad málo. Letos se jelo opravdu rychle. Určitě tomu pomohly i klimatické podmínky, teda hlavně to, že nás netrápilo pověstné havajské MUKUKU. Mnoho Age groups jelo opravdu hodně moc rychle a přiblížilo se k časům kolem 4: 40 což mě překvapilo a  může to mít několik vysvětlení. Jednoduše se všichni dost zlepšili a nebo tomu mohlo napomoct i tolik diskutované nové pravidlo o draftinku. Já jsem tam vzadu nebyl a tak to nedokážu posoudit jak moc se tam jelo čistě a jak se k tomu stavěli rozhodčí. Prostě a jednoduše jsou to dva závody startující 15. min po sobě a výsledky se pak spojí což může celkový výsledek ovlivnit…Po kole jsem nebyl tak zničenej jak loni, ale běželo to asi jen 4mile, a pak jsem začal „vařit“a nebyl schopnej běžet. Někde kolem 12 mile už to prostě nešlo dál, a tak jsem přešel do chůze a snažil se dostat z krize, moc to nešlo a  asi až na třetí pokus se mi podařilo opět rozeběhnout  a vydržet běžet, pak už jsem se dostal do cíle. Zklamaný jsem, protože jsme tomu v celém týmu hodně dali a soustředili se na to a výsledek tomu neodpovídá. Je to sport a je potřeba se z neúspěchu poučit a jít dál.


Letošní klimatické podmínky byli drsnější než při tvých minulých startech??? Co se dělo s tebou na běžecké disciplíně??? Kdyby ti vyšel maratón dle představ mohlo být zaděláno na dobrý výsledek, ale na kdyby se ve sportu nehraje nemám-li pravdu????

Klimatický podmínky nebyli drsnější, hlavně jak jsem již říkal, na kole nefoukalo a tak právě cyklistická část, která bývá největším „utrpením“ byla relativně příjemná a ne tolik selektivní jako třeba loni. Jediné co jsem tady ještě nezažil při závodě bylo to, že po celou dobu závodu bylo jasno a slunce se neschovalo ani na chvilku za mraky, což je V Koně v odpoledních hodinách  celkem normální. Jaká byla teplota a vlhkost nevím, ale mě bylo na běhu letos prostě vedro…Co se mnou dělo na běhu opravdu nevím, byl jsem připravenej a nejsem si vědom nějaké chyby v jídle ani pití. Jednoduše jsem se uvařil…To je právě to co mě překvapilo po přečtení výsledů, že i kdybych zaběhl za 3:10 jako loni, bylo by z toho asi 70 místo, což bych teda rozhodně nepovažoval za super výsledek. K tomu  by bylo potřeba zajet kolo za 4:45, ale jak říkáš na KDYBY se prostě nehraje.


Z Čechů si na Havaji obsadil stříbrnou pozici. Soustředil ses na tento souboj??? Měl si na trati přehled o svých soupeřích???

Samozřejmě jsem Petra vnímal, protože na Havaji umí zajet a ve všech předchozích startech na Havaji mě dojel na kole relativně brzo, takže jsem věděl, že letos jsem na tom lépe. Na souboj jsem se nijak nesoustředil. Já se snažím  soustředit na svůj výkon, ten dokážu ovlivnit, výkon soupeřů ne. Nějaký přehled o soupeřích jsem  měl, protože cyklistika i běžecká část má dvě obrátky, a tak se potkáváme.


S jakým materiálovým vybavením si absolvoval havajského Ironmana???

Kolo používám Rock Machine- rám Columbus Alec 2+, Utegra 10, aero řidítka Visointech, Kola CORIMA aero, galusky TUFO, 160g, pedály TIME impact, tretry DMT, přilba KED, běžecké boty Mizuno, brýle Oakley a oblečení Atex.


V těchto dnech si užíváš zasloužilého odpočinku a je tedy vhodný čas na bilancování. Jak si spokojen s letošním průběhem sezóny???

Sezóna se mi moc nepodařila, protože po loňsku jsem čekal víc. Loni jsem jel 5 ironmanů, protože mi pořád unikala nominace. Letos jsem jel jen kvalifikaci na Lanzarote, a pak Havaj, k tomu ME, MS, takže všechno dost důležitý závody. Z výsledku je jasný , že mi vyhovuje kopcovitější profil cyklistiky, takže je třeba si pečlivěji vybírat závody a zařadit i nějaký ten méně  důležitý start. Letos nejvýše hodnotím MS a IM Lamzarote.


Jsi profesionální sportovec. Prozradíš jak je to na české poměry náročné??? Jsi odkázán na pouze sponzory nebo si přípravu hradíš i z vlastních pracovních aktivit???

Loni v Pardubicích, kde žiji, vznikl tým, ve kterém se snažíme si vytvořit  dobré podmínky pro náš sport. Jsme dobrá parta a myslím, že se nám to celkem daří. Máme několik partnerů, kteří s námi spolupracují. Ironman je poměrně  finančně náročný, většinu prostředků získáváme od sponzorů. Kromě sportování pracuji i pro tým, což je ideální spojení.


Jaké jsou tvé sportovní plány do blízké a vzdálené budoucnosti??? Co tahle pokořit desítku startů na Havaji???

Teď potřebuji hlavně odpočinek a regenerační trénink, v klidu si shrnout letošní rok, poučit se z chyb i z úspěchů a připravit se na příští sezónu. Deset startů na Havaji pro mě není výzvou, raději se budu soustředit na kvalitu než kvantitu.

Hodnocení:
Přečteno 74x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek