Jirka Horký: "IRONMAN JE NEMOC"

2.05.2005 -
Je možné zorganizovat závod dlouhého triatlonu zařazený do seriálu ITU v České republice??? Zní vám to nepravděpodobně??? Opak je pravdou. Jirka Horký, hlavní organizátor závodu Czechman, je blízko k dohodě s ITU. Náš internetový zpravodaj www.etriatlon.cz zjistil aktuální dění v přípravě na závod…
Kdy a jak se začali psát začátky dnes uznávaného a respektovaného závodu v Sadské???
První ročník závodu se uskutečnil v roce 1994. Ve skromných podmínkách, ale s chutí jít svou vlastní cestou. A snad jsme toho dosáhli. V tu dobu kvetla sláva krátkého triatlonu, ale mě něco říkalo, že časem to bude úplně jinak. A nespletl jsem se. Mimochodem, prvním vítězem byl Michal Piloušek.
 
V jaké fázi přípravy na závod se zrovna nacházíte??? O nějakém byznysu nemůže být řeč určitě do organizování vkládáš velké množství vlastního času???
Byznys v pravém slova smyslu to určitě není. Je pravdou, že závod v tomto rozsahu se jako koníček už dělat nedá. Změnil jsem práci a zkusím se Czechmanu věnovat o něco víc než dřív. V tuto chvíli je pro mě asi nejdůležitější dotáhnout do úspěšného konce jednání s ITU o přidělení statutu Světového poháru pro letošní rok. Dohoda zní ANO, ale dokud nebudu mít podepsanou smlouvu, tak nechci vypouštět žádné definitivní informace. S tím souvisí i finanční zajištění akce. “Svěťák“ bude stát jednou tolik peněz než obvykle. A do třetice mě trápí silnice. Mám trochu problém se zajištěním uzavírek, ale to se snad vyřeší ke prospěchu závodu.

Sdělíš čtenářům a závodníkům, kteří ladí formu na váš závod nějaké horké novinky ze zákulisí???
Pokud se dohodnu s ITU, tak se bude určitě redukovat objem. Jinak věřím, že závod bude zajištěn ještě lépe a bude celkově hezčí než v minulosti. Zařazení do seriálu světového poháru by určitě přivezlo zahraniční závodníky a tak by se zvýšila i konkurence. Ale tomu ještě nechme čas. Novinkou je určitě seriál závodů Czechman, kam k dlouhému triatlonu ještě přibyl ½marathon a x-terra. Celý seriál bude taky zvlášť vyhodnocen. Více na www.czechman.cz. Všichni naši příznivci jsou srdečně zváni na všechny akce.

Z tvého pohledu je hodně obtížné zorganizovat závod a rovnou Ironmana v českých podmínkách???
Řekl bych to asi takhle. Organizovat velký závod není úplně jednoduché. Závod Ironman je ale vrchol. WTC (Ironman) je soukromá organizace, kde vše funguje na jasných principech a v určitých termínech. Komunikace se svazy je přece jen o něco bolestivější… Ironman je vrchol i po stránce financí. MS či ME v dlouhém triatlonu pořád pořídíte za polovic než Ironmana. A vrchol je i se do této společnosti dostat. Zájemců je hodně a kritéria vysoká. Ironman v Čechách není chyméra, ale hodně práce. Uvidíme..

Jaká je spolupráce ze strany ČSTT nyní a jaká byla v letech minulých??? Chybí marketingový partner takže  letos se asi výrazné podpory nedočkáš???
Pokud se podaří naplnit to co je v navržené smlouvě s pořadateli, tak nebudu úplně nespokojen. Již hodně let neberu podporu svazu jako zásadní podmínku uspořádání závodu. Většinu vybavení vlastníme sami či si ji stejně sami půjčujeme. To co nechci zajišťovat sám jsou výsledkový servis, rozhodčí a stupně vítězů. A to mi svaz poskytne. Ostatní jsem schopen pokrýt ze svých zdrojů. Marketingový partner chybí Českému svazu triatlonu a ne mě jako pořadateli. Naštěstí.. A spolupráce se svazem je taková aby závod proběhl tak jak má. S kompetentními lidmi ve vedení svazu se respektujeme a komunikujeme. Pan předseda Bunc mi je nápomocen při jednáních s ITU.

Stát se k organizátorům podobných akcí nechová dvakrát přívětivě??? Jistě i tobě komplikuje život. Nastíníš problémy, se kterými se potýkáš a jakou změnu by jsi přivítal v našich kocourkovských zákonech????
Nechci moc brečet na nesprávném hrobě, ale asi by všechny pořadatele podobných akcí potěšila větší dostupnost finančních prostředků ze státních, krajských či městských zdrojů. Středočeský kraj i město Sadská náš závod podporují a patří jim za to velký dík. Horší je to se zajištěním tratí. Tam jsem vydán na milost a nemilost každému jednotlivému starostovi v okolí, který nemusí souhlasit s uzávěrou či objížďkou. A to je problém. Pro mě v těchto dnech číslo 1. Ale to znají i ostatní pořadatelé. A závodníci by si to měli uvědomit až budou láteřit na hlavu pořadatele, že se jim něco nelíbí J. Jinak mám na úřadech v Sadské a Nymburce super lidi se kterými se dělá moc dobře.

Co pro tebe osobně znamená Ironman????
Srdeční otázka. V první chvíli se mi vybaví jak trpím na trati několika z nich a pak probíhám šťasten cílem, potom na úžasné zážitky jako diváka z Havaje a naposled třeba Zbyněk Švehla, který to peklo odtáhnul jen rukama a já mohl být při tom. Ironman je nemoc, která se velmi špatně léčí a já jsem asi případ k neléčení. A pro mě jako pořadatele je Ironman asi vrchol toho co bych chtěl jednou dělat. Tak uvidíme. Cesty na vrchol jsou klikaté a ne vždy tam musí člověk dojít. Ale někdy přece… Jedním z výškových táborů je i Czechman triathlon 16.7.2005 v Sadské.
Těším se na Vás všechny. Jirka Horký.

Hodnocení:
Přečteno 178x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera