Mezi profíky se již Tomáš Petr neřadí

22.01.2008 -
Tomáš Petr má za sebou netradiční sezónu. V loňském roce netrénoval na 100% a dokonce se s velkou chutí vrhl do pořádání závodu v Mělicích. Důvod? Potřeboval mysl osvobodit od neustálého soustředění se na úspěch v kvalifikačním závodě a následně na Havaji.
Tomáš Petr má za sebou již jedenáctou ironmanskou sezónu. Ovšem v sezóně v 2007 netrénoval na plný plyn jako roky před tím. „Potřeboval jsem si trošku psychicky odpočinout, takže jsem trénování a závodění nechával volný průběh a neupínal jsem se k jednomu závodu. Nominaci na Havaj jsem dal jen jednu šanci, která na Lanzarote nevyšla, ale v říjnu jsem věděl, že  to bylo dobře. Získal jsem tím odstup a nadhled, který jsem ztrácel,“ říká spokojeně.

Nejvydařenější závod  byl pro něj Ironman na Lipně, kde skončil druhý. „Tělo mi tam fungovalo skvěle a já měl z toho hodně  dobrý pocit. Určitě mě potěšilo i vydřené vítězství v Xteře v Hradci, kterou jsem si vyzkoušel až letos.“

Vloni s celým oddílem a dalšími obětavými nadšenci uspořádali premiérový střední triatlon v Mělicích s názvem CZECHMAN. „Určitě to stálo za to. Zrealizovat  závod v dlouhém triatlonu je samozřejmě dost náročné a vezme to dost energie, a když se to podařilo přineslo to mnoho pozitivního nejen pro nás, ale věříme, že pro celý český triatlon,“ nešetří silnými slovy.

Letos do pořádání závodu jdou znovu, neboť jeden z hlavních faktorů byla na české poměry velká účast. „Důvodů je však více. Moc dobře víme, že velký  podíl  na úspěchu neboli zájmu má tým kolem Jirky Horkého, který závod v Sadské dovedl až k Czechmanovi. Na nás bylo, abychom závodníkům nabídli stejně kvalitní závod a podle ohlasů se nám to  určitě podařilo. Dalším  důvodem je také to, že český dlouhý triatlon potřebuje a zaslouží si mít tradiční stabilní závod, který bude motivovat nejen již aktivní triatlety, ale hlavně i  a další adepty tohoto sportu. Moraviaman si  již tuto stabilitu vypracoval,  ale je to celý plnohodnotný Ironman a  na ten si přece jenom ne hned všichni troufnou,“ uvažuje.

Mezi další důvody započítává i pardubický patriotismus. „V Pardubickém regionu  má triatlon určitě tradici a důkazem jsou jména jako Vít Chrbolka, Jiří Seidl, Pavel Petr,  Miroslav Rautenkranc ( 2x Havaj),Jindra Šebek (1x Havaj), Petr Polanský( 8x Havaj), Pavel Kašpárek(1x Havaj), Pavel Rohlík ( 1x Havaj), Honza Vodehnal a mnoho dalších a doposud zde žádný VELKÝ triatlonový závod nebyl…,“ všímá si kvalitní ironmanské líhně.

A jaké jsou ambice tohoto závodu do budoucna? „Máme určité vize a jedna z nich je vybudovat stabilní a kvalitní sportovní akci s tradicí. Je to běh na dlouhou trať,což je nám vlastní,  a tak minimum na realizaci našich cílů je 5 let, pak se uvidí, kterým směrem budeme pokračovat.“

Ambice Tomáše Petra pro rok 2008 budou podobné těm loňským. „Nechci se upínat k jednomu závodu. Rád bych se postavil na start kvalifikačního Ironamna a pokud budu mít formu, tak věřím i v havajský slot. Dlouhý triatlon v Embrunu mě také nenechává klidným, takže pokud se budu cítit začátkem léta v pohodě, rád bych si „vychutnal“ i tento závod v kopcích.“

Podle jeho slov, se již mezi profesionály plně neřadí. „Ale pro rok 2008 budu ještě v této kategorii závodit,“ dodává sebevědomě.

A jaký je po jedenácti sezónách jeho vztah  k Ironmanu? „Ironman, jako triatlonový závod mě oslovil,  motivoval a já snažil jsme se mu přijít  na „kloub“. Ironman mi toho hodně dal, měl jsem možnost poznat kus světa a mnoho zajímavých lidí a hlavně poznat i sám sebe. Teď už beru Ironmana více jako životní styl, který přede mne neustále staví nové cíle.“


Lipno 2007


Lipno 2007


Soustředění před IM Lanzarote 2006

Hodnocení:

Galerie

 

Přečteno 1043x

Komentáře

Vydržet Reagovat
Mělice v nedělice Reagovat
Díky Reagovat
RUBRIKY ČLÁNKŮ
AKTUÁLNÍ ČLÁNKY
2.6.23Je to "triatlonový jackpot", okomentovala Jana Richtrová své zařazení do Zwift Academy Tri
1.6.23Triatlonisté budou bojovat o evropské tituly u královského paláce v Madridu. Startuje také domácí sezona
30.5.23Naslouchejte „starým“ zkušeným kapacitám, říká Tomáš Racek
25.5.23Mojí strategií bylo hlavně dokončit, říká Tomáš Řenč
24.5.23V dlouhém triatlonu vidím svůj největší výkonnostní potenciál, říká Pavel Wohl
22.5.23V dnešní době děti nemají základní dovednosti, říká Jan Strangmuller
19.5.23Trvalo několik hodin, než jsem to vlastně celé zpracovala, říká Bára Besperát po IM 70.3 Mallorca
15.5.23Petr Vabroušek hodnotí 1. místo na HimalayanXtri
12.5.23Chybělo málo a mohl jsem slavit podstatně víc, říká Kočař po MS Ibiza
9.5.23Trenéři si svá "trenérská tajemství" bohužel nechávali sami pro sebe. Říká Luboš Bílek