Kovalovský pomýšlí na první desítku…

15.03.2006 -
V neděli můžeme očekávat první český souboj na ironmanských tratích v roce 2006. Neúnavného Petr Vabrouška se v JARu pokusí pokořit Jan Kovalovský. V tréninku se nepotýkal s vážnějšími problémy a podařilo se mu odtrénoval kvalitní kilometráž. Věří, že na závod je dobře připraven a na startovní čáru nastupuje s odhodláním pokořit 9-ti hodinovou hranici a atakovat první desítku.

V neděli tě v JARu čeká závod ze série Ironman. Vzpomeneš si na svoje poslední vystoupení na ironmanských tratích? Jak se ti vedlo?

Byl to Ironman Zurich. Byl jsem v únavě, v závodě při běhu zvracel / stalo se mi to poprvé v Ironmanu/ časově asi 9:23 , 14. místo v profi. Takže nic moc.

 

Honzo s jakými ambicemi a taktikou nastupuješ na startovní čáru?

Pokořit konečně hranici 9-ti hodin a prosadit se do první desítky startovního pole. Z pohledu taktiky, na startu plavání do první linie ať je chvíli vidím všechny zepředu J a pak uvidíme jak se bude vyvíjet závod.

 

Ukazoval trénink poslední dobou, že budeš dobře připraven na závod?  Těšíš se?

Jasně, že se těším! Na startovní čáře bude spousta super borců bude to velký boj a zážitek. V tréninku jsem všechny cíle splnil a tak bych měl být připraven dobře. Také jsem dokázal snížit závodní váhu oproti minulému roku bez ztráty síly z 74kg na 69kg, snad mě to neodfoukne na kole. No, ale když vám to nesedne v den závodu tak je vymalováno trénink netrénink.

 

Můžeš nastínit jak bude u tebe vypadat finální vyladění na závod?

V pondělí výlet do Safari, úterý volné plavání 60min., středa kolo volně 40km s přechodem běh 8km, čtvrtek volno, pátek volné plavání 30min, sobota projetí kola zda je ok a uložení věcí do depa, běh 6km, neděle závod . Denně strečink minimálně 30min

 

Prozradíš své doposud odtrénované kilometry v jednotlivých disciplínách?

S tréninkem jsem začal v listopadu. V plavání to dělá 350km / v ANP 2%, mezi ANP-AEP 2%, v AEP 20%, pod AEP 76%/, na kole 6800km /z toho 3500km na trenažéru,nad ANP 2% ,v ANP 3%, mezi ANP-AEP 5%, v AEP 35%, pod AEP 55%/ a v běhu 2200km / nad ANP 1%, v ANP 3%, mezi ANP-AEP 6%, v AEP 46%, pod AEP 44%/.

 

Máš na závod připravenou nějakou tajnou zbraň?

Pro letošní rok budu sedlat nový rám Kuota calibur oproti hliníkovému rámu Sandenc z minulé sezóny je lehčí, díky úhlu sedlové trubky posed posunut více dopředu a má lepší aerodynamiku. Druhou zbraní jsou galusky Viktoria. Nejsou tak náchylné na defekt a nelepí k asfaltu při vysokých teplotách jako Tufa, které mě v obou směrech zklamaly.

 

Myslíš, že v čele závodu se zrodí překvapení a největší favorit Frais-Al-Sultán zůstane v poli poražených? Jaký je tvůj tip na vítěze?

Můj tip je Beke.

 

Jaký bude tvůj plán po závodě v JARu? Dáš přednost tréninku nebo tě v brzké době uvidíme na dalším závodu?

Po závodě budu měsíc odpočívat a jen lehce trénovat. V plavání technika 3x týdně, běh do 30min volně 2x týdně a kolo 2x týdně do 60min. K tomu ještě trochu jiného sportu než je triatlon ať se odreaguju basket s přítelkyní, tenis apod.

 

I když jsi pro letošní rok v reprezentaci start na ME,MS v dlouhém triatlonu jistý nemáš. Budeš o něj bojovat jako v minulém roce?

Ironman je pro mě číslo jedna. Hybridní distance MS,ME od ITU mají od Ironmana hodně daleko. V loňském roce jsem si to vyzkoušel v Dánsku. Pokud se mi letošní starty na ironmanských tratích budou krýt s kvalifikacemi dám přednost Ironmanům

 

Zaslechl jsem, že se v tréninku připravuješ podle nového systému. Můžeš nám prozradit o co přesně jde ?

Můj trénink pro rozvoj dlouhodobé vytrvalosti je řízený přes energetickou náročnost pohybu. Trénuji podle tohoto systému již druhý rok a stále dolaďuji detaily. Stejně tak připravuji T.Báču a V.Krenického ze slovenska. Přesněji rozepisovat systém by bylo na hodně stránek pokud to někoho bude zajímat vypracoval jsem na toto téma diplomovou práci zájemcům mohu poslat emailem.

 

Vrátíme se ještě zpět do druhé poloviny loňské sezóny kdy tě trápila neúprosná únava, která ti zabraňovala kvalitní trénink. Jak jsi tento problém nakonec zvládl? Vyvodil jsi z toho nějaké závěry čím to mohlo být způsobeno?

Jó, loni to byla škoda. Připravený jsem byl dobře a trénink ani regeneraci nepodcenil vše bylo jako vždy, ale všechny závody byly v extrémních podmínkách buď vedro nebo zima a tak mě závody sejmuly víc než normálně  což se podepsalo na výkonu a únava se mě nechtěla pustit.

 

Jaký je tvůj pohled na situaci triatlonu v ČR?

Pohled je to hodně smutný. Vidím velký zmatek člověk neví komu má věřit, vidím spoustu teoretiků a skutek utek. Také vidím pár schopných snaživých  lidí co mají rozum a srdce pro triatlon, ale bohužel jim stále někdo hází klacky pod nohy!

 

Jaké je tvoje nejoblíbenější jídlo?

Od přítelkyně halušky a od mamky palačinky s tvarohem zalité pudinkem.

 

kdo z koho?

 

modlidba před závodem...

 

Suncity

 

Umělé moře

 

Hodnocení:
Přečteno 1167x

Komentáře

RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek
8.5.23Duatlonový Krušnoman se stal kořistí Gerychové a Wainera