Forma klepat nemusí! Ta je se mnou pořád:-) Petr Vabroušek

1.04.2005 -
Znáte na světě triatleta, pohodáře ve všech směrech, který zvládne 10 závodů série Ironman ročně a ještě ke všemu ve špičkové formě??? Ano tušíte správně řeč je o Petr Vabrouškovi. Příští sobotu ho čeká další Ironman ve smrtícím klimatu Arizonské pouště. S umístěním bude spokojen do první desítky. Dále prozradil, že situace v českém triatlonu mu není lhostejná a vedení vzkazuje: „Chtělo by to táhnout na svazu a kolem něj za jeden provaz a získat seriózního a dlouhodobého marketingového partnera“

Jak finišuje tvoje příprava na Ironman Arizona (9.4.2005)??? Popíšeš čtenářům ww.s3r.cz proces vylaďění na závod??? Kdy odlétáš směrem USA????

Moje vylaďění je částečně současně také odpočinkem z předešlého startu v Jižní Africe.

Trénovat jsem začal 5. den po přechozím Ironmanu a začal jsem 3denním vytrvalostním blokem, kde jsem zařadil tříhodinový lehký běh a pětihodinové kolo. Následujících 7 dní bylo vyplněno postupně se zkracujícími a zrychlujícími tréninky. Plavu téměř denně – hlavně technická cvičení. Řídím se hlavně podle momentálních pocitů a rodinného programu. Občas konzultuji přípravu s Radkem Cingálkem. V pondělí odlétám do Arizony a tam doladím kratším intenzivním tréninkem v úterý a ve středu, čtvrtek bude volný a v pátek dám svižných 20 minut každé disciplíny. Závod je v sobotu.

Prakticky každé 3-4 týdny jedu dlouhý triatlon (dále 1.5. poloviční Ironman v St. Croix a 29.5. Ironman Brazil), mezi nimi mívám obdobný „odpocinkove-ladici“ program.

 

Forma klepe u Vabroušků na dveře??? Do jakého umístění budeš spokojen????

Forma klepat nemusí! Ta je se mnou pořád:-)

Ale vážně, baví mě závodit, nejsem stavěný na dlouhé měsíce tréninku. Během let jsem nastřádal objemy i zkušenosti, které mi umožňují absolvovat na slušné úrovni i 10 dlouhých triatlonů za sezónu (letošní program najdete na http://petr.vabrousek.cz)

V Arizoně zvedli prize money na 75000 USD a je to vidět na startovní listině. Spokojenost se bude odvíjet od mého pocitu z vlastního závodu, ale určitě minimálně první desítka.

 

U sprintu je čtvrtá disciplína depo u Ironmana jídlo.  Kolik a co přesně konzumuješ během závodu??? (Předpokládám, že na tatranky nejezdíš:-) )V Arizoně se dá očekávat smrtící pouštní podnebí kolik litrů ionťáků v podobném podnebí zkonzumuješ??? Nemusíš přesně stačí přibližně:-)

Na tatranky nejezdím, ale najdou se stále i tací. Já se snažím zkonzumovat přibližně 80-100g sacharidů za hodinu závodu (včetně iontového nápoje). Konkrétně piju Isodrinx od   Nutrendu a poté to, co nabízí pořadatel. Z gelů mi nejvíce vyhovuje Endurosnack (Nutrend) a z tyček pak u nás nedostupné Clif bary.

Pokud jde o množství tekutin, největší chybou při Ironmanu bývá přílišné pití a následné naředění minerálů v těle (hyponatremie). Jako maximum v horkých podmínkách vidím jeden litr za hodinu, nutné je doplňovat soli (napr. Anticramp – novinka od Nutrendu). Na vývoji Endurosnacku, Isodrinxu a Anticrampu jsem se společně s Petrem Havlíčkem osobně podílel a asi proto mi tak vyhovují. Kdo je nezná, měl by si je před případným použitím každopádně vyzkoušet v intenzivnějších trénincích. Skvělý je hned po závodě také nový Regener.

 

Jak sám pravíš, že jsi lenoch od přírody, napadá mě otázka jestli si zažil  někdy opravdové přetrénování??? 

Je to zvláštní, ale dodnes nezažil. Mám rodinu a jsem lenoch od přírody. To samo o sobě stačí na to, abych se za svou hranu nedostal. Dává mi to klid do budoucna. Vím bezpečně, že mé rezervy v tréninku jsou ještě značné:-) Je to taky jeden z důvodů, proč mohu tolik závodit, neničím tělo v tréninku...

 

Jak dlouho se dáváš do kupy po Ironmanovi???

Záleží na samotném závodu – profil cyklistiky, rychlost maratonu a míra dehydratace. U mě to jde celkem rychle – 4. až 5. den mohu běžně a bez omezení trénovat.

 

Tvé jméno Vabroušek má zvuk. Jak by jsi okomentoval současné dění v českém triatlonu??? Byl zrušen závod v Brně, v Chomutově, v Českém Krumlově.  OT v Poděbradech bude zřejmě nahrazen sprintem..... Nemáš strach, že se blíží "konec olympijského triatlonu v Čechách"????

Současný stav je bohužel nevyhnutelným výsledkem uplynulého dění kolem našeho svazu (pokřivené vztahy a obrovské finanční ztráty). Jen doufám, že je vše na nejlepší cestě zpět ke světlým zítřkům. Sám pamatuji časy, kdy na ČP v krátkém triatlonu startovaly řádově stovky lidí (prize money dosahovaly až do 50. místa) a rád bych se toho dožil znovu.

Dnes se už soustřeďuji především na propagaci a rozvoj dlouhého triatlonu (ten byl u nás, na rozdíl od zbytku světa,  v minulosti výrazně vytlačen do pozadí). Myslím, že začíná slušně růst a totéž bych přál i triatlonu krátkému i duatlonu. Konec olympijského triatlonu se určitě neblíží, jen je otázka míry jeho rozvoje. Ať se to vezme z libovolné strany, všechny příčiny nakonec skončí u nedostatku peněz... Chtělo by to táhnout na svazu a kolem něj (zejména s médii) za jeden provaz a získat seriózního a dlouhodobého marketingového partnera.

 

přeji šťastné a rychlé km a hlavně nějaké to první místo...

Já přeji všem spoustu krásných zážitků při triatlonu všeho druhu!

Petr Vabroušek

www.petrvabrousek.com

Hodnocení:
Přečteno 67x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera